build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 51>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Sep-2010 at 01:27
За жал, на нашиве простори е малку тешко да се истуркаат понапредни идеи. Се надевам дека зелениот кров во идејново решение нема да се претвори во кров од зелен пластифициран лим во основниот проект. А, може ли некаде да се најде некоја основа, па да можеме поаргументирано да зборуваме? А и да ги видиме и другите наградени решенија, па да споредиме?
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Sep-2010 at 03:12
Алекс не е туку така генеричко лаичко противење. Неможе како општество да им протнеме општествени станови да бидат тие што ќе ја голнат кнедлата за некој тука на форум да може да се пофали дека ете и во Македонија имало зелен кров. Таква политика сме виделе ние тука пред неколку децении кога Скопјани требаше да ја голтнат кнедлата за Југославија да има да се пофали надвор со супер модерен град, кој патем никогаш не се оствари, а и се протна концептот со изговор од земјотресот. Уствари не ми е целта да ревидираме историски ставови за Скопје 63-та, туку да укажам дека ако веќе се знае целната група на која ќе се доделат (продадат) овие станови, мора да бидат консултирани и тие потреби сериозно земени во предвид. Неможе една фаца или една комисија што бира проект, да го моделира животот на илјадници луѓе. Па макар што сака нека било модерно во свет, ќе си гледаме ние за дома. Тие слики што ги гледаме по нет не се од луѓе што крпат цел живот за еден стан. Тој тревник бара изолација, бара наводнување, оддржување, не е тоа туку така. На крај сите знаме дека ќе се запусти, па ако не никне и некоја бавча горе. И на крај кој ќе биде крив за таквата слика. Сигурно не војниците, зашто некој под закрилата за станбено прашање им протнал свој сци-фи идеи. Целта не е од овие станови да се прави саем за архитектура, биенале. Работа е да се консултираат со нив и најголем број од нивните барања да се инкорпорираат во проектот. И згора на се, тоа туку така проаѓа, па уште е одбрано како финално решение. Нека ги консултираат идните станари, им треба спална соба, не чалам тераса. Вакви тревници и сите други естетски елементи природно е прво да се појават по некоја приватна куќа, па на некоја државна институција па дури многу потоа да станат општествен тренд. И не сакам ова да звучи како бесна орда што фрла дрва и камења по светските модерни трендови во архитектурата, напротив и јас кога би градел сопствена куќа би сакал да имам вакви елементи, ама исклучиво ако сакам. Работата е колку и да се полни предрасуди тие барања на војниците треба во голема мера да се поразговара да им се објасни дека тоа се светски трендови, дека добиваат повеќе, а не помалку. Всушност на страната на архитектите и воопшто нема никаква "одговорност", макар што овој збор одговорност е претежок да се каже, недостоен е. Сепак таму некоја комисија ли којзнае која инстанца донела одлука, архитектот не донел никаква одлука, едноставно поднел проект. И не смее во никој случај да се донесат идните станари да се осетат како да се ставени во теснец "ако сакаш купувај го каков што е, ако не сакаш не". Зборот ми е што од ситуација што треба да биде крајно пријатна за сите, после децении се градат воени станови за прв пат можеби во независна Македонија и се создава една адреналинска ситуација, апсолутно непотребно.


Edited by lslcrew - 05-Sep-2010 at 03:35
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 07-Sep-2010 at 02:45
Originally posted by alexgizh

Се надевам дека лаичкото противење на војниците за "тревата на покривот" (нека ми простат, ги почитувам, ама...) нема да ги поколеба надлежните за реализација на овој прекрасен комплекс.
Хм, кој служел во Армија, особено онаа СФРЈ-овската, знае дека генералите пред битка, никогаш, ама баш никогаш, не се консултираат со војниците, за тоа од која страна, на пример, „ќе тргне коњицата”. Нејсе, ова се модерни времиња, па демократизацијата на Армијата, ете, подразбира и тоа дека војниците треба да го дадат своето стручно мислење за еден од најбрзорастечките, градежни концепти во Светот. Наречен, зелен, или „жив” покрив. На македонски, ете гледаме, познат уште и како „треви на покриво”.

И така, сега, по нејзиното обелоденување, акцијава „стан за секој војник” влезе во, таканаречената, фаза на фобичен отпор од страна на оние кои утре треба да живеат во споменатите станови. Што е разбирливо, ако се има во предвид, како би реагирале ХаџиПуља и остала архитектонска фела, кога би се нашле во некаква си, обратна, незгодна ситуација. На пример, да добијат задача да разминираат противтенковска мина, за четириесет секунди, со прирачен алат кој се состои од пенкало, запалка и две три парчиња кредитни картички. Несомнено, кога архитективе ќе станат разминирци, односно, кога ќе останат живи по расклопување на мина, тогаш и војниците ќе разберат што мајка си бараат „треви на покриво”. Особено на начинот на кој архитективе тргнале тоа да им „го доближат”.

