build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 146147148149150 170>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2941 Posted: 10-Jun-2020 at 15:36
Кочани

https://www.facebook.com/aleks.stanovi
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2942 Posted: 12-Jun-2020 at 22:22
Ја сликнав зградава пред недела-две, ама некако цело време е во оваа состојба, како работите да се сопрени, а баш уште малку фали да се доврши. Локација: Дебар Маало.

За сè има вторпат
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Online
Posts: 383
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #2943 Posted: 13-Jun-2020 at 00:38
^ Уф, многу е cute! Замислете го Дебар Маало со вакви зградички...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 544
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2944 Posted: 13-Jun-2020 at 06:44
Дали во Македонија има статистика за тоа колку има во Македонија број станови, стамбена површина, жители по стан, големина и тоа низ годините да видиме споредби?? Зашто во Скопје станбен квадрат цена не паѓа никако, наводно луѓе се иселуваат, а изградбата не е застаната туку напротив е турбо итака е со години. Дали има бројки некои официјлани кои ќе може да ги споредуаме со свет??
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #2945 Posted: 13-Jun-2020 at 08:35
Цените се исти веќе 12 години, додека платите се дуплирани од 2008 навака.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 685
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2946 Posted: 13-Jun-2020 at 09:57
Се гради така масовно бидејќи трошокот кои го имаат инвеститорите е смешен, особено спореден со добивката...а и тоа е веќе главен приход на финансирање на општините кај нас...тука додади и хроничната корупција и подмитливост на системот и како резултат ја добиваш градежната експанзија...

Во Англија имаш градови со по 200,000 жители каде во последните 10 години малтене се нема изградено ни 20 нови куќи...присети се зошто не, а кај нас градат ко да се на норма.
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 161
  Quote David Quote  Post ReplyReply #2947 Posted: 13-Jun-2020 at 10:07
Originally posted by FT

^ Уф, многу е cute! Замислете го Дебар Маало со вакви зградички...

Буржуите од дебар маало веќе се понашаат како цело маало да им е вакво,а реалноста е дека уште 1-2 слични вакви по квалитет дали ќе најдеш во цел потег од д.м. до карпош....

Инаку да кјут е,ама нема капацитет и стратегија за една населба да се развива во овој стил,помили им се маџир маало,расадник и реаонски центар style,што почкартно и поградо толку поубаво,а секако поголем профит за градоначалниците и урбаната мафија.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2948 Posted: 13-Jun-2020 at 11:02
Во Струга

https://www.facebook.com/Premium.construction.STR/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2949 Posted: 13-Jun-2020 at 15:06
СтрумицаБитола

...

Soho Residence

...
изградено пред 2 години

http://reklama5.mk

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2950 Posted: 13-Jun-2020 at 15:16
Во Охридhttp://reklama5.mk
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 544
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2951 Posted: 13-Jun-2020 at 19:47
Го чекам денот кога еден инвеститор или конзорциум ќе се реши да купи и изгради цел блок урбан опфат без овој максимално сегментиран разцепкан пристап каде сите ставата по едно камче у мозаикот кој искача на крај шлаканица. И сите се такви населби во Скопје.

Секако и државата мора да се стави на располагање со институциите и законите да го штити окрупнувањето на имотот и да експропреира цели опфати на кои им треба урбанизација, да ги срамни до земја од керпичи и "села" кои се појавуаат како гличови во урбаниот матриск, овде онде, и да ги прораде топтан на лицитација. Змејиштето под зградите би било сопственост понатаму на станарите и нема ниакква можност во иднина за узурпација кои се случуваат денес и да никнуваат понатаму згради кај што не им е место.

Има многу кандидати простори за вакво нешто низ Скопје. Ако ништо друго само сооткуп на старото и рушење, само со чистење на рпосторот се стимулира тие луѓе да купат простор во новоградби. Мора државата да инвестира во расчистување со ваквите објекти.

Edited by user8642 - 13-Jun-2020 at 19:48
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2266
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2952 Posted: 13-Jun-2020 at 20:41
Re: #3393-#3397

Во земја со сеприсутна корупција и кусогледост, а отстуство на идеи, ова е огромно достигнување. Во државава сѐ е плукни-залепи и се прави само за краткорочен профит на пољитиџган и бизмисмени; има сериозно отстуство на планирање, долгорочна стратегија и изнаоѓање маани на она што треба да биде. Полесно е да се впуштиш во криминал, да направиш некоја пара, па да ја переш и множиш преку дејности со низок квалитет, ниска инвестиција и низок општествен поврат. Народот од којшто си произлегол во тоа не наоѓа проблем, па те поддржува. Малубројни се архитектонско-урбанистичко-градежните фирми ала Атика кои се способни за добри проекти; присутни се оние како Адора и Голден Арт кои се способни за какви-такви проекти и не можеме глава да кренеме од разно-разни фирмичиња кои ќе изградат по еден или два каќе-голубарници.

Градов 30 години е систематски уништуван и денес е едно грдо и непријатно место за живеење. Ако не се реши проблемот наскоро ќе имплодира. Во 1991 да добиевме асални политичари од сите партии кои ќе се издигнеа над народот (па колку сака нека ги плука и не ги гласа), едно од решенијата за развој на Скопје ќе можеше да биде воспоставување градска архитектонска служба која ќе го разгледува и одобрува секој проект, децентрализација на земјата, но формирање една градска општина на територијата на Скопскиот регион и нејзина поделба на неколку подопштини за адекватно финансирање и поделба на Скопје неколку развојни области, кои пак ќе беа поделени на развојни зони:

I. Развиено густо подрачје

1. Мал Ринг
- квалитетна реновација на веќе постоечките згради;
- автентична реконструкција на зградите урнати во земјотресот;
- изградба на нови во нео-класичен, ран модерен, модерен или современ стил за комплетирање на блоковите; дел од нив би биле дел од пост-земјотресниот план (пр. културен центар);
- култура, администрација, трговија, живеење.

