build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музеј на технологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Музеј на технологија
    Posted: 10-Dec-2008 at 08:06
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Jan-2009 at 15:56
Originally posted by beTon

Компјутерското глувче наполни 40 години - Дневник - 10.12.2008



Мојот прв глушец го купив во Англија во 1991 година и го платив 35 фунти но не можев да го користам бидејќи мојот тогашен компјутер (XT 8086) немаше сериска порта. Морав да се стрпам до квантниот скок на AT 80486 од прилика една година подоцна за да почнам да ја експлоатирам инвестицијата

BTW 35 фунти (52.5 денешни ЕУР) платив за еден просечен глушец. Во тоа време IN беа глувчињата кои беа стандардни за IBM PS/2 системот и да се купат посебно чинеа 60 фунти (90 денешни ЕУР). Тој глушец ми остана непреболен иако солидно ќе се зезнев и да го купев бидејќи PS/2 порти кои инаку потекнуваат од овој IBMов систем не почнаа да се користат масовно до после 2000 година.

Ете малку nerd муабет Clown

П.С. Верувам дека Владимир П ќе има да ни каже по некоја интересна анегдота на оваа тема


Edited by pbanks - 09-Jan-2009 at 15:57
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Jan-2009 at 23:24
Originally posted by pbanks

... Ете малку nerd муабет Clown

П.С. Верувам дека Владимир П ќе има да ни каже по некоја интересна анегдота на оваа тема

Еве ги мојте почетоци со користење на рачунари каде се почна да се случува во таа 1984-85 година. Тоа беше дење-ноќе набодување на команди бидејќи немаше ама баш никаква литература, и кога нешто ќе успееше тоа беше откривање на нов континент.

Рачунар NORTHSTAR (со терминали)



прозесор - Z 80 на 4.0 MHz
меморија - 16 до 48 KB
надворешна 2 x флопи диск 5.25" 170 KB
текст - 80 x 24 слова и знака
терминал - 7 x 64 KB RAM картици

Овој рачунар-терминал моравме 5 души да го шверцуваме во делови од Америка, бидејќи во тоа време беше стратешка технологија и апсолутно забранета за извоз.

Рачунар TRS-80 III



прозесор - Z 80 A на 4.0 MHz
меморија - 16 до 48 KB
надворешна 2 x флопи диск 5.25" 170 KB
монитор - 12" зелено бел
текст - 80 x 24 слова и знака

На овој рачунар успеав после 3-три дена оставен да рачуна една парабола за сателитска антене да добијам листинг со податоци.
Јасна ви е брзината на тогашните машини.
А втората задача беше да израчуна јачина на федер кој траеше нешто повеќе.

Рачунар Sinclair ZX 81



прозесор - Z 80 на 3.25 MHz
меморија - 1 до 64 KB
надворешна единица - касетофон, термален принтер
монитор - обичен тв
текст - 32 x 24 слова и знака
графика - 64 x 48
колор - 0

После ова се беше многу полесно


Рачунар Sinclair Spectrum



прозесор - Z 80 А на 3.54 MHz
меморија - 16 KB
надворешна единица - касетофон, термален принтер
монитор - обичен тв со можност на видео влез
текст - 32 x 24 слова и знака
графика - 256 x 192
колор - 8

Тука ја направив првата компјутерска анимација која идеше ко реклама на МРТВ

Рачунар COMMODORE 64



процесор - CPU 6510 на 0,985 MHz
меморија - 64 KB
надворешна единица - касетофон, подоцна флопи диск 5.25" 170 KB
монитор - обичен тв со можност на видео влез
текст - 40 x 25 слова и знака
графика - 320 x 200
колор - 16 + 16 оквир

Ова беше рачунар на соништата со сите додатоци кој подоцна се појавива за него, до мала роботика

Рачунар ГАЛАКСИЈА



прозесор - Z 80 А на 3.072 MHz
меморија - 2 до 6 KB
надворешна единица - касетофон
монитор - обичен тв со можност на видео влез
текст - 32 x 16 слова и знака Ц/Б
графика - 2x3, вкупно 64x48 точки