За почеток, како јак тизер, убаво било, некој да се присетел да им каже на војниците дека нивниот иден стан со зелен покрив, ќе им овозможи во текот на годината „да примат” и 13-та плата. И тоа без да ја чекаат од државата, таа да им ја исплати. Оти, новите студии покажуваат дека зелениот покрив заштедува и до 20% од трошоците за струјата, која оди на греење и ладење.
Па, да објасни дека зелениот покрив го сопира УВ зрачењето и максимално го продолжува рокот на траење на покривната конструкција, ја подобрува апсорбцијата на градската врева, ја амортизира разурнувачката сила на водата при екстремните количини на врнежи на дожд и снег, ја штити фасадата, плочникот и околината од истите, дека не треба да се коси и наводнува и е самоодржлив, оти е составен од специјално одбрани растенија кои виреат на композитна подлога која им создава резерви од вода, etc, etc... Да, неопходно е во јавноста да се расчистат сите стереотипии дека „тревите на покриво” се помодарство, тренд од типот на венге боја, кој проаѓа правопропорционално брзо со потребата за богатење на холивудските дизајнери. И да се пренесе на луѓето дека концептот на зелен покрив е жива пролегомена во идејата дека веќе не е ниту мудро, ниту практично, а ниту етички, за живеењето во градот, да се размислува како за нешто што е апсолутно спротивно на природата.

Новите технологии, чија комерцијализација доби worp забрзување од актуелнава економска криза, овозможуваат градежниот концепт на зелен или „жив покрив”, полека да прерасне во вообичаен стандард за архитектите. Па дури и во МКД. Оти, непостоењето на know how за „жив” покрив во Македонија, не мора да е несовладлива пречка. Особено што природните ресурси во МКД се прилично „наклонети” кон концептов. На пример, растението познато под името „пазикуќа”, е многу чест избор на проектантите, при одлуката што да се употреби за најгорниот, вегетативен слој на живиот покрив. Ова растение, кое има својство добро да апсорбира вода, многу успешно вирее на Баба Планина, Пелистер. Потоа, архитектите, за да ја намалат тежината на живиот покрив, наместо слој од класична почва, користат компилација од разни видови земја, што како суровина апсолутно не недостасува во Македонија. Истото важи и за чакалот, кој е филтер за дренажата.

Останатите компоненти од четириесетина сантиметри „дебелиот” зелен покрив, се всушност шанса за усвојување на глобално курентно производство во еден Охис, да речеме. Во кого, наместо со години безуспешно да го продаваме, лесно можевме да лиценцираме технологија за производство на семипермеабилни композитни мембрани, кои на живиот покрив „ја управуваат” дождовницата и ја инхибираат пенетрацијата на корењата од растенијата кон покривот.

Проектов на ХаџиПуља & Co, e пионерски за Македонија и од тој аспект е многу круцијално да ја преживее првата лаичка критика, првиот фобичен отпор од непознато, едноставно да ја доживее својата реализација.

„Човекот подига разни згради и на природата и го краде тлото. Живиот покрив, несомнено, е одлична можност да ú го надомести украденото.Edited by OKA - 08-Sep-2010 at 23:34
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 07-Sep-2010 at 03:11
Прекрасен пост ОКА! Содржи интересни информации кои прв пат во својот живот ги слушам, околу "тревите на покривот". Big%20smile Инаку, од тоа што сум успеал да го видам на глобалнава мрежа, таквиот тип на кровови изгледа одлично, и навистина би сакал да го видам кај нас. Ако не се лажам, први кои го користеле биле Скандинавците, односно Лапонците кои ги населуваат најсеверните делови на Скандинавскиот полуостров, поради сите горенаведени позитивни нешта кои ги носат.
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 07-Sep-2010 at 03:17
Originally posted by Мартин

...Ако не се лажам, први кои го користеле биле Скандинавците, односно Лапонците кои ги населуваат најсеверните делови на Скандинавскиот полуостров, поради сите горенаведени позитивни нешта кои ги носат...
Стара мудрост се зелените покриви. Во битолски Брусник, на пример, или во Мариово, ден денес си има куќи со „треви на покриво”. Факт е, порано живеевме покомплементарно со природата. Подоцна се изаљазивме, хахахах....
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 07-Sep-2010 at 03:20
ОКА ми се допаѓа твоево размислување,освен што не се работи за идење во војна па да не се консултираат војниците туку за купување стан, прашање апсолутно надвор од воената дејност. Технологијата е новитет и не се сомневаме во нејзините благодети, но проблемот останува што никој не им објаснил на војниците и се создаде една крајно конфузна ситуација. Подобро ќе биде да им објаснат да не се доведеме во ситуација да некој "не знае", или "подзаборави" за што се "тревите на покриво". Во Скопје едно чудо станбени блокови пред триесетина години се изградени со жардињери на терасите. Денеска во тие жардињери се чува праз. Тоа се обидувам да го кажам. Да не се доведеме во нови ситуациии "ни су жваке за сељаке", а лошото во овој случај што "сељаке" ќе излезат војниците, а најмалку сакаме да се случи тоа. едноставно да се едуцира, објаснува, покажува и колку што ќе се успее да се протне на збор, малку повеќе и на терен. Да не им биде од нула едукација на идните станари ова како од небо паднато, непознато, непријатно да се осеќаат во сопствен дом.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Sep-2010 at 06:43
Oka, dobar primer kako losite raboti moze da se gledaat od vedra strana. Vsasnost sekogash ima otpor kon novoto pogotovo ako nesto novo nemalo so decenii, razbirlivo. Odlicen post.

