build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 12-Dec-2017 at 10:29
We are happy to announce that the foundations of our first residential building in Skopje, Macedonia were laid down this morning! More info coming soon..
Има видео со визуелизација на линкот

https://www.facebook.com/weareproxy/videos/691713007700495/

Edited by Џоле - 12-Dec-2017 at 10:37
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 16-Dec-2017 at 20:39
Гледам малку низ косово и албанија, многу се чудам што во скопје никако да се изградат модерни згради со големи површини на стакло со интересни форми. Кај нас се гради премногу ,,стандарт балкански,,. Штета
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 16-Dec-2017 at 20:42
Толку им „сече“ на приватните инвеститори. Да можеа, ќе градеа станбени блокови од времето на СССР. Креативност - нула. А квалитетот, со ретки исклучоци, е крајно сомнителен.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 12-Jan-2018 at 22:26
Некоја нова зграда до Универзална сала, на компанијата КУБУС.

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 13-Jan-2018 at 19:53
па па па машала. Ова ни во Африка го нема.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 13-Jan-2018 at 20:49
Што мозок треба да имаш за да купиш стан во ваков реон...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 14-Jan-2018 at 01:27
Не е многу нова зградата, 4-5 години има сигурно, ако не и повеќе.

Меѓудругите, и самиот газда на Кубус живее во неа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 26-Jan-2018 at 22:20
да споделам два бисера од македонската архитектура (или од архитектурата во Македонија):

нешто што веќе се гради во ШуткаГази Баба флетајрон

кој сака да истражува, еве му линк до студиото

https://www.facebook.com/pg/mevlanarchitecture/photos/?ref=page_internal

Edited by stef4o - 11-Apr-2022 at 20:51
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 27-Jan-2018 at 08:55

Леле ова во Гази Баба колку изгледа грозно,можеби не би изгледало така кога би било соѕидано со Y-tong блокови ама со овие црвени тули чиниш секој момент ќе падне. Исто и за онаа во Кисела Вода,таму незнам кој би купил стан ниту има тераса а и прозорите можеле да ги изостават.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 28-Jan-2018 at 11:19
Originally posted by Џоле


Туку, да споделам два бисера од македонската архитектура (или од архитектурата во Македонија):

нешто што веќе се гради во Шутка

Во ова маестрално дело се чувствува силно влијание на школата на Вангел Божиновски.

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 28-Jan-2018 at 13:16
Далеку од тоа дека ние сме нешто посебно и префинети во вкус, но кој невиден кичерај се Албанците или Ромите тоа е чудо. Живеат по 20-30 години на Запад, а ни малку да допре до нив некој сенс за урбана и хармонична естетика.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 28-Jan-2018 at 17:17
Не би се согласил со тебе, баш многу куќи на повратници во Чаир и во Бутел имаат модерен изглед, меѓутоа главниот проблем во државава е во имањето пари и немањето осет за естетика.

______________

Зградата на Бортас во Момин Поток:Edited by Џоле - 28-Jan-2018 at 17:29
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 28-Jan-2018 at 17:51

Mi se cini ili nekako sporo odi izgradbata na zgradava. Odamna pocaa, si mislev veke deka zavrsile so karabinata.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 08-Feb-2018 at 18:56
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 08-Feb-2018 at 19:02
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15034
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 15-Feb-2018 at 19:29
Станбено-деловен објект Арбериа Капиштец-превземено од фејсбукBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 15-Feb-2018 at 19:51


Ова е до Мала станица, Центар е тоа, веднаш зад Рамстор, еве линк на гугл мапи:

https://www.google.mk/maps/@41.9908264,21.4249717,3a,75y,358.91h,93.31t/data=!3m6!1e1!3m4!1sP1dCGVRoQah0JLztHNoTCg!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 16-Feb-2018 at 11:52
Што е она чудо над Мала станица?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 16-Feb-2018 at 18:18
Тоа е дел од Мала станица, само не знам што поточно.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 28-Feb-2018 at 16:51
На Водно, на улица „Славејко Арсов“ (што би се рекло, кога ќе нарачаш Скопје 2014 од Али Експрес)http://www.porta3.mk/prodazhba-na-stanovi-i-garazhi-na-ulica-slavejko-arsov-vo-skopje/

Edited by Џоле - 28-Feb-2018 at 16:52
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.311 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.