Овој се купуваше во делови и сам мораше да се склопи
Имав и уште еден на склапање од енглеска BBC но тој некако многу кратко ми служеше


Рачунар IBM PC- XT персонални рачунари со 8088 микропроцесор со цели 10 MB Seagate тврд диск кој беше висок негде 12-15 см и тежок „1 тон“

И понатака познатите XT/286 со процесор 80286 и .... веќе добро познатите PC - ја
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Jan-2009 at 03:36
Originally posted by Vladimir P

Еве ги мојте почетоци со користење на рачунари каде се почна да се случува во таа 1984-85 година
Сега ме збуни малце, мислев дека првите два примероци што ги спомна се од доцните 70-ти, евентуално на самиот почеток на од 80-тите, затоа што до средината на 80-тите веќе беа проширени популарните куќни компјутери (прилично напредни за тоа време) како спектрумот и шеесчетворката дури и на наши простори. Јас сум речиси сигурен дека „мојот“ C64 го добив во 1986, а татко ми чисто од хоби се учеше програмирање на zx spectrum кој го имаше набавено значително пред тоа. Мене спектрумот не ми беше многу интересен зашто на него играв само понг, а во локалната флиперница имаше многу поинтересни игрици LOL. Со време го научив и тој в2 бејзикот на комодорето, па програмирав разноразни безвредни глупости, чисто за детска радост Big%20smile

Го памтам и компјутерот на галаксија пошто татко ми беше хард-кор читач а покрај него и јас стално ги листав.

Штета што немало некое здружение да ги обедини посериозните ентузијасти како тебе Владимир. За младите подоцна информатичката секција на народна техника колку-толку прикрпи работа, не беше без ич (мада многу се доцнеше од технолошки аспект, сепак се гаеше и се охрабруваше таа култура).




--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Патем, иако сум свесен за тоа како стоеја работите на времето, секогаш добро се изнасмевам на следнава реклама LOL


Edited by Cloverstack - 11-Jan-2009 at 03:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Jan-2009 at 06:44
Originally posted by pbanks

Мојот прв глушец го купив во Англија во 1991 година и го платив 35 фунти но не можев да го користам бидејќи мојот тогашен компјутер (XT 8086) немаше сериска порта. Морав да се стрпам до квантниот скок на AT 80486 од прилика една година подоцна за да почнам да ја експлоатирам инвестицијата

И јас квантниот скок кон 486-ка го направив отприлика тоа време, прилично рано за наши услови (тогаш убедливо уште најмасовно се купуваа 386-ки, дури и 286-ките држеа солиден специфичен пазар).
Уште го чувам тој компјутер и работи без маана. Го отпакувам повремено за да играм ретро-игрици  Big%20smile





Edited by Cloverstack - 11-Jan-2009 at 06:47
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Jan-2009 at 10:40
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by Vladimir P

Еве ги мојте почетоци со користење на рачунари каде се почна да се случува во таа 1984-85 година
Сега ме збуни малце, мислев дека првите два примероци што ги спомна се од доцните 70-ти, евентуално на самиот почеток на од 80-тите, затоа што до средината на 80-тите веќе беа проширени популарните куќни компјутери ...

NorthStar Horizon е промовиран на крајот на 1977 год.
TRS-80 Model III промовиран е исто на самиот крај на 1979 god.

Е сето тоа требаше да излезе на пазар најмалку после 1 година и најтешкото следеше да се шверцува технологија во една тогаш за Америка баук земја - од „источен блок“.

Така да едно е кога излеглo на „пазар“ а друго е кога го имаш на маса.

П.С. друго тогаш немаше интернет и часописи од таа област и да бидеш промтно информираш, и седејќи дома го нарачаш.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Jan-2009 at 14:05

Ок но 84-85 веќе биле достапни куќни компјутери. Исто така вo 84 почнале да излегуваат специјализираните компјутерски списанија Рачунари (јануари) и Свет Компјутера (октомври), кои претпоставувам не се занимавале само со спектрумот и Ц64, туку на пример и со тогашните персоналци на ИБМ и слично. Не знам колкава била достапноста или цената  на овие компјутери на домашниот пазар, но ја памтам праксата да се носат од западна европа преку разни роднини или пријатели  (гастарбајтери, службени патишта или пак класични шопинг патувања).
Затоа ми падна чудно за тие првите два што ги спомна во толку доцен период, особено што сте морале на тој начин да го носите нортстарот.


