build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 174175176177178 181>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3501 Posted: 20-Jan-2021 at 17:46
Во Топанско Поле(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3502 Posted: 20-Jan-2021 at 17:56


Најверојатно дивоградба, нема ни табла, нема ни заштитна ограда, гледате паркирани коли на улицата и веднаш до нив градилиште, никакви стандарди не се почитуваат. Значи, никнува зграда од десет ката и сите се прават како ништо да не се случува.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3503 Posted: 20-Jan-2021 at 18:29
на ул.Прашка(Тафталиџе) изградена пред 4-5 години







https://akinvest.mk

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3504 Posted: 22-Jan-2021 at 17:35
Денешни низ Кисела Вода,во делот близу Рампа

1.Оваа зграда долго време стоеше полуразурната(можеби е дел од случаите за Урбана мафија кои ги имаме на форумов не сум сигуре)но денес приметив дека се донесени блокови и почнато е соѕидување на приземјето изгледа некој ја откупил и ќе ја довршува.Треба да се има в предвид дека горните 2 ката се целосно руинирани и сите ѕидови се шкртани со разни натписи бидејќи со години објектот стоеше напуштен.





...

близу зградата Бостон



...
Про билдинг веќе се до приземје(градилиштето е без тараби или било каква заштита арматура има насекаде по улицата,колите паркирани во близина се со два прста земја по стаклата)









Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3505 Posted: 22-Jan-2021 at 18:12
Крајно лево една од новите згради на Два Брата Градители





https://www.facebook.com/dsahpazov
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2495
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3506 Posted: 22-Jan-2021 at 19:46
Сѐ чкљ фирмичиња за кои наскоро ни во Приштина нема да има место.
ДУП-овите и дозволите за градба ги нарушуваат правата на животна средина, хумано живеење (преку неверојатно лоша урбанизација), сопственост (со свесно големо намалување на вредноста на околните имоти), приватност (со прозори на оддалеченост од пола метро)... Не знам како стигнавме до тука.

Колку е оддалечен окупаторот горе од другите згради?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3507 Posted: 22-Jan-2021 at 22:31
Поставување повисоки критериуми во градење,земање на рендерите во предвид и казнување за неверодостојност,безбедност при работа,оградување на градилишта соодветно,почитување на рокови за завршување на објект би биле добра основа повеќе од пола чкљ фирми да згаснат или да дадат на квалитет.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3508 Posted: 23-Jan-2021 at 13:03
Се продаваат нови станови во зграда приземје и 6 ката.
Новоградбата е на одлична локација во Кисела Вода, веднаш спроти “Стара Рампа“ и Тутнски комбинат, на само 400 метри од Собранието (улица Невена Георгиева Дуња бр.9).
Становите се градат со најквалитетни материјали:
- електрика "Schneider"
- санитарија "GROHE"
- 6 коморни прозори
- гранит 1 класа во ходниците.
Плановите, односно распоредот на становите е идеален и има широк избор на станови, гарсоњери, со 1 спална и 2 спални.
Зградата е со соврeмен лифт.
Обезбеден е и подземен паркинг на два нивоа кој ќе се добива со доплата.











https://www.facebook.com/probuilding1
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2490
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3509 Posted: 24-Jan-2021 at 10:04
[на само 400 метри од Собранието (улица Невена Георгиева Дуња бр.9)]

Оваа за пратеници да не е? Како ги измерија 400м, гугл вика воздушна линија ~750.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3510 Posted: 25-Jan-2021 at 14:29
На ул.Багдадска(кај Млечен)-Карпош









https://kurir.mk/republika/skopje/foto-ova-ne-e-bejrut-tuku-skopski-karposh/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3511 Posted: 25-Jan-2021 at 18:05
Кај Рампа





https://www.facebook.com/probuilding1
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3512 Posted: 26-Jan-2021 at 13:36
Во Припор,незнам за што станува збор најверојатно нешто станбено...





https://www.facebook.com/За-Расадник-на-можности-за-хуман-живот-во-Кисела-Вода-101461728384363
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3513 Posted: 26-Jan-2021 at 18:16
Во план за во Битола





...
за Скопје



....

и некој комплекс во Охрид



https://www.facebook.com/Bauhaus.Struga/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3514 Posted: 26-Jan-2021 at 18:44
Во Капиштец во градба



https://www.pazar3.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3515 Posted: 27-Jan-2021 at 17:14
Скопската населба Кисела Вода, наскоро ќе ја разубави нов стамбено- деловен објект.Објектот ќе биде на ул.Невена Георгиева Дуња дијагонално од Ив ресторанот.





https://www.facebook.com/TSgrupLTD
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3516 Posted: 27-Jan-2021 at 18:20
Комплекс Elite Residence Куманово







https://www.facebook.com/Elite-Residence-Bajdevski
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2490
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3517 Posted: 28-Jan-2021 at 10:57
Originally posted by stef4o

Скопската населба Кисела Вода, наскоро ќе ја разубави нов стамбено- деловен објект.Објектот ќе биде на ул.Невена Георгиева Дуња дијагонално од Ив ресторанот.



Убавини. Сигурно имаат предвидено и подземен паркинг за 100 возила.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3518 Posted: 28-Jan-2021 at 14:25
Проекти кои во следниот период ќе се градат во Кисела Вода

1.TS Grup на ул.Невена Георгиева Дуња







2.Кеша Инженеринг на ул.Иван Козаров









3.IVAN KOZAROV - KISELA VODA - SKOPJ ATLAS INVEST S 19











https://www.facebook.com/АТЛАС-ИНВЕС-С-19-Скопје
https://www.facebook.com/keshainzenering
https://www.facebook.com/TSgrupLTD
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8919
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3519 Posted: 28-Jan-2021 at 15:05
Prime Residence-Kisela Voda





https://www.facebook.com/pmgconstruction.mk
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2490
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3520 Posted: 28-Jan-2021 at 16:14
уште не научија климиве да ги кријат.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 174175176177178 181>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.633 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.