build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #961 Posted: 10-Mar-2022 at 12:43
Ме интересира, кои работи ги гледате (подредени по приоритет) при купување стан (посебно за Скопје)?

- Локација
- Цена
- Инвеститор ?
< 2nd world >
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 152
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #962 Posted: 10-Mar-2022 at 13:27
Originally posted by builder-ot

Ме интересира, кои работи ги гледате (подредени по приоритет) при купување стан (посебно за Скопје)?

- Локација
- Цена
- Инвеститор ?


Лично, само што земав стан, по овој приоритет идев:
- Распоред на стан (далеку прво)
- Локација
- Изглед на зграда
- Инвеститор
- Цена
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #963 Posted: 10-Mar-2022 at 14:13
Originally posted by Phiko

Originally posted by builder-ot

Ме интересира, кои работи ги гледате (подредени по приоритет) при купување стан (посебно за Скопје)?

- Локација
- Цена
- Инвеститор ?


Лично, само што земав стан, по овој приоритет идев:
- Распоред на стан (далеку прво)
- Локација
- Изглед на зграда
- Инвеститор
- Цена


Честитки. Штом си купил сигурно си разгледувал во скоро време. Некој предлог инвеститор/зграда во градба или завршена ? Освен овие големиве Саник, 4 степени, Супериум што ќе бидат готови 2025та...
< 2nd world >
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 152
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #964 Posted: 10-Mar-2022 at 14:23
Јас земав во Триарт, испадна пред 10тина години имам работено со инвеститорот во не поврзана дејност, и имам добро мислење за него.

Лично барав помала зграда, во Центар или Карпош, долго време ми требаше да најдам нешто што ми одговара (за мој вкус, се беа со лош распоред становите, и зградите беа прилично грди, или страшно лоша репутација за квалитет).

Според тоа што јас гледав, за тоа што мене лично ми се допаѓа, Капитол зградите (за жал за некој саат се резервираат ако има нешто ново), Триарт (новата зграда ке му е на Водно, па може да е поскапо, а и не е ништо почнато). Друго нешто за мој мерак не најдов, за жал.

Во секој случај, мене ми требаа две години да најдам што ми одговара, ама не бев во брзање.

Со среќа во потрагата!
Back to Top
doncho View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote doncho Quote  Post ReplyReply #965 Posted: 10-Mar-2022 at 14:26
Originally posted by builder-ot

Ме интересира, кои работи ги гледате (подредени по приоритет) при купување стан (посебно за Скопје)?

- Локација
- Цена
- Инвеститор ?


- да има парно
- квалитет (инвеститор)
- распоред
- локација
- цена
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 148
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #966 Posted: 10-Mar-2022 at 14:41
Originally posted by builder-ot

Ме интересира, кои работи ги гледате (подредени по приоритет) при купување стан (посебно за Скопје)?

- Локација
- Цена
- Инвеститор ?

Јас само би додал да бараш зграда со фасада,bare minimum цигла да имат,тоа гол бетон,гипс картон исфарбан батали,ќе ти се појавит за 5-10 години мувла/буѓа во стано. Изгледат ужасно и е штетно за здравјето,посебно ако си со фамилија,дечиња.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #967 Posted: 17-Mar-2022 at 13:51
Денешни фотки

Во реонот Капиштец

на ул.Васил Ѓоргов

на ул.Козара

..

...

зад ОУ Киро Глигоров

Во делот околу Млечен

ул.Ристо Равановскиул.Багдадска БомингСара 4

Линеа лепенка до Ел ОксидоВо Карпош на ул.Римска...

На РузвелтоваНа ул.Никола Тримпаре во Центар до училиштето Песталоци

На ул.Ленинова,првично мислев дека е нов проект на Капитол инженеринг но по таблава се чини дека е сосем друг објект

Edited by stef4o - 17-Mar-2022 at 14:00
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #968 Posted: 19-Mar-2022 at 15:38
Design proposal for a residential building Skopjehttps://www.instagram.com/ortodox.arh/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #969 Posted: 31-Mar-2022 at 09:45
Во нас.Острово-Аеродром наскоро ќе се почне со нова зграда веднаш зад бивши Тинекс сега Кипер
Сликано пред два дена.Инвеститор е МГИ Инвест поточно нивен 2 објект првиот го градеа во Мичурин зад Рулет

Carpe diem
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #970 Posted: 31-Mar-2022 at 10:09
Каде може да добијам повеќе инфо? Сликава/рендер е од пазар3? фејсбук?
< 2nd world >
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #971 Posted: 31-Mar-2022 at 10:27
Originally posted by builder-ot

Каде може да добијам повеќе инфо? Сликава/рендер е од пазар3? фејсбук?


Мислам беше понудено од агенција Милениум Ком,но веб страна си имаат и МГИ Инвест па би можело веројатно од нив да добиеш повеќе инфо.
http://mgiinvestltd.com


Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #972 Posted: 31-Mar-2022 at 17:07
Originally posted by stef4oНа ул.Ленинова,првично мислев дека е нов проект на Капитол инженеринг но по таблава се чини дека е сосем друг објектhttps://www.facebook.com/edil.quartz.7

Carpe diem
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #973 Posted: 05-Apr-2022 at 10:36
Има некое инфо за зградата што требаше да почне кај ПЗУ Медиак? И МГИ инвест Острово?
< 2nd world >
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 59
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #974 Posted: 05-Apr-2022 at 11:28
Дали некој има инфо дали Настел (изведувач требаше да биде Трим и Лум)
ќе гради во реонски центар Аеродром
поточно помеѓу црквата (до Лиса центар) и жито маркет (познат објект како базаро)
Back to Top
dar View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Apr-2022
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote dar Quote  Post ReplyReply #975 Posted: 05-Apr-2022 at 12:35
MGI Invest se e prodadeno, samo sto zborev so niv. Ili gi cuvaat zaradi cena ili navistina se e prodadeno
dragonfly
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #976 Posted: 05-Apr-2022 at 13:00
Cekaj, se bilo prodadeno za novata zgrada vo Ostrovo? Koja samo sto pocnaa da gi rusat barakite? Ili se lazam
< 2nd world >
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #977 Posted: 05-Apr-2022 at 13:01
Originally posted by dar

MGI Invest se e prodadeno, samo sto zborev so niv. Ili gi cuvaat zaradi cena ili navistina se e prodadeno


Лудило е ова..

Знаеш некој друг инвеститор да во Аеродром/Мичурин/Карпош што почнале да градат или ќе почнат наскоро?

(Освен овие огромниве како Порта Супериум и 4 степени.)
< 2nd world >
Back to Top
dar View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Apr-2022
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote dar Quote  Post ReplyReply #978 Posted: 05-Apr-2022 at 13:03
Da da, taa zgrada na MGI invest sto uste ne e pocnata da ja gradat, se e prodadeno. Moe mislenje e deka jas baram do 50 kv stan i tie se prodavaat na plan uste pred da pocne gradba
dragonfly
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15307
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #979 Posted: 05-Apr-2022 at 13:19
Во Центар имаш до Ла Тана кај Корчагин две згради во почетна фаза едната е на Интегра 09 другата ја гради МД Инвест Проект или така нешто беше.Имаш за двете во нишката за Ново Маало.
Carpe diem
Back to Top
builder-ot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 21-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 54
  Quote builder-ot Quote  Post ReplyReply #980 Posted: 05-Apr-2022 at 14:39
Тие околу Корчагин продаваат по цени мислиш у Париз купуваш стан (читај дупка за темел).


А тоа продадени сите станови во фаза пред рушење на некоја барака, хмм сомнително
< 2nd world >
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.422 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.