build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 195>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
    Posted: 14-Oct-2007 at 14:07

Ova e mozebi edinstveniot pogolem proekt (mozebi ima uste 1-2 takvi) koi se gradat na teritorija na Opstina Cair. Pocetokot na izgradbata bese mislam vo vremeto na Buckovski ili pak epten na pocetokot na mandatot na Gruevski. Imase calamdziski start na izgradbata so cela politicka svita naredena pozadi. Investitor e lokalen biznismen so Albansko poteklo, mu go zaboraviv imeto a na tablata ne pisuva. Ednata lamela e izgradena komplet, drugata sega se postavuvaa temeli, ima golema dupka polna so rabotnici, ama ne zastanav da slikam

 


Edited by pbanks - 14-Oct-2007 at 14:56
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Oct-2007 at 14:07
1
2
3


Edited by pbanks - 14-Oct-2007 at 14:07
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Oct-2007 at 14:11
eve ja i informacijata na pocetokot na izgrabtata, cisto za evidencija. Od 16.10.2006
 
ЧАИР
Започна изградба на станбено-деловен комплекс „Принц"

На површина од 27 илјади квадратни метри ќе се изградат 150 стана, а 4. 000 квадрати деловен простор
На површина од 27.000 квадратни метри на улицата „Лазо Трповски" во Општина Чаир вчера започна изградбата на новиот станбено-деловен комплекс „Принц". Комплексот е приватна инвестиција на Адем Абдулаи, сопственик на истоимениот ресторан и сервис, кој најави инвестиција од 10 милиони евра. Комплексот е дел од Детаљниот урбанистички план на „Дижонска", кој неодамна беше усвоен од Советот на општината. Со уривање на објектите на стариот автосервис, кој бил нелегално изграден, инвеститорот, како граѓанин на Чаир, рече дека сака да покаже на дело дека сж што се гради во една општина треба да биде легално. Градоначалникот Изет Меџити и општинските претставници беа на местото на настанот, како што рекоа, само да му дадат поддршка. Како што се изјасни Меџити, не секогаш за никнувањето на дивоградби се виновни граѓаните, бидејќи вина имаат и локалните власти кои навреме не носеле детаљни планови и воделе долги процедури при издавањето дозволи за градба.

„Сега тоа ќе биде полесно, бидејќи речиси 70 отсто од детаљните урбанистички планови за Чаир се донесени, а за кус период процентот ќе порасне на 100 отсто", објасни Меџити. Станбено-деловниот комплекс ќе биде завршен идната година, а 150 стана, колку што се планирани да се изградат, од вчера веќе се во продажба по цена од 700 евра метар квадратен. (Сн.К.)
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Oct-2007 at 14:11


Odvratno


Vo Skopje ima golema konkurencija na mizerni "stanbeno-delovni" proekti, ama ovoj e tamu nekade na vrvot. Ko od Mala Recica da go dovleckale

Puke
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Oct-2007 at 14:16
Originally posted by CloverstackOdvratno


Vo Skopje ima golema konkurencija na mizerni "stanbeno-delovni" proekti, ama ovoj e tamu nekade na vrvot. Ko od Mala Recica da go dovleckale

Puke
 
I mene ne mi se svigja objektot no mislam deka zasluzuva svoe mesto tuka bidejki
 
- e solidna investicija
- sepak e so pogolem gabarit za razlika od onie stanbenine zgradicki praveni od covek firmi sto nagrdija pola grad
- izgradbata e regularna, spored urbanisticki plan, so plateni komunalii...... so site nisani
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Oct-2007 at 09:22
Chudno izgleda...kako renovirana komunistichka zgrada. Pa duri i tie zalikuvat na neshto, ova izgleda smeshnoQuestion
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Jan-2008 at 19:20
објектот кај подвозникот накај Црниче гледан од страната на Јужен булевар Puke

1

2

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Mar-2008 at 13:47
Позади Кинг Бургер, одма до куќата на Белопета.

1

2

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Mar-2008 at 18:19
Станбен објект "Чаир 3". Не му ја знам точната локација во Чаир.

