build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 146>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1900
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1001 Posted: 06-Nov-2014 at 16:11
vidi, site mladi sakaat da ziveat vo pogolem i podinamicen grad, ne znam sto ima tuka cudno. duri i skopje e na nekoj nacin selo, a tek zamisli vo drugite gradovi kako e....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1002 Posted: 11-Nov-2014 at 16:38
Stone Design проектирале нова зграда во Дебар Маало, но за жал нема рендер како ќе изгледа. Зградата се наоѓа на агол, па мислам дека би требало фино да излезе ако си го следат својот препознатлив стил на дизајнирање и проектирање...

DSC06246 by george k. 1981, on Flickr

DSC06248 by george k. 1981, on Flickr

DSC06250 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1003 Posted: 11-Nov-2014 at 16:49
Се гради и една нова зграда во Чаир, во делот кај што започнува улицата „Дижонска“, од страната на Скопје Север...

DSC06293 by george k. 1981, on Flickr

DSC06294 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3834
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1004 Posted: 11-Nov-2014 at 17:44
Џоле може те молам координати?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2423
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1005 Posted: 12-Nov-2014 at 10:13
Претпоставувам ова е локацијата > 42.021848, 21.437428
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1006 Posted: 12-Nov-2014 at 12:40
Да, таа е. Тука веднаш се наоѓа стариот базен кој денес е претворен во складиште. Во близина се изградија и неколку претставништва на помали фирми, ќе пробам да сликнам деновиве.

----------

Најдов слика од едното. Мислам дека е градежна фирма или архитектонско студио.Сепак, целиот тој дел има уште за средување, зашто има останато голем празен простор на кој сега има ниви, а еден тип направил и мала штала со кози Во блиска иднина тука ќе можат да никнат уште неколку станбени згради, и се надевам дека ќе ги направат со повеќе вкус за бои и за изглед, зашто во близина изградија едни одвратни (кај што се наоѓа супермаркетот Prince).

Edited by Џоле - 12-Nov-2014 at 12:53
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1007 Posted: 14-Nov-2014 at 15:04
Од мојата денешна тура низ Аеродром...

DSC06308 by george k. 1981, on Flickr

DSC06309 by george k. 1981, on Flickr

DSC06310 by george k. 1981, on Flickr

DSC06311 by george k. 1981, on Flickr

DSC06317 by george k. 1981, on Flickr

DSC06318 by george k. 1981, on Flickr

DSC06315 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1008 Posted: 14-Nov-2014 at 15:06
DSC06322 by george k. 1981, on Flickr

DSC06327 by george k. 1981, on Flickr

DSC06329 by george k. 1981, on Flickr

DSC06330 by george k. 1981, on Flickr

DSC06326 by george k. 1981, on Flickr

DSC06334 by george k. 1981, on Flickr

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1009 Posted: 14-Nov-2014 at 15:07
DSC06337 by george k. 1981, on Flickr

DSC06341 by george k. 1981, on Flickr

DSC06339 by george k. 1981, on Flickr

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1010 Posted: 17-Nov-2014 at 17:13
Патем, после којзнае колку години, повторно има градежни активности на оваа зграда што се наоѓа на раскрсницата меѓу бул. М. Т. Гологанов и ул. Рузвелтова.

DSC06397 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1011 Posted: 17-Nov-2014 at 17:15
А на Водно се изградило цело едно гратче...

DSC06401 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1012 Posted: 17-Nov-2014 at 17:48
Станбено-деловен објект "Аеродром парк-2" на АдораEdited by jyvation - 17-Nov-2014 at 17:49
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1013 Posted: 17-Nov-2014 at 18:04
Се изгради зградава..

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1014 Posted: 17-Nov-2014 at 18:41
Originally posted by jyvation

Се изгради зградава..Не знам зошто аплаус за оваа зграда. Ова е баш она чудовиште поставено пред белите згради во Капиштец? Говориме за градба на само неколку метри од постоечката зграда, во иста линија со неа, која буквално, ама баш буквално одзема секаков поглед на станарите барем до 7-8 спрат. Тие луѓе цел живот ќе гледаат во прозорецот на некој друг. Се згрозив во оној момент кога ја видов зградетинава, а тоа беше баш пред некој ден. За што се издаваат градежни дозволи од Општина Центар
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1015 Posted: 17-Nov-2014 at 18:45
Таа зграда е, и навистина е преблиску до соседната. Соседите ќе можат да си одат на кафе скокајќи преку прозорец.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1016 Posted: 17-Nov-2014 at 19:22
@BOJAN aплаузот е за тој талент што дозволил да се изгради ваква зграда, на само 2 метра од улицата без никаква вело/пешачка патека.
Коментирана е зградава едно 2-3 страни наназад од нишкава.

Edited by jyvation - 17-Nov-2014 at 19:26
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1900
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1017 Posted: 17-Nov-2014 at 22:16
zgradava e neviden cir, sega mi teknuva na uste eden volku drasticen primer kaj bugarska ambasada
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1018 Posted: 17-Nov-2014 at 23:25
Originally posted by xnx

zgradava e neviden cir, sega mi teknuva na uste eden volku drasticen primer kaj bugarska ambasada
збориш за хотелот позади амбасадата или смешните зградички на пола метар од улицата што се веднаш до амбасадата?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12256
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1019 Posted: 17-Nov-2014 at 23:28
До амбасадата се изгради една нова зграда со пола стаклена фасада, а другата половина немам ни зборови да ја опишам. Нешто погрдо можеше само во 1990-те години да се измисли. Самата зграда е напикана во малиот простор до бугарската амбасада. Веројатно мисли на таа.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1900
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1020 Posted: 18-Nov-2014 at 12:14
mislam na ulickata pozadi ambasadata, kade ima zgrada isto vaka bapnata na metar od postoeckata, edna takva od alkobond i staklo
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 146>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.