build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Настрешници

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Jul-2018 at 15:31

минувајќи кај Рампа заприметив на стамбениот блок до то комиблокот на Адора, на една од терасите имаше бочен панел кон соседната тераса, а бидејќи плекси блок Око ја забораи сета визура и фокусирше на него ... е сега штрчело нели а стопано е крив, хм, ова е недостаток на регулатива т.е. ако не за старите за новите Објекти изведувачите да се задолжени да имаат универзални рото тенди за терасите складно со боите или дизајнот на фасадата или пак во договорот со купувачите или закупците да имаат анекс кој ќе ги уредува овие работи, но иако тоа тие сега можат да го сторат индивидуално како инвеститори ето бидејќи нема законска регулатива та во Скопје и новите згради се ко Папагали, но онака со сајборг перја донакитени било во однос еркондишните, ролетните или во случајов тендите ...

би било фора бар да мораа да имаат ваквите импровизации фолклорни мотиви доколку е склет да се истера унификација ...

~

но тоа ок, а што е со тоа надградбите ќе беше убо бидејќи и така се на кров општините да ги условат надградувачите за Г.Дозвола со подвижен кров, та и така се одважиле да реметат статика па бар за тоа да мораат да имаат уникатен пристап, а сетне нормално на вакви поткровја претежно ќе се вселуваат, помлади та и нема да мора и Лифтои посетне да се подлепнуваат, иако за ова чинам прилично имаме закаснето!

Скопје и вака и така ќе биде убо, но бар то цревата од еркондишните да ги беа шкртнале ко неопходни за маскирање, ето за почеток со знаме ако не поинаку, иако најубо би било да им висне одозгора по една саксија ползавец, но за што ќе мораат да ги условат ерко.монтерите т.е. нивните компании а сетне тие нека му ја мислат дали вака или онака ќе пуштаат то цревата, мислиш ко на ќеси со дрен од болнен чоек личи вака градов, а што пак е резултат на немањето централна климатизација, иако и таа ко и кај автобусите набрзо ќе се запуши или бидне извор на зарази доколку нема во градов посебни а законски задолжителни сервиси за одржување на централното та ќуќните советини за вакво нешто да мораат инспекциски да се чешлаат, та ето амортизер во меѓувреме ќе бидат то саксиите или знамињата ... извинете за дигресииве, нека ги цитира некој на соодветно место доколку смета дека таму се понеопходни ...
Edited by Zelenikovo - 03-Jul-2018 at 15:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Jul-2018 at 20:55

сепак да не заборавиме дека стекнато право е стекнато право, а бидејќи сме социјално а не метросексуално устроени, добро е да не ги товариме сиромашните со вакви норми, та оние кои живеат и сред град а неможат да скрпат крај со крај и да не се товарат со дополнителни норми, туку да биднат баш музејска форма можеби заради нечиј панкерски инает а в свој двор, та дури живеел во зграда како колективно домување или пак сите заедно станарите да мора да го помогнат, но тоа утре би предизвикало вселлива сегрегација кај инвеститорите а заради што би требало особена оштроумност за ова да се избегне!

навистина е инспиративен Тутунски Комбинат ко експонат, пола зграда фасадата светната пола олдскул, ко музејско сеќавање и за нејзината архи-историја, но и духот на Старо Скопје ... вака видено можеби интересна мотивација би било ова за ако властите се решат Зградата на МЕПСО да ја вратат во изворна форма ...

тогај нека не се лутат ако и друг дума изворно, онака терајќини потака, она да ет дозволива колиба ко онаа меѓу СОК и Нова Железничка, ко што се сеќавам порано од секогаш и таму била ... ќе биде тро муабетот налик европска Калкута [1] но воопшто не треба да патиме од комплекс на нижа вредност, туку да го истакнеме оштроумно нашиот локален космополитизам дазаради историски околности сме биле флексибилни за секој еден сограѓанин, иако јасно имало и многу неправедни исклучоци кои во најдобар случај со налетот на градежниот бум се самоцензурирале, а сигурно има и такви ко Космос на Фијат што од фримонт на фичо го инспекцираа, но тоа не треба да е трн во Око колку поука дека кај нас и богатите и управителите думаат фрактално самоуверено, можам да замисла што се би излегло долгорочно од вкрстен табиет сред Калкута ...

