build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Sep-2010 at 02:45
Originally posted by alexgizh

Се надевам дека лаичкото противење на војниците за "тревата на покривот" (нека ми простат, ги почитувам, ама...) нема да ги поколеба надлежните за реализација на овој прекрасен комплекс.
Хм, кој служел во Армија, особено онаа СФРЈ-овската, знае дека генералите пред битка, никогаш, ама баш никогаш, не се консултираат со војниците, за тоа од која страна, на пример, „ќе тргне коњицата”. Нејсе, ова се модерни времиња, па демократизацијата на Армијата, ете, подразбира и тоа дека војниците треба да го дадат своето стручно мислење за еден од најбрзорастечките, градежни концепти во Светот. Наречен, зелен, или „жив” покрив. На македонски, ете гледаме, познат уште и како „треви на покриво”.

И така, сега, по нејзиното обелоденување, акцијава „стан за секој војник” влезе во, таканаречената, фаза на фобичен отпор од страна на оние кои утре треба да живеат во споменатите станови. Што е разбирливо, ако се има во предвид, како би реагирале ХаџиПуља и остала архитектонска фела, кога би се нашле во некаква си, обратна, незгодна ситуација. На пример, да добијат задача да разминираат противтенковска мина, за четириесет секунди, со прирачен алат кој се состои од пенкало, запалка и две три парчиња кредитни картички. Несомнено, кога архитективе ќе станат разминирци, односно, кога ќе останат живи по расклопување на мина, тогаш и војниците ќе разберат што мајка си бараат „треви на покриво”. Особено на начинот на кој архитективе тргнале тоа да им „го доближат”.

За почеток, како јак тизер, убаво било, некој да се присетел да им каже на војниците дека нивниот иден стан со зелен покрив, ќе им овозможи во текот на годината „да примат” и 13-та плата. И тоа без да ја чекаат од државата, таа да им ја исплати. Оти, новите студии покажуваат дека зелениот покрив заштедува и до 20% од трошоците за струјата, која оди на греење и ладење.
Па, да објасни дека зелениот покрив го сопира УВ зрачењето и максимално го продолжува рокот на траење на покривната конструкција, ја подобрува апсорбцијата на градската врева, ја амортизира разурнувачката сила на водата при екстремните количини на врнежи на дожд и снег, ја штити фасадата, плочникот и околината од истите, дека не треба да се коси и наводнува и е самоодржлив, оти е составен од специјално одбрани растенија кои виреат на композитна подлога која им создава резерви од вода, etc, etc... Да, неопходно е во јавноста да се расчистат сите стереотипии дека „тревите на покриво” се помодарство, тренд од типот на венге боја, кој проаѓа правопропорционално брзо со потребата за богатење на холивудските дизајнери. И да се пренесе на луѓето дека концептот на зелен покрив е жива пролегомена во идејата дека веќе не е ниту мудро, ниту практично, а ниту етички, за живеењето во градот, да се размислува како за нешто што е апсолутно спротивно на природата.

Новите технологии, чија комерцијализација доби worp забрзување од актуелнава економска криза, овозможуваат градежниот концепт на зелен или „жив покрив”, полека да прерасне во вообичаен стандард за архитектите. Па дури и во МКД. Оти, непостоењето на know how за „жив” покрив во Македонија, не мора да е несовладлива пречка. Особено што природните ресурси во МКД се прилично „наклонети” кон концептов. На пример, растението познато под името „пазикуќа”, е многу чест избор на проектантите, при одлуката што да се употреби за најгорниот, вегетативен слој на живиот покрив. Ова растение, кое има својство добро да апсорбира вода, многу успешно вирее на Баба Планина, Пелистер. Потоа, архитектите, за да ја намалат тежината на живиот покрив, наместо слој од класична почва, користат компилација од разни видови земја, што како суровина апсолутно не недостасува во Македонија. Истото важи и за чакалот, кој е филтер за дренажата.

Останатите компоненти од четириесетина сантиметри „дебелиот” зелен покрив, се всушност шанса за усвојување на глобално курентно производство во еден Охис, да речеме. Во кого, наместо со години безуспешно да го продаваме, лесно можевме да лиценцираме технологија за производство на семипермеабилни композитни мембрани, кои на живиот покрив „ја управуваат” дождовницата и ја инхибираат пенетрацијата на корењата од растенијата кон покривот.

