build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 148149150151152 174>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2981 Posted: 15-Mar-2020 at 12:46
Првата локација е во Кисела Вода,а втората не ми е позната...

https://www.facebook.com/Getoar-
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 96
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #2982 Posted: 15-Mar-2020 at 15:29
Втората локација е во Влае. Некаде во оваа околина:

https://www.google.com/maps/@42.0086398,21.377208,468m/data=!3m1!1e3
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2983 Posted: 15-Mar-2020 at 16:09
Helena Mojsic Arhitects работат на некој нов проект кој треба да се гради во Скопје...

Project for residential building,hotel and business center V-GATE in Skopje

https://www.facebook.com/helena.mojsic.arch/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2984 Posted: 15-Mar-2020 at 16:25
Современа куќа проектирана за населба Маџари, Скопјеhttps://www.facebook.com/arkitemaarchitecture/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12981
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2985 Posted: 16-Mar-2020 at 11:06
Originally posted by stef4o

Helena Mojsic Arhitects работат на некој нов проект кој треба да се гради во Скопје...

Project for residential building,hotel and business center V-GATE in SkopjeОвие имаат убави проекти, ама нивна реализација некако слабо. Само рендери се изнагледавме.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2986 Posted: 16-Mar-2020 at 13:00

Наскоро би требало да почнат во Капиштец...ако таму почнат би требало после да тераат и на другите локации.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2987 Posted: 16-Mar-2020 at 13:08
Еве ја локацијата за S-Gate...станува збор за нас.Ченто-Гази Баба

https://www.facebook.com/helena.mojsic
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 96
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #2988 Posted: 16-Mar-2020 at 15:45
Fala Stef4o, bi zalicil vlezot na skopje dokolku vaka izgleda zgradata. Sepak za glaven vlez vo Gradot ima uste mnogu da se raboti.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2989 Posted: 16-Mar-2020 at 17:41
За жал во градов има недостаток од вакви креативни решенија и убави градби но и оние кои се веќе изградени се прилично распрснати на разни локации,во затскриени мали улички и тешко доаѓаат до израз.Требаше да се оформат цели населби и со вакви покреативни решенија наместо здодевните кутии чија инвазија упропасти многу населби и многу локации каде имаше потенцијал да се изгради нешто солидно...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2990 Posted: 16-Mar-2020 at 17:51
Во Гостивар...https://www.facebook.com/leart.proekt
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 99
  Quote David Quote  Post ReplyReply #2991 Posted: 17-Mar-2020 at 10:07
Originally posted by stef4o

За жал во градов има недостаток од вакви креативни решенија и убави градби но и оние кои се веќе изградени се прилично распрснати на разни локации,во затскриени мали улички и тешко доаѓаат до израз.Требаше да се оформат цели населби и со вакви покреативни решенија наместо здодевните кутии чија инвазија упропасти многу населби и многу локации каде имаше потенцијал да се изгради нешто солидно...

Апсолутно се сложувам,цело Скопје е практично упропарстено со 7-10 спратни гулабарници,експретите,архитектите ако воопшто има такви ЌУТАТ,или зборуваат само кога партијата која ја симпатизираат има корист од револт,бука,негативна енергија а најголемите кривци градоначалниците и оние кои се во тој момент на власт заради лични интерси одобруваат менуваат дупови по договор или глас,зависи за што треба.

Убаво што спомна тематски населби,кога веќе градов како целина нема теоретска шанса да личи на една кохезивна спонтана средина,едниствен "спас" би биле вакви населби,еве да речеме Кисела Вода нека го земе Флатирон за пример и поим како треба да изгледа населбата,нека се соберат градежни компании,политичари архитекти и нека ПОЧНАТ ДА РАБОТАТ,затоа што овој хаос со урбанистичкото планирање и градење згради кој стигне никој не може да го издржи и луѓето едноставно се селат.

Edited by David - 17-Mar-2020 at 10:09
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2992 Posted: 17-Mar-2020 at 12:16
Мислам дека веќе е предоцна за "корекции" во населбите кои се веќе зафатени со издигање неплански згради на несоодветни локации со несоодветна катност.За пример би го земал делот од Кисела Вода околу Рампа па и пошироко се до општинските бараки веќе се никнати многу мали 7-8 катни згради(Хантерс,Про Билдинг,Бостон и ред други) и таквиот концепт ќе продолжи бидејќи маркиците се многу мали и на тие површини дозволуваат доста високи згради,паркинзите најчесто се доплатуваат по 4000 евра и тоа за 5-10 години ќе го претвори овој дел во голем хаос. За Стар Аеродром,Мичурин поголем дел од Тафталиџе веќе е 90% завршена приказна а како нови можности ги гледам Ново Маало,Крњево и Ќерамидница ама судејќи по плановите и нацрт верзиите кои ги има во тој дел особено за Крњево кое планираат да го наредат со 40-тина 7-катници мислам дека неможе да се очекува драстична промена...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12981
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2993 Posted: 17-Mar-2020 at 18:58
Во близина на американска амбасадаКарпош 4КарпошТафталиџеБутел 1

Чаир (зад зградите на ул. Џон Кенеди)

на ул. Џон Кенедизад Универзална сала

За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2994 Posted: 17-Mar-2020 at 22:35
Дури да се зачуди човек, само една е со поткровје!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12981
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2995 Posted: 18-Mar-2020 at 16:53
Дебар МаалоЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2996 Posted: 19-Mar-2020 at 09:49
Во нас.Даме Груев-Општина Ѓорче Петров...

https://www.facebook.com/deni.dor.90?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2997 Posted: 19-Mar-2020 at 10:07
Фасадирање на објектот на Хантерс во Кисела Вода

https://www.facebook.com/ekoflorMk/

Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 99
  Quote David Quote  Post ReplyReply #2998 Posted: 19-Mar-2020 at 11:09
Баш ме интересира Хантерс дали ќе користат фасадна цигла за фасадата како што е прикажано на рендерот,или ќе гледаат да скратат трошкови и ќе ја остават "гола"...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2999 Posted: 19-Mar-2020 at 14:47
Подготовки за нова станбена зграда во Струмица...https://www.facebook.com/planimetrika/?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3000 Posted: 19-Mar-2020 at 15:18
На ул.Будимпештанска во Карпош

https://www.facebook.com/seismicmk/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 148149150151152 174>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.452 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.