Тука ја направив првата компјутерска анимација која идеше ко реклама на МРТВ
Ова ми промакнало прееска, дај сподели повеќе околу ова ако може Big%20smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Jan-2009 at 14:28
Originally posted by Cloverstack


И јас квантниот скок кон 486-ка го направив отприлика тоа време, прилично рано за наши услови (тогаш убедливо уште најмасовно се купуваа 386-ки, дури и 286-ките држеа солиден специфичен пазар).
Уште го чувам тој компјутер и работи без маана. Го отпакувам повремено за да играм ретро-игрици  Big%20smile


Не зезај уште ја чуваш машината тоа би сакал да го видам некогаш

Дефинитивно си имал од подобрите компјутери во тоа време. Кога ја земав 486ката повеќето имаа 286ки а за опасни компјутери се сметаа 386ки. 486ки беше нешто скроз лудачко. 486ката ја купивме од Бугарија.

Претходникот XT 8086 беше купен од Германија (како што спомна во еден друг твој пост преку пријатели) во 1986.

А Комодоре имав скоро од самиот негов старт 1983 (старташе 1982)

Така да дефинитивно ме бунат годините кои ги спомнува Владимир П да не е некоја забуна?

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Jan-2009 at 14:34
ц ц ц, слична ни е историјава, ама ти си бил стално година-две понапред од мене   Big%20smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Jan-2009 at 15:29
Originally posted by Cloverstack


Ок но 84-85 веќе биле достапни куќни компјутери.

Првиот прав персоналец IBM PC XT се појави 1983 година, и дека биле достапни кај нас тоа беше сон.

Originally posted by Cloverstack

Исто така вo 84 почнале да излегуваат специјализираните компјутерски списанија Рачунари (јануари) и Свет Компјутера (октомври), кои претпоставувам не се занимавале само со спектрумот и Ц64, туку на пример и со тогашните персоналци на ИБМ и слично.

Можеш да замислиш што можеше да има за него, нарочито во Свет компјутера или Рачунари, во кој имаше само општи новинарски текстови, сето друго беше воглавном за Commodore 64 и ...

Ме натера до гаража да идам и да копам по стари часописи и да го потврдам това, прво за себе бидејќи ме стави во недоумица.



Еве првите информации за PC, но само ко инфо.

Рачунари е од 1989 и во него веке има текстови и некој програмирања за PC

Originally posted by Cloverstack

Не знам колкава била достапноста или цената  на овие компјутери на домашниот пазар, но ја памтам праксата да се носат од западна европа преку разни роднини или пријатели  (гастарбајтери, службени патишта или пак класични шопинг патувања).
Затоа ми падна чудно за тие првите два што ги спомна во толку доцен период, особено што сте морале на тој начин да го носите нортстарот.

Беа папрени, но поголем проблем беше што не можеше да се донесат, така да моравме да се снаваѓаме со разни далавери, обично расклопени.

Originally posted by Cloverstack

Тука ја направив првата компјутерска анимација која идеше ко реклама на МРТВ
Ова ми промакнало прееска, дај сподели повеќе околу ова ако може Big%20smile

Тоа беа некој расфрлани стапчиња во повеќе бои кој на крај се сложуваа во некакво лого.

Така да прави персонални компјутери - PC во `84-`85 не беа така достапни за институции а камоли за поединци.


Edited by Vladimir P - 11-Jan-2009 at 15:31
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Jan-2009 at 15:46
Originally posted by Vladimir P

Originally posted by Cloverstack


Ок но 84-85 веќе биле достапни куќни компјутери.

Првиот прав персоналец IBM PC XT се појави 1983 година, и дека биле достапни кај нас тоа беше сон.
Мислев на спектрумот, на Ц64 и сличните кои ако не се лажам се класифицираа во посебна категорија „куќни компјутери“, а класичните персоналци се сметаа за посебна приказна.



