build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 173174175176177 181>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3481 Posted: 06-Jan-2021 at 17:36
Кисела Вода

https://www.facebook.com/AEMGradba
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3482 Posted: 07-Jan-2021 at 13:35
Борба на Старо Скопје со Урбаната Мафија(твитер)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3483 Posted: 07-Jan-2021 at 14:17
Во Охрид

https://www.instagram.com/realinvestgroup2019/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3484 Posted: 08-Jan-2021 at 17:59
Станбен објект Кармен-Карпош 2(кај технички факултети)

видео од изградбата

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3485 Posted: 09-Jan-2021 at 17:20
Некој нов проект за во ЧаирBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3486 Posted: 09-Jan-2021 at 18:16
Manhatten Струмица - Нов станбен објект на Runway Engineering

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3487 Posted: 11-Jan-2021 at 11:01
Планирано веројатно за во Охридhttps://www.facebook.com/Bauhaus.Struga/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3488 Posted: 12-Jan-2021 at 17:48
На ул.Багдадска(кај Млечен)

https://www.facebook.com/sara4mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3489 Posted: 13-Jan-2021 at 17:40
Во Ѓорче(кај стадионот)од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3490 Posted: 13-Jan-2021 at 17:51
Почнале со рушење на куќи за проектов во Кисела Вода на ул.Димо Хаџи Димов бр.9https://www.facebook.com/gehome.mk/videos/220072756423965
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3491 Posted: 13-Jan-2021 at 18:12
Кисела Вода продолжува да се бетонира: Две петокатници ќе „голтнат“ зеленило

„Согласно Уставот и законите“ продолжува градежното силување на Кисела Вода. Најновата приказна од оваа општина доаѓа од улицата „Христо Татарчев“ каде почна градба на две петокатници. Зградите ќе се градат на зеленило, на неколку метри од постоечките станбени објекти.

Со приватно обезбедување утрово инвеститорот пристигна на улицата „Христо Татарчев“ во Кисела Вода каде треба да почне изградба на две петокатници. Младиот сопственик на фирмата Кат Костов, опколен со четворица бодигарди, дојде да ги надгледува неговите мајстори кои го околчија и оградија просторот. Новите згради ќе се градат на место каде што сега има зеленило и е двор на станарите кои повеќе од шест децении живеат во околните згради.

Соседите немоќно отстрана гледаа како инвеститорот ја завзема територијата. По час и половина, на повик на инвеститорот, пристигна и полиција. Полицајците ги легитимираа жителите од околните згради, кои неколку години водат битка со институциите за да ја спречат изградбата на петокатниците. Кога репортер на ИРЛ се појави на локацијата и направи неколку фотографии, инвеститорот со повисок тон побара да ги избрише.

„Избриши ги сликите. Не смееш да ме сликаш“, се обрати инвеститорот од фирмата Кат Костов.

Неочекувано, и еден од полициските службеници нареди новинарката да ги избрише фотографиите направени со мобилен телефон. А, потоа побара и таа да се легитимира.

„Мораш да ги избришеш сликите. Не смееш да сликаш со личен телефон“, се обрати полицаецот до новинарката на ИРЛ.

Фотографиите новинарката не ги избриша, но нејзините лични податоци беа запишани во тефтерот на полицаецот.

Градежната дозвола за изградба на двете станбени згради е издадена на 19 декември 2018 година. Две години првите комшии се обидуваа да ја спречат градбата, бидејќи новите градби ќе донесат и нови проблеми. Тие живеат во трикатници, а планираните згради ќе се градат на далечина од шест метри од нивните и ќе бидат повисоки за два спрата.

„Новите згради само ќе го продлабочат проблемот со паркирањето и ќе го отежнат пристапот до зградите. Утре да треба да интервенира пожарна нема да може. ”, вели Борко Илиевски кој живее на улицата Христо Татарчев.

Фирмата „Кат Костов“ која ќе ги гради зградите е во топ трите фирми кои градат во општината Кисела Вода. Сопственикот, Атанас Костов, во телефонски разговор за ИРЛ, се пофали дека досега изградил 15 згради, а планирани му се уште пет.

„Во Кисела Вода сите ме знаат. Ме бараат да градам. Затоа тука имам најмногу работа“, ни изјави Костов.

Тој како и секој градежник вели дека гради согласно Уставот и законите и секако Деталниот урбанистички план. Локацијата ја откупил од граѓани, добил маркица и побарал дозвола за градба од општината Кисела Вода. Но, жителите во околните згради почнале институционална битка за да го спречат во неговата намера. Дел од одлуките биле во нивна корист, но секогаш над некоја комисија или институција има друга која има поголема моќ. Па, така на крајот случајот стасал и до Управниот суд кој пресудил во корист на соседите, но крајната одлука на Вишиот Управен суд е на страната на инвеститорот. Одобрението за градење станало правилно на 22 декември, пред три недели.

Жителите се жалат дека со новите градби ќе се појават проблеми со водоводната и канализационата мрежа кои се стари, дотраени и со недоволен капацитет за зголемениот број жители предвиден со новите градби. Во знак на револт пред своите згради поставија мобилни тоалети за да демонстрираат каков хаос ќе се создаде кога ќе се изградат зградите.

Тие напомош се обратиле и до градоначалникот Филип Темелковски, до советниците во општината, но наишле на молк.

“Веќе со години ја водам оваа институционална битка, присуствувавме на сите расправи за ДУП-овите, поднесувавме секакви жалби и приговори, дури и ги доставувавме лично до советниците во општината. Но нашиот глас не беше слушат “-изјави Надица Перовска жителка на Христо Татарчев.

