build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 164>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Jan-2008 at 17:40
    Да, читав за оваа зграда и бев пријатно изненаден. Висока е 8 ката, има приземје и подземни гаражи. Претходно беше замислена да биде една цела зграда со висина од 17 ката, ама се променил планот и е направена во денешнава форма.
    Најинтересното е што иако има 8 ката, градена е по стандарди за 17 катница, што ја прави една од најквалитетните згради од овој тип во Македонија. Thumbs%20Up И за почит е и паркинг просторот и рампата. Само целата шема во боењето на фасадата ми е премногу „колоритна“, ме потсеќа на зградите во Тирана. Иначе се е во ред. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Jan-2008 at 17:46


Според мене е културно офарбана. Ако се употреби некоја пожива боја не значи дека тоа е лошо. Мене ме нервираат некои шабански бои кога ќе се нашлапаат без врска (и тоа во сите можни комбинации), па уште кога тоа се лепенки а зградите до нив се исто така „инвентивно“ офарбани, е тоа е веќе катастрофа. Така и ако има поединечни лепенки што се добри, сепак се губат во кичот.

Roll%20eyes


Edited by Cloverstack - 26-Jan-2008 at 17:47
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 02-Mar-2008 at 13:47
Позади Кинг Бургер, одма до куќата на Белопета.

1

2

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 12-Mar-2008 at 23:15

ВО РЕОНСКИОТ ЦЕНТАР АЕРОДРОМ


Ќе се гради станбено - деловен објект


Во Реонскиот центар Аеродром ќе се гради станбено деловен објект на површина од 3 500 метри квадратни. Министерство за транспорт и врски веќе распиша конкурс за јавно наддавање, а пријавите за учество заинтересираните можат да ги доставуваат најдоцна до 4 април годинава.

-Јавното наддавање ќе се оддржи на 11 април во 12,00 часот, во просториите на Министерството за транспорт и врски, а почетната цена на земјиштето кое е во сопственост на државата изнесува 18.000 денари за метар квадратен, објаснуваат во Министерството. Оттаму потенцираат дека деталните податоци за градежните парцели, со извод од Деталниот Урбанистички План се објавени и на Интернет страницата на Министерство за транспорт и врски www.mtc.gov.mk.

Инаку, во тек е и јавно наддавање за уште една парцела во Општина Аеродром, спроти "ТЦ Бисер", каде почетна цена за метар квадратен е 25 000 денари.

http://vecer.com.mk/?ItemID=AF5AC60ADA303A4AB91C4C008E3054F2
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Mar-2008 at 18:19
Станбен објект "Чаир 3". Не му ја знам точната локација во Чаир.

Архитект: Димитар Глигоров
Фирма: Баухаус
Година: 2007
Edited by pbanks - 17-Mar-2008 at 18:20
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Mar-2008 at 19:44
Прекрасна боја и усогласеност на формите. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Mar-2008 at 19:46
Според мене не е лоша, ама далеку од прекрасна.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Mar-2008 at 19:57
Previous Кловер се зафркавав

Само види ја бојата те молам!! Бојата на страна, зградава е просечна, иста е како сите што ги изградија во последниве години.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 17-Mar-2008 at 20:17
Бојата е веројатно таква ради квалитетот на рендерот, али дури и да е таква, пак боље него шутка-зелена на пример...

А инаку како што кажав зградава е далеку од некоја убавина, ама има некои елементи што не се толку лоши. Само ти добро ја дефинираше - усогласеност нула, така да и тие добри елементи во голема мерка паѓаат во вода... Сепак сме виделе и многу полошо.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 17-Mar-2008 at 22:17
Dobro be so se slucuva vo Skopjevo a? UNITED COULRS OF BENNETON ,,,koj kako mu tekne lupa boi ,,zelena , crvena ..zolta zgrada i etc........na nisto ne lici !!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-Jun-2008 at 14:32
Каде е точно ова?