Originally posted by Cloverstack

Бил некој горе во кафиќов? Или можеби е слаткарница?

123


Edited by Zelenikovo - 04-Aug-2020 at 12:48
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Jul-2018 at 23:50

да не си помислите дека во Калкута се ет арпаџик тенди, имаат и подоста њускул муабети [1][2][3]еве интересен тенда контекст контра на Калкута а во Пуне кој ќе да понудата ја прилагодил на википедија [1]

http://www.6thsenseinteriors.in/

бреј да знаев дека волку ефтини се кинескиве тенди, ќе си нарачав за истите пари тука што зедов камионска 7 квадрата ем ќе беше фенси, само што ќе неможев брзо да ја приберам ко оваа сега која ко шаторско крило е оптегната, плус вака можам на пола да ја прекршам и користам како oснова за пико проектори ... но и ова е убо како боја колку ремети вијуг ... по две вакви обострано да стават на некоја тезга во Шутка ќе навлекува муштериите со еден трепет дури продавал само амерички крофни, исто едноставен начин да можат да одбележат унифицирано на некој пазар пр. Цвеќарски Дел а секоја секција да бидит во друга Боја а не па вечерно [1[/urll">"> ем сходно за психологијата на категоријата [2]

https://www.alibaba.com/product-detail/new-fashionable-stylish-fiberglass-awnings_60630674301.html


Edited by Zelenikovo - 04-Jul-2018 at 00:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 02-Aug-2020 at 00:44

ќе им личело некоја ко горнава винилна но оптегната да пуштат наместо масивнава тензилна настрешница ...
имаат и еден сличен Шатор кренато за Везилка но исцело покриен
а во случајов би требало да ет само хоризонтално затегнато Винилно Едро

https://metatet.com/mk/portfolio/university-of-information-technologies/

Edited by Zelenikovo - 02-Aug-2020 at 00:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Aug-2020 at 05:55масиво а можеле само конструкцијата да ја врзат како цирклаж сред спрат

... x2 a можело и кинетичка Стреа со ротирачки Едра да пуштат ...

вицот е на места како Јавни Објекти За Млади мора предострожностEdited by Zelenikovo - 03-Aug-2020 at 06:15
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-Aug-2020 at 14:41

ваквите етерични платнени или винилни тенди се пофини на изглед брз конструкција, сепак некаде истата е неопходна, а и можат да се чинат разни форми доколку муабетот е извозен по алуминиумска основа, во секој случај муабет за уметничка браварија во комбинација со тензилни платна ...

прежно симетрија рулз, но ова асиметричната решетка е фин раритет
посекако и со контра ефект ко газебо печуркава ќе плени погледи
а пофино би били ако е дрвена конструкција, макар и од бамбус ...

https://akaatent.com/project/installation-of-sun-shade-in-dubai/евентуално занатлиски да се оди доколку од Кина да се нарачует по крој алуминиумска брановидна основа, а која ко таква би можела да носи и Стакло, но доколку е со нешто погуст проред на решеткастата настрешница и нормал плексиглас за да ет истата што постабилна ...

можеби во Лимарски Работолници или пак во Зинес можат на нивните машини да извиткаат како сакаат Алуминиумски Профили, прашање е колку знаат да заваруваат алуминиум, прашање е конечно колку мрсно тоа ќе чини!? поентата е тоа да е милиметарски фино заоблено како конструкција, евентуално да импровизира Чоек сам со свивање алу-цевки виа Макари а истите да ги реди на дрвен заоблен Шалонг од Иверица за да прецизно се оптегне платното со време наместо да се јавуваат набори подоцна , но вакво нешто и Уметник да е мајсторо та и за себе да си праи ваква стреа, прашање е колку резултатот ќе му биде поезија, зато кому не му се експериментира гит нек срча У’либабата ...

https://china-xinjing.en.alibaba.com/product/530317658-816693681/Wave_aluminum_false_ceiling_panel_decorative_ceiling_ISO9001_CE_.html


Originally posted by Max


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-Aug-2020 at 15:41

но и да нема муабето флоу битно е да држи и то јако

https://divisare.com/projects/319009-achim-menges-naaro-elytra-filament-pavilionBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Aug-2020 at 22:55
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.