build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 165>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-Aug-2008 at 21:21
Абе ќе си идеш и ќе видиш за што се работи, па ако ти фати око ќе си наддаваш

CrazyЗошто ми мириса на нешто наместено а?


Edited by Cloverstack - 26-Aug-2008 at 21:22
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Aug-2008 at 22:25
Ете епилог на најавената лицитација од пред два поста Cheers

Продадено земјиште за 875 милиони денари


Фирмата "Адора Инжинеринг" од Скопје е новиот сопственик на градежно земјиште со површина од 3.500 метри квадратни, кое се наоѓа во населбата Реонски центар Аеродром. На јавното наддавање, на кое учествуваа повеќе фирми и кое завчера се одржа во просториите на Министерството за транспорт и врски, таа имаше највисока понуда, односно земјиштето го купи за вкупно 875 милиони денари.
- Отуѓено е градежно неизградено земјиште сопственост на Република Македонија, со намена за изградба на станбено деловен објект. Локацијата на парцелата се наоѓа во општина Аеродром, поточно во Реонски центар Аеродром (Ново Лисиче). На јавното наддавање е постигната цена од 25.000 денари за метар квадратен или вкупно 875 милиони денари, потврдуваат и во Министерството за транспорт и врски.
Инаку, почетната цена за метар квадратен за ова земјиште беше 6 000 денари. Согласно Деталниот урбанистички план "Реонски центар Аеродром", градежната парцела е 3.500 метри квадратни, површината за градење изнесува 1048 метри квадратни, а висината до венец на објектот е 21 метар.
Од Министерството за транспорт и врски, потенцираат дека фирмата "Адора инжинеринг" треба во рок од две години да го изгради станбено деловниот објект. Ако не се испочитува рокот, земјиштето ќе биде вратено во сопственост на Република Македонија.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-Aug-2008 at 09:11
 
Хммм  нешто утнале, ваљда мислат 87.5 милиони а не 875 милиони денари Roll%20eyes
 
Почетна цена по м2= 6.000
 
875.000.000 денари = 14.200.000 евра = 250.000 денари/м2 = 4065 евра/м2 Shifty
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Aug-2008 at 12:52


Да очигледно. 25000 / 61,5 = 406,5

Во секој случај солидна цена за периферија, јес да е добра локацијата Cheers


Edited by Cloverstack - 29-Aug-2008 at 14:48
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Aug-2008 at 14:34
 
Хммм, кловер шо имаше ти по математика???  Poke  Big%20smile 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Aug-2008 at 14:48
Добро бе печатна грешка Big%20smile
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 31-Aug-2008 at 10:12
Без печатни грешки (ваљда) Cheers

„Андора инженеринг“ ќе гради станови во Ново Лисиче
Компанијата „Андора инженеринг“ беше избрана за најповолен понудувач на наддавањето за градежно неизградено земјиште, кое со Детаљниот урбанистички план „Реонски центар Аеродром“ е наменето за изградба на станбено-деловен објект. Земјиштето што беше во сопственост на државата, е со површина од 3.500 квадратни метри, а за него компанијата понуди 25 илјади денари за квадратен метар, или вкупно 87,5 милиони денари.

На лицитацијата, што се одржа во Министерството за транспорт и врски, учествуваа претставници од шест компании, меѓу кои и „Тинекс“, „Тим инженеринг“ и „Караорман“. Новиот сопственик на земјиштето, газдата на „Андора инженеринг“, Ванчо Чифлиганец, најави дека ќе го изгради објектот за 12 месеци.


Utrinski


Edited by pbanks - 31-Aug-2008 at 11:41
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 31-Aug-2008 at 10:25
Originally posted by vardar

Без печатни грешки (ваљда) Cheers

 
Сепак згрешив LOL 
 
Андора инженеринг не најдов али затоа има АДОРА инженеринг.
 
Страната е under construction www.adora.com.mk


Edited by vardar - 31-Aug-2008 at 11:05
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 12-Sep-2008 at 19:03

Почна изградба на станови за млади брачни двојки во Аеродром

петок, 12 септември 2008
 
Објектот кој треба да биде завршен до крајот на 2009 година, ќе биде на пет ката и поткровје со вкупно 56 станови, од кои 43 двособни, 12 трособни и еден еднособен
 
 
 
 

Во Реонскиот центар Аеродром во Скопје денеска е поставен камен-темелник за изградба на станбен објект наменет за млади брачни парови кој е дел од владината програма со која е предвидена изградба на шест објекти во Скопје со вкупно 321 стан.

На чинот на поставувањето на камен-темелникот присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор Ивица Коневски.