Ме натера до гаража да идам и да копам по стари часописи и да го потврдам това, прво за себе бидејќи ме стави во недоумица.
Big%20smile



Тоа беа некој расфрлани стапчиња во повеќе бои кој на крај се сложуваа во некакво лого.
А за што беше рекламата? Која фирма била пионер во за тие услови таква хај-тек презентација? Smile
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Jan-2009 at 15:55

кло, она со рекламата е навистина фора, најдов слична но хардот нешто поскап $4,495... сајтов е интересна компјутерска антикварница www.vintagecomputing.com/index.php/archives/127 

Владимир може си грешка кога сме кај антиквитетиве јас знам дека '85 ми заглавила машината на царина во словенија, зошто незнам, но се работеле за  Atari Mega ,  најверојатно луѓе веќе имале и комодоре тука по дома, татко ми се одлучил за атари бидејќи комодоре бил цел куфер, но зошто заглавил на царина тоа незнам, и на тоа останало, односно има некое лево објаснување но незнам дали држи тоа вода!



Edited by beTon - 18-Jan-2009 at 01:05
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Jan-2009 at 16:28
Originally posted by Cloverstack

Мислев на спектрумот, на Ц64 и сличните кои ако не се лажам се класифицираа во посебна категорија „куќни компјутери“, а класичните персоналци се сметаа за посебна приказна.

Добро не сме се разбрале. Thumbs%20Up

Originally posted by Cloverstack

А за што беше рекламата? Која фирма била пионер во за тие услови таква хај-тек презентација? Smile

Убиме сега за што беше, иначе не беше за фирма него за мтв-ентузиастички, знам само дека ја правевме во завод за научен и наставен филм - мислам така се викаше, прекопат стариот Беверли, сега тамо нешто ќе се гради.

Иначе ко спомнувате 64-ка, за нејзе добивав многу добар часопис од германија 64`er Wallbash и се мачев на германски.
Еве ја и цената на Amiga во тоа време ко реклама, и некој други цени.




Edited by Vladimir P - 11-Jan-2009 at 16:42
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Jan-2009 at 16:40
незнам зошто сликата не се појавува ??!!


До imageshack e проблемот изгледа, моментално не можам ни директно да се пристапам до сликата.


Edited by Cloverstack - 11-Jan-2009 at 16:41
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Jan-2009 at 16:45
Originally posted by Cloverstack

незнам зошто сликата не се појавува ??!!


До imageshack e проблемот изгледа, моментално не можам ни директно да се пристапам до сликата.

Да очито има некој проблем но добро сврши работа TinyPic
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Jan-2009 at 16:56
Еве и нешто што ископав тражејќи часописи. Еден од мојте први „монтори“  Big%20smile

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Jan-2009 at 17:04


Drool јас за жал не чувам ништо од тоа време, првиот монитор ми беше монохроматски TRL предвиден за Hercules графичка картица. Повторно дел од легендарната XT конфигурација.

Кога сме кај конфигурацијата

4.77MHz процесор
30МК хард диск (Seagate)
512kb RAM меморија
5.25'' дискетна единица (подржуваше само 360kb форматирање)


Во пакет со ова дојде и првиот печатач. 9 пински Star LC-10




Edited by pbanks - 11-Jan-2009 at 17:05
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Jan-2009 at 17:30
Џуро со ваков печатач можеш слободно да си отвориш експозитура на комерцијална!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-Jan-2009 at 17:44
Originally posted by lslcrew

Џуро со ваков печатач можеш слободно да си отвориш експозитура на комерцијална!


LOL печатачов е можно и да го имам некаде по подрум. Од компјутерот ги имам сочувано само паралелната порта (која во тоа време бе беше онборд него беше посебна картица)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Jan-2009 at 17:48

ау ова Владимир па ти си имал нај топ опрема, ни помалку ни повеќе филипс, ова е навистина раритет од монитор, бетер и од оние телевизорите и радијата од средината на минатиот век! што веш машина си врзал на ова old school чудо кое претпоставувам сеуште е живо?!

интересно мислам дека можеше уште тогаш да се поврзе компјутер со телевизор, но не се сеќавам за што беше муабетот!

 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.121 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.