Аеродромци се противат на изградба на станбено-деловен објект

Граѓаните и општинарите одржале средба на која бил постигнат компромис

Станарите од зградите на улиците „Владимир Комаров“ и „Ангел Димовски“ од населбата Аеродром се противат на планираната изградба на станбено-деловен објект на аголот меѓу булеварот „Јане Сандански“ и улицата „Владимир Комаров“. Реагираат против предложениот ДУП, бидејќи сметаат дека со неговата реализација ќе се уништи единствената зелена површина во реонот на која има над педесетина дрвја стари неколку децении. Наедно, велат жителите, ќе мора да се затвори и блискиот паркинг, кој и така не ги задоволува сегашните потреби на населението од реонот.

„Некои општински функционери сакаат меѓу овие згради да градат дополнителни станбени згради, односно да ги натераат луѓето да живеат спакувани како сардини. Имам доволно техничко искуство и знам дека во тој случај воопшто нема да функционира нормално ниту електриката, ниту водоводот, ниту, пак, канализацијата, греењето, паркирањето. Ќе се јават секакви тешкотии“, смета Ванчо Врангалов, еден од шестоте потписници на петицијата против изградбата на планираниот станбено-деловен објект, кој е предвиден со последните измени и дополнувања на деталниот план „Црква“ -Урбана единица А. Планот токму на последната седница на Советот на Општина Аеродром требаше да биде ставен на гласање. Но, тој беше повлечен од дневен ред, со образложение дека се' уште се чека мислење за него од Министерството за транспорт и врски.

Во меѓувреме, претставници од Иницијативниот одбор на граѓаните кои се противат на изградбата на објектот одржаа средба со заменик-градоначалникот Југослав Зиберовски и претседателот на Советот на Општина Аеродром, Сашо Петковски. Според Ѓорѓи Ѓоргиев, претставник од Одборот, бил изнајден компромис во интерес на граѓаните. (Дс.Т.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=90A723EA9BDB73489F8EFD730BB45FEC
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-Jun-2008 at 15:29
moze da e toa parkceto so e kaj ulickata nakaj tinex
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Jun-2008 at 15:56
Originally posted by pbanks

Каде е точно ова?


Улицата Ангел Димовски е дакеку од аголот меѓу булеварот Јане Сандански и улицата Владимир Комаров, така да од текстот ништо не ми е јасно и само сум повеќе збунет...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 31-Jul-2008 at 20:55
Објект во изградба (веројатно во Чаир). Видов реклама на билборди. Сајтот за жал им е сеуште U/C но барем луѓето се потрудиле да дигнат сајт. Оваа слика ја превземав од таму.

http://vizionndertimi.com.mk/


Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Aug-2008 at 15:20
Прво овие две фотки од зградава која е веќе завршена, иако околното зеленило е далеку од средено:

1.

2.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Aug-2008 at 15:21


Орце Николов?
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Aug-2008 at 15:23
Originally posted by CloverstackОрце Николов?


Не, ова е позади ЛИРА. Зградава е една од оние 3 на Илинденска кои на сите ни се свиѓаат Smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 18-Aug-2008 at 15:54
Originally posted by gotsomekicks


Не, ова е позади ЛИРА. Зградава е една од оние 3 на Илинденска кои на сите ни се свиѓаат Smile


Мене не ми се допаѓа онаа последната накај МИДА на која и се застаклени ќошовите.

BTW честито апарат, више нема оправдања Gunz Ти го покриваш Карпош Smile
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 18-Aug-2008 at 17:43
Originally posted by pbanks


више нема оправдања Gunz Ти го покриваш Карпош Smile


Со задоволство! Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 26-Aug-2008 at 21:12
WTF??

Ќе се гради нов стамбено-деловен објект во Аеродром
 
Утре во Министерството за транспорт и врски утре во 13 часот, ќе се одржи јавно наддавање за изградба на стамбено-деловен објект во општина Аеродром. Објектот ќе биде лоциран на градежно неизградено земјиште во сопственост на државата, кое со деталниот урбанистички план на општината е наменето за изградба на стамбено деловен простор.
Од Министерството за транспорт и врски не даваа подетални информации, за локацијата и површината на понуденото земјиште.


http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=11972&mid=303&tabId=1&tabindex=1
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 164>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.496 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.