build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9293949596 102>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #1861 Posted: 09-Jun-2017 at 05:11
Околу Струмица... новите згради се толку неинвентивни и грди, би кажал архитектите ни се слаби, но мислам дека главниот проблем се инвеститорите, луѓе стекнале богатство на сомнителен начин, без некое образование, блиски на локалната самоуправа итн, итн. Се работи за цела нова населба на местото на бившата касарна, се дигнаа станбените објекти а се уште нема ниту амбуланта, ниту градинка, ниту еден општествен објект во полза на населението. Улиците меѓу зградите се многу тесни, кога ќе се насели квартот проблемот со паркирањето ќе биде страшен. Се на се голема утка!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11015
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1862 Posted: 11-Jun-2017 at 18:52
Во Ѓорче, покрај Вардар, се гради лепенка на оваа зграда. Веднаш до неа никнува и друга што ќе го попречува погледот на станарите кон Вардар и блиските ридови.За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1863 Posted: 12-Jun-2017 at 12:33
Originally posted by stef4o

Originally posted by Џоле

Во близина на Тутунски комбинат (до полициска станица во нас. Пролет). И десната е нова.Еве до каде стигнале


Веќе ставиле и фасада. Инаку и од позади почнале да оградуваат најверојатно уште неколку вакви згради ќе никнат во овој предел.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1864 Posted: 13-Jun-2017 at 13:56
Ул.Прашка-Тавталиџе. Превземено од фбBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11015
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1865 Posted: 15-Jun-2017 at 18:45
Дебар МаалоЗа сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1840
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1866 Posted: 16-Jun-2017 at 11:29
vtorava deluva simpaticno, a prvana mi e grozna
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1867 Posted: 22-Jun-2017 at 12:51
Ова е во Центар во непосредна близина на Корчагин и ПС Кисела ВодаBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11015
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1868 Posted: 22-Jun-2017 at 17:02
Нешто од Дојран, налетав на фејсбук на сликите, веројатно зграда со апартмани за издавање.За сè има вторпат
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #1869 Posted: 22-Jun-2017 at 23:27
Stef4o: da ne znaes slucajno koja firma ja gradi zgradata do Korchagin,odnosno poliklinikata na MVR?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1870 Posted: 23-Jun-2017 at 06:29

Ne znam,seuste nemaat postaveno tabla na gradilisteto,na kamionite stoese natpisot Basa kop. Mozebi ke postavat tabla otkako ke zavrsat so iskop i rusenje na okolnite kuki. Od tamu pominuvam pocesto pa dokolku ima promeni ke sliknam.
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #1871 Posted: 23-Jun-2017 at 11:59
Blagodaram Stef4o, pisi ako ne ti e tesko koga kje doznaes koja e firmata i voopsto povekje detali za taa zgrada vednas do ambulantata na MVR na Stiv Naumov (poranesna ul. Leningradska).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1872 Posted: 24-Jun-2017 at 11:06
Денеска видов дека е ограден дел од тревникот кај НБРМ во Маџир Маало каде едно време најавуваа хотел,сега најверојатно ќе биде станбена зграда.Ќе поминам деновиве да сликам.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1840
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1873 Posted: 24-Jun-2017 at 13:55
да, станбена ќе биде, слична по форма на онаа аголнана у кисела вода ама помодерен изглед

Edited by xnx - 24-Jun-2017 at 13:55
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3675
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1874 Posted: 24-Jun-2017 at 15:06
xnx имаш повеќе информации? Колку катови и сл.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11015
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1875 Posted: 24-Jun-2017 at 17:54
Бит Пазар

Јаја ПашаЧаир (кај базенот)

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1876 Posted: 24-Jun-2017 at 17:57
Лепенката на првата и третата не се лоши.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11015
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1877 Posted: 24-Jun-2017 at 18:20


Ха-ха, зградата од првата слика не е лепенка, една е, само левиот дел веќе добил фасада. Не изгледа лошо, едноставна е, а со оглед какви грдосии има во близина, навистина не е лоша.

Пријатно изненадување ми е зградата од последната фотка, во живо изгледа ептен добро, се гледа дека се потрудиле малку да избегаат од досаден изглед, типичен за новоградбите во Чаир.
_____________

Сега видов дека не сум ја објавил оваа симпатична зградичка од Козле:Edited by Џоле - 24-Jun-2017 at 18:23
За сè има вторпат
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 328
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #1878 Posted: 24-Jun-2017 at 18:58
Зградата во Чаир кај базенот не е лоша за наши стандарди. А, ова „парче“ од Козле ми се допаѓа многу, потребни ни се многу повеќе вакви објекти.

Edited by Мартин - 24-Jun-2017 at 19:17
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3675
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1879 Posted: 24-Jun-2017 at 19:14
Првата слика дава надеж дека може нешто убаво фа испадне!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 640
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1880 Posted: 28-Jun-2017 at 12:34
Еве ја претходно споменатата локација во Маџир Маало,неколку денешни фотки,сеуште нема поставено табла и нема никаква активност на терен.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9293949596 102>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.