Проектов на ХаџиПуља & Co, e пионерски за Македонија и од тој аспект е многу круцијално да ја преживее првата лаичка критика, првиот фобичен отпор од непознато, едноставно да ја доживее својата реализација.

„Човекот подига разни згради и на природата и го краде тлото. Живиот покрив, несомнено, е одлична можност да ú го надомести украденото.Edited by OKA - 08-Sep-2010 at 23:34
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Sep-2010 at 03:11
Прекрасен пост ОКА! Содржи интересни информации кои прв пат во својот живот ги слушам, околу "тревите на покривот". Big%20smile Инаку, од тоа што сум успеал да го видам на глобалнава мрежа, таквиот тип на кровови изгледа одлично, и навистина би сакал да го видам кај нас. Ако не се лажам, први кои го користеле биле Скандинавците, односно Лапонците кои ги населуваат најсеверните делови на Скандинавскиот полуостров, поради сите горенаведени позитивни нешта кои ги носат.
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Sep-2010 at 03:17
Originally posted by Мартин

...Ако не се лажам, први кои го користеле биле Скандинавците, односно Лапонците кои ги населуваат најсеверните делови на Скандинавскиот полуостров, поради сите горенаведени позитивни нешта кои ги носат...
Стара мудрост се зелените покриви. Во битолски Брусник, на пример, или во Мариово, ден денес си има куќи со „треви на покриво”. Факт е, порано живеевме покомплементарно со природата. Подоцна се изаљазивме, хахахах....
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 07-Sep-2010 at 03:20
ОКА ми се допаѓа твоево размислување,освен што не се работи за идење во војна па да не се консултираат војниците туку за купување стан, прашање апсолутно надвор од воената дејност. Технологијата е новитет и не се сомневаме во нејзините благодети, но проблемот останува што никој не им објаснил на војниците и се создаде една крајно конфузна ситуација. Подобро ќе биде да им објаснат да не се доведеме во ситуација да некој "не знае", или "подзаборави" за што се "тревите на покриво". Во Скопје едно чудо станбени блокови пред триесетина години се изградени со жардињери на терасите. Денеска во тие жардињери се чува праз. Тоа се обидувам да го кажам. Да не се доведеме во нови ситуациии "ни су жваке за сељаке", а лошото во овој случај што "сељаке" ќе излезат војниците, а најмалку сакаме да се случи тоа. едноставно да се едуцира, објаснува, покажува и колку што ќе се успее да се протне на збор, малку повеќе и на терен. Да не им биде од нула едукација на идните станари ова како од небо паднато, непознато, непријатно да се осеќаат во сопствен дом.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-Sep-2010 at 06:43
Oka, dobar primer kako losite raboti moze da se gledaat od vedra strana. Vsasnost sekogash ima otpor kon novoto pogotovo ako nesto novo nemalo so decenii, razbirlivo. Odlicen post.

.....   .......
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-Sep-2010 at 13:51
41°58'51.21"N 21°27'29.25"EBack to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 07-Sep-2010 at 13:52
41°58'54.12"N 21°27'21.81"E

Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Sep-2010 at 13:58
ЛСЛ, кога веќе ги спомна празовите......па, на крајот на краиштата, нема ништо лошо да бидне ако тие кровови се претворат во бавчи, па тие што си се повеќе мераклии на домаќинлуци да си одгледуваат пиперки, домати, праз......Big%20smile....само тоа добро просторно да се изартикулира, и празовите на покрив можат да бидат бонбона  Naughty
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Sep-2010 at 14:09
донт пуш ит едмунд Smile 
 
има веројатно пар селанчиња меѓу војнициве, што решиле да искористат 5 минути слава и да го омаловажат сето она што им се чини поинакво, нејсе трева расте на земја, не на покриво'.. брда, долини, планини... овци, кози, крави, гот д поинт...
 
Во секој случај неопходно е/било да им се објаснат бенефитите од замислата, а после постов на ОКА, можат комотно да им го препорачаат. Убеден сум дека за помалку од 2 минути (време на читање), ќе го сменат мислењето за 180 степени.


Edited by Swimmer - 07-Sep-2010 at 14:10
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Sep-2010 at 11:29

Идната година ќе почне изградбата на евтините станови за војниците

Кон средината на 2011 година треба да почне изградбата на становите кои воените лица ќе можат да ги купат по повластени цени.

Како што рече денеска премиерот Никола Груевски, овој проект е во длабока фаза на подготовка, а наскоро треба да се отворат и тендерите.