.....   .......
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 07-Sep-2010 at 13:51
41°58'51.21"N 21°27'29.25"EBack to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 07-Sep-2010 at 13:52
41°58'54.12"N 21°27'21.81"E

Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 07-Sep-2010 at 13:58
ЛСЛ, кога веќе ги спомна празовите......па, на крајот на краиштата, нема ништо лошо да бидне ако тие кровови се претворат во бавчи, па тие што си се повеќе мераклии на домаќинлуци да си одгледуваат пиперки, домати, праз......Big%20smile....само тоа добро просторно да се изартикулира, и празовите на покрив можат да бидат бонбона  Naughty
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Sep-2010 at 14:09
донт пуш ит едмунд Smile 
 
има веројатно пар селанчиња меѓу војнициве, што решиле да искористат 5 минути слава и да го омаловажат сето она што им се чини поинакво, нејсе трева расте на земја, не на покриво'.. брда, долини, планини... овци, кози, крави, гот д поинт...
 
Во секој случај неопходно е/било да им се објаснат бенефитите од замислата, а после постов на ОКА, можат комотно да им го препорачаат. Убеден сум дека за помалку од 2 минути (време на читање), ќе го сменат мислењето за 180 степени.


Edited by Swimmer - 07-Sep-2010 at 14:10
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 13-Sep-2010 at 11:29

Идната година ќе почне изградбата на евтините станови за војниците

Кон средината на 2011 година треба да почне изградбата на становите кои воените лица ќе можат да ги купат по повластени цени.

Како што рече денеска премиерот Никола Груевски, овој проект е во длабока фаза на подготовка, а наскоро треба да се отворат и тендерите.

- Ова е проект кој од осамостојувањето на Македонија практично замре. Во последниве 19 години луѓето кои работат во Армијата заборавија што значи да добијат поевтин стан. 

Никој не помисли да им помогне во однос на решавањето на нивното станбено прашање. Затоа на многумина сега не им се верува, истакна Груевски, одговорајќи на новинарско прашање по посетата на Геронтолошкиот завод „13 Ноември“ – Скопје.

Воените станови ќе се продаваат по 450 до 500 евра за еден метар квадратен.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/idnata-godina-ke-pochne-izgradbata-na-evtinite-stanovi-za-vojnicite
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 07-Oct-2010 at 18:02
Се руши старата куќа до ДНК Код. Функционираше како некоја кафана до скоро. 42° 0'1.91"N 21°24'53.74"E
Edited by lslcrew - 07-Oct-2010 at 18:04
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Oct-2010 at 18:04


Значи кај и да е ќе се поврзе (помалку или повеќе) новиов блок згради со оној кај Апче  Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 07-Oct-2010 at 18:05
На раскрсницата Партизанска/Рузвелтова оваа зграда незнам дали ја имаме евидентирано. 42° 0'0.04"N 21°24'48.15"E


Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 14-Oct-2010 at 18:01
Едно питање,пред неколку години се думаше дека ќе се стопира разширувањенто на Скопје. Зане некој нешто за тоа? Епа зошто тогаш толку ногу нови станови? Зашо дел од нив не се градат по другите градови, бар тие социалните, таму кај шо најногу се стагнира, Пробиштип, Крива Паланка,Велес, Кочани....

Без препукавање, молам само за конкретен одговор ако некој знае нешто за тоа?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 14-Oct-2010 at 18:28
Originally posted by Makedonij

Едно питање,пред неколку години се думаше дека ќе се стопира разширувањенто на Скопје. Зане некој нешто за тоа? Епа зошто тогаш толку ногу нови станови? Зашо дел од нив не се градат по другите градови, бар тие социалните, таму кај шо најногу се стагнира, Пробиштип, Крива Паланка,Велес, Кочани....Без препукавање, молам само за конкретен одговор ако некој знае нешто за тоа?

Во Кочани се гради..во последните година дена има 1 социјална зграда и 2 обични згради изградено..а во градба се и други 2 згради..
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Oct-2010 at 19:42

на Водњанска.... 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 17-Oct-2010 at 20:19


Однадвор симпатично... го имаме регистрирано пред некој месец во фаза на изградба поназад во нишкава:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=60631#60631
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 18-Oct-2010 at 21:35
Мене моментот „мансарда“ веќе ми станува смешен. Целото поткровје е една голема „баџа“...и на едно место направен кос кров, колку да се рече дека го има.....кога е веќе таква работата, нека им дадат на луѓето да си направат нормален кат (и онака нема да има некоја разлика), барем да не комплицираат непотребно, и да не никнуваат накази по градовите, па нека им наплатат за тој последен кат комуналии како за поткровје, ако општиниве сакаат да бидат толку пресретливи (за поткровје се плаќа само 10% комунална такса). Иако, морам да речам дека конкретниов пример ми се допаѓа.
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 51>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.