Сопственик на Кат Костов, Атанас Костов, вели дека утре почнува со градежни работи и со сечење на дрвјата кои се наоѓаат на зелениот простор. Не мисли дека новите згради кои нему ќе му донесат профит, на жителите ќе им направат само проблеми.

„Јас имам дозвола за градба. Па тој ДУП поминал низ рацете на архитекти, стручни луѓе кои сигурно мислеле како да се гради во интерес на сите“, вели Костов.

Приказната од Христо Татарчев во се’ наликува на голготата на жителите од Пржино, каде исто така „согласно законите и ДУП-от“ ќе се градат четири петокатници меѓу две слепи улички. И граѓаните од Пржино го минаа истиот пат по институциите, но на крајот инвеститорот е тој на чија страна е системот.

https://irl.mk/kisela-voda-prodolzhuva-da-se-betonira-dve-petokatnitsi-e-goltnat-zelenilo/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2505
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3492 Posted: 13-Jan-2021 at 18:31
Originally posted by stef4o

Па тој ДУП поминал низ рацете на архитекти, стручни луѓе кои сигурно мислеле како да се гради во интерес на сите

LOL
Сите ДУП-ови веќе одамна требаше да се поништат и да се почне ослободување од натрапниците изградени со нив. Единствено чаре сега е или УНЕСКО да го избрка Охрид и тоа да има импликации и врз преговорите со ЕУ, или мнозинството граѓани да гласаат за партии кои сакаат да го ослободат Скопје.

Инаку градов ќе колабира, па после ќе треба милијарди да трошиме за рушење на стотина згради.


Edited by Staro Skopje - 13-Jan-2021 at 18:32
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13438
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3493 Posted: 13-Jan-2021 at 20:40
Originally posted by stef4o

Кисела Вода продолжува да се бетонира: Две петокатници ќе „голтнат“ зеленило

https://irl.mk/kisela-voda-prodolzhuva-da-se-betonira-dve-petokatnitsi-e-goltnat-zelenilo/


Моја колешка од работа живее во една од зградите, па имам информации од прва рака. Наводно градоначалникот на Кисела Вода и сопственикот на градежната фирма Кат Костов се пријатели уште од средно школо. Наводно градоначалникот бил подмитен (веројатно и другите учесници во обезбедување на ДУП-от итн.) за давање дозвола за градба. Наводно во секоја зграда градоначалникот ќе добие по 2 стана. Станарите добиле предлог да дозволат да се урнат и нивните згради и на тоа место да се изградат уште две нови згради во кои секое семејство би добило по отприлика 3 стана (2 стана плус од она што го имаат сега), но дел од нив одбиле. Неодамна имале поплава во едната зграда, а со изградба на новиве згради, пристапот до нивните згради ќе биде речиси никаков, што значи дека во случај на идни поплави цистерните за вадење вода нема да можат да стигнат до зградите. Ми изнакажа и други работи, ама не можам да се сетам сега.

П.С.

Овој мој коментар е попогоден за нишката „Урбана мафија...“

Edited by Џоле - 13-Jan-2021 at 21:23
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2505
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3494 Posted: 13-Jan-2021 at 22:10
Ова е можеби и најголемиот проблем во нашата земја зашто неговото решавање ќе чини многу пари. Поголемите градови секој ден се унаказуваат на многу полиња и наскоро во многу населби ќе биде тешко да се води нормален живот. Стварно не знам до кај ќе тераме вака. Најлошо од сè е што не се наѕира крајот; барем во голема, државна кампања и соработка на извршната и локалната власт да воведеа мораториум на сите ДУП-ови дур се креира европски закон за урбанизам и да прекине натамошно уништување, а во меѓувреме да се направи повеќедецениска стратегија за санирање на веќе направените штети. Ама ништо, ќе мора или да пукне градежниот балон или да има целосен колапс за да се прекине.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3495 Posted: 15-Jan-2021 at 18:24
Во Гевгелија

https://www.facebook.com/IzolmakFibran
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3496 Posted: 16-Jan-2021 at 15:50
Originally posted by stef4o

Почнале со рушење на куќи за проектов во Кисела Вода на ул.Димо Хаџи Димов бр.9https://www.facebook.com/gehome.mk/videos/220072756423965


Еве уште рендериhttp://gehome.mk/#

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 908
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #3497 Posted: 16-Jan-2021 at 17:52
Некако оваа тема со зградиве ми е толку обемна, а воедно толку многу еднолична. Секоја чест на Стефчо за трудот и матерјалите, но мислам дека ако е огранизирано се ова на некоја интерактивна мапа би било од далеку поголема корист, дури и прво од таков вид во Македонија. Сега никаде нема мапа на стамбени згради во изградба. Доколку се направи такво нешто, лесно би било за секој што сака да купува стан да дојде и да кликне, а и инвеститорите сами би барале да ги има на мапа.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3498 Posted: 17-Jan-2021 at 13:26
Нов проект за во Кумановоhttps://www.facebook.com/Feniks-93
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3499 Posted: 18-Jan-2021 at 13:32
Kuzma Residence

https://www.facebook.com/kuzmaresidence2020
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8974
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3500 Posted: 19-Jan-2021 at 14:09
Станбена зграда Шералти - Битолаhttps://www.facebook.com/Станбена-зграда-Шералти-Битола-
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 173174175176177 181>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.688 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.