Архитект: Димитар Глигоров
Фирма: Баухаус
Година: 2007
Edited by pbanks - 17-Mar-2008 at 18:20
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Mar-2008 at 19:44
Прекрасна боја и усогласеност на формите. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Mar-2008 at 19:46
Според мене не е лоша, ама далеку од прекрасна.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Mar-2008 at 19:57
Previous Кловер се зафркавав

Само види ја бојата те молам!! Бојата на страна, зградава е просечна, иста е како сите што ги изградија во последниве години.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Mar-2008 at 20:17
Бојата е веројатно таква ради квалитетот на рендерот, али дури и да е таква, пак боље него шутка-зелена на пример...

А инаку како што кажав зградава е далеку од некоја убавина, ама има некои елементи што не се толку лоши. Само ти добро ја дефинираше - усогласеност нула, така да и тие добри елементи во голема мерка паѓаат во вода... Сепак сме виделе и многу полошо.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Mar-2008 at 22:17
Dobro be so se slucuva vo Skopjevo a? UNITED COULRS OF BENNETON ,,,koj kako mu tekne lupa boi ,,zelena , crvena ..zolta zgrada i etc........na nisto ne lici !!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Jun-2008 at 14:32
Каде е точно ова?

Аеродромци се противат на изградба на станбено-деловен објект

Граѓаните и општинарите одржале средба на која бил постигнат компромис

Станарите од зградите на улиците „Владимир Комаров“ и „Ангел Димовски“ од населбата Аеродром се противат на планираната изградба на станбено-деловен објект на аголот меѓу булеварот „Јане Сандански“ и улицата „Владимир Комаров“. Реагираат против предложениот ДУП, бидејќи сметаат дека со неговата реализација ќе се уништи единствената зелена површина во реонот на која има над педесетина дрвја стари неколку децении. Наедно, велат жителите, ќе мора да се затвори и блискиот паркинг, кој и така не ги задоволува сегашните потреби на населението од реонот.

„Некои општински функционери сакаат меѓу овие згради да градат дополнителни станбени згради, односно да ги натераат луѓето да живеат спакувани како сардини. Имам доволно техничко искуство и знам дека во тој случај воопшто нема да функционира нормално ниту електриката, ниту водоводот, ниту, пак, канализацијата, греењето, паркирањето. Ќе се јават секакви тешкотии“, смета Ванчо Врангалов, еден од шестоте потписници на петицијата против изградбата на планираниот станбено-деловен објект, кој е предвиден со последните измени и дополнувања на деталниот план „Црква“ -Урбана единица А. Планот токму на последната седница на Советот на Општина Аеродром требаше да биде ставен на гласање. Но, тој беше повлечен од дневен ред, со образложение дека се' уште се чека мислење за него од Министерството за транспорт и врски.

Во меѓувреме, претставници од Иницијативниот одбор на граѓаните кои се противат на изградбата на објектот одржаа средба со заменик-градоначалникот Југослав Зиберовски и претседателот на Советот на Општина Аеродром, Сашо Петковски. Според Ѓорѓи Ѓоргиев, претставник од Одборот, бил изнајден компромис во интерес на граѓаните. (Дс.Т.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=90A723EA9BDB73489F8EFD730BB45FEC
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Jun-2008 at 15:29
moze da e toa parkceto so e kaj ulickata nakaj tinex
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Jun-2008 at 15:56
Originally posted by pbanks

Каде е точно ова?


Улицата Ангел Димовски е дакеку од аголот меѓу булеварот Јане Сандански и улицата Владимир Комаров, така да од текстот ништо не ми е јасно и само сум повеќе збунет...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9122
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Jul-2008 at 20:55
Објект во изградба (веројатно во Чаир). Видов реклама на билборди. Сајтот за жал им е сеуште U/C но барем луѓето се потрудиле да дигнат сајт. Оваа слика ја превземав од таму.

http://vizionndertimi.com.mk/


Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Aug-2008 at 15:20
Прво овие две фотки од зградава која е веќе завршена, иако околното зеленило е далеку од средено:

1.

2.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-Aug-2008 at 15:21


Орце Николов?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 195>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.844 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.