2. Чаршија
- целосна реновација на чаршијата;
- изградба на нео-безистен на местото на Бит пазар;
- продолжување на чаршијата на север и на исток (околу саат-кулата) со автентични згради;
- изградба на блокови во доцен отомански градски стил на север, во Дуќанџик;
- реставрација на Калето.

II. Полуразвиено густо подрачје

1. Дебар Маало (поширок регион), Капиштец куќи
- изградба на блокови со 3, 4 или 5 ката (во зависност од веќе постоечките, инфраструктурата и други критериуми), а долж Партизанска 6;
- поделба на постоечките згради во 3 категории, и тоа (1) не смее да се руши, (2) смее да се руши, но новата зграда верно треба да ја следи архитектурата и (3) смее да се руши, новата треба да изгледа добро, а стилот е слободен;
- измена на инфраструктурата каде што е потребно.

2. Кисела Вода куќи (поширок регион)
- исто како погоре; згради со max. 5 ката.

3. Чаир југ
- модерни или доцно отомански блокови од максимум 4 ката или куќи со средување на инфраструктурата.

4. Чаир север
- довршување на населбата со станбени згради - модернизирана верзија на веќе применетиот урбанизам.

5. Ново Маало, Маџир Маало и Крњево
- кластер со деловни и административни висококатници (=НБРСМ), истонаменски пониски објекти и трговски згради;
- во Ново Маало би имало и станбен дел.

III. Полуразвиено негусто подрачје

1. Горно Лисиче и Стар Аеродром
- довршување на населбата со станбени згради - модернизирана верзија на веќе применетиот урбанизам.

2. Ќерамидница, 3. Фабрика Карпош и Ѓорче Петров, 4. Расадник
- нова станбена населба;
- административно-деловен дел, особено во Ѓорче.

5. Околина на Волково, 6. Ченто, 7. Драчево, 8. Бутел
- нова населба со куќи.

9. Источен дел на градот - општини Илинден и Петровец, југоисток на општина Гази Баба
- развој на лесна индустрија, мали станбени населби и мноштво куќи.

IV. Неразвиено негусто подрачје

1. Касарна Илинден и Зајчев Рид
- голем деловно-комерцијален комплекс со станбен дел;
- култура и историја;

2. Бардовци и околина
- луксузни куќи;
- клинички центар.

3. Општина Сопиште
- изградба на куќи и викенд куќи.

4. Северно од обиколница, 5. Околу и по Арачиново, 6. Источно од МА Скопје
- нови населби со куќи

7. Општина Сарај
- куќи, езеро, паркови, хотелиерство и угостителство, спорт.

8. Простор помеѓу бул. АСНОМ, 9. бул. Илинденска и река Вардар, 10. Околу река Лепенец
- спорт, рекреација и култура.

И уште еден куп помал развој на други места.


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2266
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2953 Posted: 14-Jun-2020 at 12:56
Првонаграден конкурсен труд за станбен објект / Андонова, Мицевска

Проектот го освои првото место на Конкурсот за избор на идејно решение за објект ГП 04.01 Јужен дел-централно градско подрачје во Скопје распишан од Акционерско друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката – Скопје преку Бирото за јавни набавки во декември 2019.

Автори: Елена Андонова, Натали Мицевска,

Консултант: Предраг Андонов,

Година: 2020

Локација: Јужен Булевар

(...)

Градежната парцела се наоѓа помеѓу две улици: сервисна улица 3 дел од улица 11 Октомври и булевар Македонија. Колскиот пристап е предвиден да биде од сервисна улица 3.

(...)

Проектниот концепт создава објект кој влегува во зададените урбанистички параметри и јасно ги одредува содржините, односно намените на секое ниво. Основниот принцип на решавање на објектот е формирање на џебни отвори долж максималниот волумен на објектот во правец југозапад-североисток со цел непречено струење на воздушните струи од планината Водно. Со овие продори се избегнува формирањето на условно кажано „ѕид„ кој би го задушил јадрото на градот Скопје. Се добиваат шест волумени кои се моделираат според зададените параметри на проектната програма, а се физички и визуелно поврзани со балкони на катовите. На југозападната фасада е поставен систем на засенчување заради директната изложеност на сонце.

(...)

На шестиот кат предвиден е зелен прооден кров од екстензивен тип кој е достапен за сите жители и корисници на објектот.

(...)


marh.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2954 Posted: 14-Jun-2020 at 14:00

Ова ли е локацијата?

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2955 Posted: 14-Jun-2020 at 15:14
Нов проект на Атика за Скопје

https://www.instagram.com/attika_architects/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2956 Posted: 14-Jun-2020 at 17:54
Железара

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2957 Posted: 15-Jun-2020 at 06:48
Реднери од зградиве постирани погоре

1.Два Брата Градители-Гази Баба...2.Жикол(спроти ФОН)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2958 Posted: 15-Jun-2020 at 06:49
Во Битола

https://www.facebook.com/IPET.Invest/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2959 Posted: 15-Jun-2020 at 07:08
Во Сарај

https://www.facebook.com/Getoar
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7387
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2960 Posted: 15-Jun-2020 at 10:53
Во населба Острово-Аеродром зградава веќе ја достигна висината почнато е со ѕидање но никаде нема официјално прикажани рендери ниту пак било каков веб сајт или фб страна.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 146147148149150 170>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.420 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.