build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161162163164165 174>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3241 Posted: 06-May-2020 at 09:16
Во Гази Баба,незнам за што станува збор,претпоставка е дека е некаков станбен објект??https://www.facebook.com/EuroBetonMix/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3242 Posted: 06-May-2020 at 10:18
Објектот на Сара-4 кај Техничките факултети во Карпошhttps://www.facebook.com/sara4mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3243 Posted: 06-May-2020 at 13:29
Станбен објект Панорама-Дебарhttps://www.facebook.com/QytetiIDibres/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3244 Posted: 06-May-2020 at 17:15
Зградава во Кисела Вода си доби и име Prime Residence(од фб)Edited by stef4o - 06-May-2020 at 17:16
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3245 Posted: 07-May-2020 at 16:36
Во Кочани

https://www.facebook.com/Алекс-Станови
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3246 Posted: 07-May-2020 at 23:51
Станбен објект “El Óxido” на ул. Борка Талевски бр. 69, елементи на саморѓосувачки челик. Интересно изгледа, уште да не беа поткровјето и жиците:

Еден месец по поставувањето


5 месеци

извор


извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3247 Posted: 08-May-2020 at 08:38*Weathering steel

*Broadcasting Tower, Лидс, Англија

Edited by гитардемон - 08-May-2020 at 08:39
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3248 Posted: 08-May-2020 at 19:24
Originally posted by гитардемон
*Weathering steel

*Broadcasting Tower, Лидс, Англија
дали треба многу да чекаме за објектот да го добие саканиот ефект на кулава во Лидс, или нешто утнале во пресметките, па ќе си остане вака флекава фасадата?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3249 Posted: 08-May-2020 at 19:38


Тука е добро објаснето, ако те мрзи да читаш, отприлика две години се потребни, но никогаш не се знае крајниот ефект, бидејќи...

Невозможно е да се предвиди крајната боја на челикот поради неговата исклучително реактивна површина. Развивањето на патината најмногу влијае од сложената хемиска врска помеѓу површината на челикот, изложеноста на сонце, ориентацијата на ветровите, атмосферата, просечната температура и од изложеноста на влага. Исто така, влијае и концентрацијата на сулфур диоксид и хлориди во атмосферата.


https://linea-skopje.com.mk/blogs/samorgosuvachki-chelik/
За сè има вторпат
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Online
Posts: 17
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #3250 Posted: 09-May-2020 at 18:39

Комбинацијата со бело PVC и пластични ролетни... многу лошо...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3251 Posted: 10-May-2020 at 10:19
Во Прилеп,ул.11-ти Октомври

https://www.facebook.com/dino99dooel/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3252 Posted: 10-May-2020 at 13:36
Зградава е веќе завршена се наоѓа во Кисела Вода непосредно до Студентскиот дом,пред 2 месеца имав прилика да ја видам во живо и делува многу убаво и луксузно опремена...еве веќе почнале со продажба на деловен простор и становиhttps://www.facebook.com/Премиум-Деловен-Простор-Изнајмување
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3253 Posted: 10-May-2020 at 13:40
Во близина на зградава од горниот пост...https://www.facebook.com/БОНОР-инженеринг-BONOR-inzenering
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3254 Posted: 11-May-2020 at 14:09
Originally posted by IN_MOTION

Originally posted by stef4o


Дали имаш инфо кој ја гради оваа првава зграда,таа позади е на Саник а онаа десно е дел од Garden Inn Residence...?


Да, таа десно е дел од Гарден ин, а како што гледам и оваа е од Саник.


Вероајтно Саник почнуваат за градба на втората ламела...(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3255 Posted: 12-May-2020 at 12:16
Неколку денешни фотки од зградава во нас.Острово-Аеродром

Официјални рендери сеуште нема никаде освен овие што ги начекав во една мини реклама на ЗСФ на порталот time.mk

....


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3256 Posted: 12-May-2020 at 16:18


https://www.facebook.com/EuroBilding2012/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3257 Posted: 13-May-2020 at 11:39
Денешни низ Маџир Маало

...

На ул.Титовелешка,зградава долг период се градеше без било какво инфо но еве од пред извесно време ставиле една табла.Одобрението е издадено јануари минатата година,а чинам тогаш овој дел веќе беше под мораториум...

Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 76
  Quote David Quote  Post ReplyReply #3258 Posted: 13-May-2020 at 13:02
Мерачки унаказено Маџир Маало со чкарт седум-катници
Исто ќе биде и позади тој трговскиот кај Континентал,цело Скопје и секој отворен простор место да се потполни со квалитетни проекти се преполни со матни бизнис зделки од кои очигледно нема спас.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #3259 Posted: 13-May-2020 at 13:58
Високи зградички и тесни улички. Градење средновековен град во 21 век.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3260 Posted: 13-May-2020 at 14:09
Originally posted by stef4o

Фасадирање на објектот на Хантерс во Кисела Вода
Ова испадна уште едно транзициско гомце со досадна сива фасада и црвено лимено поткровје.

Ни треба градски архитект со негова служба. Ако рендерот на објектот не чини, тој нема да се гради, а ако реализацијата е полоша од рендерот, објектот нема да добие употребна дозвола. Ако во рок од 2 години од завршувањето не се усогласи со она што инвеститорот го ветил, објектот на негов трошок се руши.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161162163164165 174>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.