- Ова е проект кој од осамостојувањето на Македонија практично замре. Во последниве 19 години луѓето кои работат во Армијата заборавија што значи да добијат поевтин стан. 

Никој не помисли да им помогне во однос на решавањето на нивното станбено прашање. Затоа на многумина сега не им се верува, истакна Груевски, одговорајќи на новинарско прашање по посетата на Геронтолошкиот завод „13 Ноември“ – Скопје.

Воените станови ќе се продаваат по 450 до 500 евра за еден метар квадратен.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/idnata-godina-ke-pochne-izgradbata-na-evtinite-stanovi-za-vojnicite
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Oct-2010 at 18:05
На раскрсницата Партизанска/Рузвелтова оваа зграда незнам дали ја имаме евидентирано. 42° 0'0.04"N 21°24'48.15"E


Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-Oct-2010 at 18:01
Едно питање,пред неколку години се думаше дека ќе се стопира разширувањенто на Скопје. Зане некој нешто за тоа? Епа зошто тогаш толку ногу нови станови? Зашо дел од нив не се градат по другите градови, бар тие социалните, таму кај шо најногу се стагнира, Пробиштип, Крива Паланка,Велес, Кочани....

Без препукавање, молам само за конкретен одговор ако некој знае нешто за тоа?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Oct-2010 at 18:28
Originally posted by Makedonij

Едно питање,пред неколку години се думаше дека ќе се стопира разширувањенто на Скопје. Зане некој нешто за тоа? Епа зошто тогаш толку ногу нови станови? Зашо дел од нив не се градат по другите градови, бар тие социалните, таму кај шо најногу се стагнира, Пробиштип, Крива Паланка,Велес, Кочани....Без препукавање, молам само за конкретен одговор ако некој знае нешто за тоа?

Во Кочани се гради..во последните година дена има 1 социјална зграда и 2 обични згради изградено..а во градба се и други 2 згради..
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Nov-2010 at 15:33


http://sitel.com.mk/video/biznis/sitel-storija-kako-se-gradi-vo-skopje
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 07-May-2011 at 12:23
dali znae nekoj sto ke se pravi kaj novolisice,regionalen cenat aerodrom,odma na bul. srbija bas sea pominuvav i go zagrdauvaa so metalna ograda??
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 08-May-2011 at 23:23
Originally posted by nouseforname

dali znae nekoj sto ke se pravi kaj novolisice,regionalen cenat aerodrom,odma na bul. srbija bas sea pominuvav i go zagrdauvaa so metalna ograda??

според дуп -от тука ке има 8 згради (сите П + 6ката+ Пк) и предпоставувам дека ке бидат како и тие до нив веке направени за млади брачни парови.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 03-Jun-2011 at 14:02
Postaven e kamen temelnik na sedum stanbeni zgradi vo Aerodrom.
Aerodromci, ajde na teren so aparati


Edited by my Macedonia - 03-Jun-2011 at 14:03
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 04-Jun-2011 at 01:10
Значи колку неплански и сега се гради во Аеродром. Па колку ниви и почви има во најурбаните делови на Аеродром, а они континуирано ги избегнуваат тие места како погодни за некакви објекти. Од друга страна, може малце градоначалникот и да престане да се грижи за тоа колку згради ќе се изградат, затоа што сообраќајната инфраструктура во Аеродром е благо речено очајна, па може со централната власт да се договорат за реновирање на булеварите, а не само лопати за згради да се фрлаат. Се е тоа ок, барем ќе се доурбанизира општината, али после тоа новите луѓе треба некаква сообраќајница да користат. Можда забегав малце офф-топик, ама деновиве сум претерано револтиран од масовната желба за градење згради у Аеродром, а суштинската потреба улиците, паркинзите и булеварите се оставени да зјаат со огромни кратери и долги пукнатини.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 04-Jun-2011 at 13:45
Токму за аеродром фрустрации нема потреба да имаш. Тук аи се испланирани сообраќајниците да издржат таква гужва, има на многу други места каде што треба да се отвара оваа дискусија.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 04-Jun-2011 at 18:06
Лсл не би рекол, сабајле од 8 до 9 и пол се прави колона од километар на јане сандански, а ако ги додадеме на тоа и новите неколку иљади што ќе се вселат, сигурно уште поголема гужва ќе има. Од друга страна и нека можат да издржат таква гужва, ипак нивната состојба станува очајна. Може со парите за комуналии од новите згради да се поправи цела сообраќајна инфраструктура во Аеродром за месец дена.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.