build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 01-Apr-2014 at 19:58
Постовите за „Белведере Ресорт“ се префрлени во соодветната нишка за проектот:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2947

... мада и во нишката за урбана мафија да ги префрлев, немаше да згрешам    
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 14-Apr-2014 at 11:22
Сопиштефотографија: Dr. Pinczés Sándor
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 14-Apr-2014 at 11:51
Originally posted by Џоле

А оваа првпат ја гледам, веројатно е релативно нова

Џоле на која локација се зградите. Посебно овие двете лепенки од десната страна на сликата. 

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 14-Apr-2014 at 12:53
Дебар Маало, на ул. Дане Крапчев или ул. Радњанска (не сум сосем сигурен, заборавив), а можеби во нивна близина.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 14-Apr-2014 at 14:39
Неможам никако да издадам координати од гоогле па еве вака само ќе ви ги напишам.
41.985639, 21.450700

На оваа локација се издига зграда веќе неколку месеци, незнам кој ја гради бидејќи не сум поминал таму туку само од автобус ја гледам.Edited by daci92 - 14-Apr-2014 at 14:42
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 07-May-2014 at 09:17
А во Охрид продолжува окупацијата на нови локации за станбени згради.
Веќе почна да се гради и од страната на СРЦ „Билјанини извори“, во близина на езерото, нели местото на кое владејачката партија ветуваше хотели, затворен базен, па главна автобуска станица и што ти уште не. Ако се гледа од првата зграда, тогаш може слободно да кажеме ова ќе биде „дну дна“:
Стандард, продолжува изградбата на нови станбени згради од спротивната страна, покрај зградата на „Адора“, во моментов има готови уште неколку објекти:Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 07-May-2014 at 09:26
Еве фотографии и од станбените згради што изникнаа на местото на хотел „Парк“ во Охрид. Освен што добија сопствена плажа и поглед кон Канео, објектот за мене е тежок просек:
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 07-May-2014 at 11:45
Штознам, вака од сликиве и не изгледаат лошо.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 07-May-2014 at 12:28
Originally posted by Џоле

Штознам, вака од сликиве и не изгледаат лошо.


Да, ама кога ќе ја додадеме информацијата дека ги продаваа по 2.500 евра за метар квадратен и ги нудеа како луксузен комплекс, треба повторно да размислиш
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 07-May-2014 at 16:00
Цените се диктирани од пазарот, ако може да се продаде по таква цена нивна работа. Инаку и според мене објектот воопшто не изгледа лошо, камо повеќе вакви да се изградеа. Поголемата дилема е дали на таа локација (една од најубавите во Охрид) требаше да има зграда со станови за продажба или елитен хотелски комплекс?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 07-May-2014 at 17:16
Не се сложувам, моето мислење е дека оние што го контролираат пазарот ги диктираат цените во нивна корист. Без разлика дали би била хотел или станбена зграда, објектов за мене е тежок просек во однос на локацијата каде е изграден и вредноста што се обидува инвеститорот да ја прикаже.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 07-May-2014 at 18:05
Originally posted by Џоле

Штознам, вака од сликиве и не изгледаат лошо.


незнам дали знаете ама стариот хотел Парк непадна ни со употреба на експлозиви.Само се раздрма и се разруши,но непадна
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 09-May-2014 at 15:45
Станбени згради во Карпош

DSC03616 by george k. 1981, on Flickr

DSC03617 by george k. 1981, on Flickr

DSC03618 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 28-May-2014 at 17:54
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 09-May-2014 at 15:52
Станбена зграда во Центар (зад ТЦ Буњаковец)

DSC03610 by george k. 1981, on Flickr

DSC03611 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 09-May-2014 at 16:05
Дајте да ја ставиме зградава на гласање, баш ме интересира какви оценки ќе дадете... Една од моите омилени во Скопје, во последно време. Ја ставив на гласање и на ЅЅС, па кој сака нека гласа и таму.

DSC03607 by george k. 1981, on Flickr

DSC03608 by george k. 1981, on Flickr

DSC03609 by george k. 1981, on Flickr

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=113894052#post113894052
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 09-May-2014 at 16:58
Не можам да забележам места за клима уреди. Мислам дека тоа е единствената негативна работа која ја има објектов. Кога ќе ги постават ептен ќе ја нагрдат.

Инаку и според мене ова е убедливо еден од најубавите станбени објекти изградени во Центар во изминатиов период.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 09-May-2014 at 16:59
7   
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13825
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 09-May-2014 at 17:01
Originally posted by Teglarot

Не можам да забележам места за клима уреди. Мислам дека тоа е единствената негативна работа која ја има објектов. Кога ќе ги постават ептен ќе ја нагрдат.

Инаку и според мене ова е убедливо еден од најубавите станбени објекти изградени во Центар во изминатиов период.


Всушност, клима-уредите се поставени кај балкончињата, отстрана, и се многу незабележливи. Погледни во горниот десен агол на последната фотографија.

Edited by Џоле - 09-May-2014 at 17:02
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2526
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 09-May-2014 at 22:14
Убава 8+
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 09-May-2014 at 22:31
Не се сеќавам дека сум видел на друго место вакво решение на прозорите така да од моја гледна точка доста креативно и пред се складно. Ова со климите навистина е добро решение иако веројатно има и подобри. Е сега не сум по оценување без да го видам објектот во живо, зошто многу битен елемент според мене е , вклопувањето во просторот и ова може да ги варира оценките. Затоа вака на од фотографија меѓу 7 и 9
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.