build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7273747576 174>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1461 Posted: 25-May-2016 at 16:02
Не е куќа, огромно зградиште е. Не можев да ја сликам цела зашто ми се пушти едно куче (се гледа на фотката, кај колата) и не сакав да ризикувам. Потоа ми се пушти уште едно, па си реков да се враатам додека сум жив и здрав. Ајде, повеќе среќа наредниот пат.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1462 Posted: 25-May-2016 at 17:55
Каков FAIL...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1463 Posted: 26-May-2016 at 01:07
стварно не ми е јасен прозорот на третиот кат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1464 Posted: 28-May-2016 at 13:57
Originally posted by kultuzinПрв станбен комплекс во Маврово

Izvor: a1.com.mk
http://tvorbis.com.mk/?p=35193
од фејсбук страницата на ГП Пелагонија Гостивар
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2066
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1465 Posted: 28-May-2016 at 14:00
Срање.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1466 Posted: 28-May-2016 at 19:28
Еве уште едно поголемо срање од Чаир - навистина не знам кој нормален човек би купил стан во вакво чудовиште. Изгледа како да е изградена во некоја земја од Третиот свет.

За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 737
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1467 Posted: 28-May-2016 at 19:34
Originally posted by Џоле

навистина не знам кој нормален човек би купил стан во вакво чудовиште.


луѓе од Косово
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2066
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1468 Posted: 28-May-2016 at 20:25
Некој многу брзо ја заборавил 63та Видовме што се случи лани во август со поплавите, гледаме што прават земјотресите во Непал, Хаити, Турција...
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1469 Posted: 28-May-2016 at 20:41
Аууу катастрофааа. Може некој да му дава шамар на меџити? Луѓе, ГЛАВЕН ГРАД е!!
@macedonia
не шпекулирај ќе ти кажам по 100от пат.
Косоварите бетер нас се со парите па би купиле стан без услови и со пеколни цени. Македонија ваља некоја Швајцарија па сите трчат да дојдат да си купат стан хахахаха. Размисли малку. Логика?


Edited by my Macedonia - 28-May-2016 at 20:42
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1470 Posted: 29-May-2016 at 02:06
Originally posted by Џоле

Еве уште едно поголемо срање од Чаир - навистина не знам кој нормален човек би купил стан во вакво чудовиште. Изгледа како да е изградена во некоја земја од Третиот свет.Џоле погледни слики и од градови по Нигерија,Судан,Кенија...вакво нешто е реткост,додека вакви архитектонски дела се вообичаена пракса кај на нас добро познатите.

Оваа секвенца од еден патнички опис на Приштина,како да е наменета за Чаир,па и Тетово,Гостивар...

''Приштина није ни престолница, ни европски град, колико год они то желели да направе од ње, или да прикажу да јесте оно што није.

Оно што Приштина јесте, то је гомила сандучастих кућа које смо гледали и на путу до ње. Коцкасте грађевине од по неколико спратова, равног крова, без тераса. То сигурно нема нигде на свету. Ретко где, уз пут, да се види лепа кућа. Нових колико хоћете, али лепих не. Гледајући ту урбанистичку униформност која је пројекција шиптарског или албанског менталитета и схватања организовања заједничког живота, прођосмо Муратово турбе и споменик на Газиместану. Добро је, ту су, где су, јер шиптари или албанци умеју и да руше не само српске куће, већ и српска гробља.
Читава равница на којој се одиграо Косовски бој, која је деценијама била чисти спој земље и неба, сада је нападнута са свих страна, јер шиптари или албанци где год стигну зидају себи куће. На отетој српској земљи.

Тако је и у Приштини. Иако увече и ноћу читав град бљешти од светла, трошећи струју коју Србија плаћа, „шиптарски Лас Вегас“ дању изгледа сасвим другачије. Урбанистички и људски хаос. Зграда до зграде, или једна преко друге. Све у нереду, сем – корзоа.''
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 224
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1471 Posted: 29-May-2016 at 10:14
Значи ова е врвот на сите гадотии што се направија во државава! Не ми е јасно кој е тој "архитект" кој го проектирал ова. Срамота е во денешно време да се среќаваме со вакви нешта а она врвот што би требало да глуми пентхаус ми е најдобар. Просто неверојатно. Запрепастен сум.