Објектот кој треба да биде завршен до крајот на 2009 година, ќе биде на пет ката и поткровје со вкупно 56 станови, од кои 43 двособни, 12 трособни и еден еднособен.

Од Буџетот на Република Македонија за објектот се одвоени 100 милиони денари.

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=16418
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 09-Oct-2008 at 04:12
Лани биле изградени 306 стана во државна сопственост

Лани државата изградила 306 стана, со што бројот на станови во државна сопственост е заокружен на 5.691 со површина од 283.592 квадратни метри, соопшти Заводот за статистика. Ова е занемарливо во однос на вкупниот број државни станови на крајот на осумдесеттите. Тогаш, во државна сопственост се изградиле 87.452 стана со вкупна површина од над 4,6 милиони квадратни метри. Триста стана изградени лани се ништо во однос на „златното“ време од 1980-тите години. (МИА)

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 20-Oct-2008 at 23:18
Ќе градиме 1.500 комерцијални станови по пониски цени


За три години ќе се изградат илјада комерцијални станови во Скопје и 500 во Битола и тоа по цена од 800 евра за квадратен метар


Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор (ЈПССДП) ќе почне со изградба на станови за да ги урне високите цени на квардатниот метар. Директорот на ЈПССДП, Ивица Коневски најавува почеток на тригодишна изградба на илјада комерцијални станови во Скопје и 500 во Битола и тоа по цена од 800 евра за квадратен метар. Според него, ова е релативно ниска цена и се разликува од цените на станбен квадрат што во моментов ги продаваат други градежни компании. На пазарот на недвижности, цените на станбен квадрат во Скопје се движат од 800 евра па нагоре.
- Идната година ќе понудиме поголем фонд на станови за продажба со цел да ја спуштиме цената на квадратот на пазарот на недвижности - вели Коневски.

Тој не ја исклучува можноста сегашната цена од 800 евра за квадратен метар да се намали со оглед дека тоа е тренд секаде во светот. Покрај комерцијални станови, ЈПССДП (ќе) гради социјални станови, како и станови за деца без родители. Покрај 102-та социјални стана во Ѓорче Петров и 29-те во Македонска Каменица, што се во фаза на градба, до крајот на годинава ќе се почне со изградба на такви објекти и во Кавадарци, Кочани, Крива Паланка, Охрид, Кичево и Штип, а од идната година и во други градови.

Поради високиот квалитет во изведбата на станбената изградба, на Јавното станбено претпријатие вчера му беше врачен сертификатот ИСО 9001:2000 од страна на реномираната сертификациона куќа СГС или Сосиете Женерале од Женева.
- Со овој сертификатот ЈПССДП е вброено на листата на доверливи испорачатели на услуги и меѓу најпознатите светски фирми и јавни претпријатија кои го добиле ова признание како што се ИБМ, Бритиш Ервејз, Бритиш Телеком, Ер Франс, општините Женева, Будимпешта, Братислава и уште 300 други европски општини и јавни претпријатија. Ова е прв сертификат за јавно претпријатие во Македонија и се надевам дека ќе биде поттик и за другите - рече Маринко Копола од СГС.

За министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески постигнувањето на европските стандарди е од големо значење за македонските јавни претпријатија.
-Со овие стандарди се осигурува висок квалитет на услугите со кои, освен што ќе се обезбеди поголемо задоволство кај потрошувачите, ќе се обезбеди и соединување со европскиот пазар - нагласи Јанакиески. 

http://vecer.com.mk/?ItemID=A5CA256674383E43A3CC8DE71CBE4AC0

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 24-Oct-2008 at 00:07
Овде се попунува просторот, почнува да се гради зграда.
41°58'49.36"N  21°26'22.95"E


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 24-Oct-2008 at 10:53
so kolku kata ?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 24-Oct-2008 at 11:24
Ееее точно не сум избројал, ваљда исто колку и соседните. Одприлика 5-6.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Nov-2008 at 16:49
Знае ли некој каде е оваа улица Чедомир Миндеровиќ Dunno

1

2

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Nov-2008 at 17:20

Улицата е оваа

41°59'59.12"N  21°25'30.66"E
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-Nov-2008 at 17:25
da seka ni treba samo objektot da go najdeme kade se naoga
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Dec-2008 at 17:10
еве една слика од објектот што е кај шампионче т.е на ул.огњен прица мислам беше.кај што се одрони земјиштето пред некое време,незнаев кај да ја стаам сликава па тука.Laugh


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 22-Dec-2008 at 18:04
Си требал да го сликаш рендерот, 2 метра подоле е... Не е ништо посебно но би требало да се документира тоа
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 22-Dec-2008 at 18:11
pa bev vo dvizenje i onaka samo izbaciv raka i sliknav so tel.Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 165>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.514 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.