Оставете го Косово,ни таму нема вакви одвратни чуда од "објекти".Какви објекти има таму, дури не е и за верување.
Ова е само за рушење или барокаризирање друго нема.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1472 Posted: 29-May-2016 at 11:48
Хаххахахахха леле колку е грдо!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2066
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1473 Posted: 29-May-2016 at 14:16
Уште едно чудовиште од Чаир
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1474 Posted: 29-May-2016 at 22:15
Може бе, ја населија Македонија со Косовари, и сега се БУКВАЛНО пола-пола "староседелци" и косовари. Со себе носат агресивен простачки менталитет, и џабе им е што рмбаат во западна Европа, културата не се купува со пари.

Хангар ли е, силос ли е, мелница ли е?
Од чаламот си патиме!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1475 Posted: 30-May-2016 at 12:21
Се руши напуштениот објект веднаш до црквата Св.Три Светители во Мичурин.
Да видиме каков голубарник ќе никне?
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #1476 Posted: 30-May-2016 at 14:48
Не ги вреѓај голубарниците
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1477 Posted: 30-May-2016 at 17:03
Предлагам малку да ги смириме естетско-расистичките тензии со малку пообјективен поглед на работите. Ете повелете во ново-урбанизираниот дел на Битола, бившата касарна, „Златен рид“ како што милуваат да го нарекуваат политичарите. Објектите таму, освен една зграда, се рамни на погоре наведените примери од Чаир. Во поглед на комбинацијата на боите, се дури и полоши од истите. Нејќам ни да зборувам за околината на истите. Веќе се делумно населени, а околу нив е градежна депонија, ровови, полурушени поранешни објекти на војската, кога врни - кал до гуша. Во истаата касарна има и два објекти кои се реновирани воени објекти, и во тоа буниште сместени се Правниот факултет и телевизија Мега. За кратко време и Нова Битола ќе добие два огромни чира кои се во изградба.

Ќе го земам и Прилеп. Се согласувам дека во строгиот центар на градот има многу позитивни промени во последниве 5-10 години и изгледа пристојно. Ама на центарот приказната завршува.
Пред неколку дена бев прв пат во Гостивар и бев пријатно изненаден (не фрапиран, но така, изненаден). Очекував многу полоша паланка, а испадна дека градот е ок како за македонски град. И реално градот изгледа малку попристојно отколку деловите на Прилеп кои не се центар.

Дивите, неплански градови се општа балканска карактеристика, највероватно придобивка од нашето блискоисточно минато. Сепак, континуирано се трудиме да ги одржиме нашите градови во тие ориентални рамки и во XXI век.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1478 Posted: 30-May-2016 at 17:23

Еј не само албанците се тие што градат ваков кич.Тоа е балкански не албански.Многу членови не ја знаат добро Македонија, не биле во многу градови па затоа си мислат дека само чаир (по слики) има вакви градби. Патувајте низ македонија, се ќе видите и таму каде нема албанци хаха бетер..
Треба време за се, моите родители граделе типична балканска куќа што мене лично не ме фасцинира. Архитектот пред 20години беше македонец, што планираше тој, тоа и се изгради. Ваља беше мода. А сигурен сум,дека јас или моите деца никогаш не би изграсиле вакво нешто во иднина.

Edited by my Macedonia - 30-May-2016 at 17:32
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1479 Posted: 30-May-2016 at 19:16
Originally posted by stef4o

Се руши напуштениот објект веднаш до црквата Св.Три Светители во Мичурин.
Да видиме каков голубарник ќе никне?

Me interesira kolku kata ke dignat i kakov render ke stavat. Moze ke bide nesto pomoderno.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1480 Posted: 30-May-2016 at 20:23
Еве нешто од општина Илиден, масивна зграда висока 6-7 ката.Ноќната фотка испаднала катастрофа

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7273747576 174>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.