build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Настрешници

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Настрешници
    Posted: 15-Jan-2009 at 20:11
Како епидемија се стаклени настрешници во СкопјеК-15


НЛБ


Рамстор


И сите негдека капат Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Jan-2009 at 20:36
Па тоа е сеа модерно да стоиш под дождот а да не те наврне )))))Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Jan-2009 at 03:21
ова се интересни настрешници, но како што ми имаат оставено впечаток она старите полукружни платнени тенди досега сеуште ниедна модерна толку не ми се врзала за мисла, јасно дека се добри овие новиве, но некако ми се немаат наметнато како што тоа беше случај со тоа платнените тендите, мислам имаше такви на хотел јадран(арапска куќа) и од карши на тоа палатата и на хотел бристол мислам имало такви!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Sep-2009 at 12:31


1. Унига ~ http://www.uniga.com.mk/pr-nastres.htm
2. ХотХот - http://www.hot-hot.com.mk/nastreshnici/galerija/galerija.html
3. Лапласт ~ http://www.laplast-m.com.mk
4. Албајрак - http://www.albayrak-tenda.com.mk/Galerija1.asp
5. Прототип ~ http://www.prototip.com.mk

последнaвa е специјализиранa за футиризам, а првaтa за рустикална атмосфера, додека останативе посреди се пред се за по дома, она секојдневие од дрво или пластика иако и меѓу нив има голема разликата (топло и ладно секојдневие)

не заборавајте и деталите се битни, биле или не симетрични
требаше на уметниците да им дадат по скопје наместо скулптури да редат настрешници, може ќе видевме нешто оригинално, пример бик што виси или просјак што лета, а може и дрво по зграда што ползи, а ако јас се прашувам би ја пуштил жирафата да пасе некаде над чушката на пошта 

https://www.dezeen.com/2008/03/06/pottersfields-park-pavilions-by-dsdha/

Edited by Max - 05-Aug-2020 at 18:52
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Sep-2009 at 19:20

ова последниве фотки горе и не се баш класични настрешници (eaves) туку подиздадена стреа (overhanging roof)

еве неколку слични примери

 

а еве и нешто поинвентивни настрешници:

http://www.wisegeek.com/what-are-eaves.htmEdited by Max - 05-Aug-2020 at 19:20
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Sep-2009 at 22:21

ако размисли човек подобро, настрешница може да се импровизира во било која варијанта и со било каков материјал, единствено неопходно е доволно количество креативност кај архитектот и екстра инспирација кај изведувачот, само нешто вакво да видевме пример на доградбата на НУБ, а таму што паркираа, настрешница како од транзиционен царински терминал...

~

да не е без ич еве и нешто понакинџурено, те барокно, те мозаично, те шарено 

Edited by Max - 05-Aug-2020 at 19:35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Sep-2009 at 22:24
Originally posted by Max 

 
мои фаворити
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Sep-2009 at 18:34

Ова првата фотка од регионалниот музеј во Нагасаки, од овие што тебе ти се по кеиф, е навистина оригинална комбинација, трaдиционално-модерен коктел, пред се заради имитацијата на крoвот во форма на јапонска пергола (сеница)...кога сме веќе кај перголите мислам дека истите изостануваат како јавна појава кај нас, но ги има тук-таму http://www.geo-ing.com/prod/nastresnica/index.html

еве неколку комбинации ко за инспирација:

1. Pergola   

http://www.trellisstructures.com/pergolas/index.html  

http://www.hurricanefenceneworleans.com/Pergolas/pergolas.htm

2. Brise soleil

http://www.levolux.com/L_Misc/external_sunshading_design_issue.htm

http://coopersfire.org/brisesoleil.htm

https://www.batiproduits.com/?p=02&sp=00&search=Brise+soleil&searchButton=[/url[

https://www.hgtv.com/search/pergola-

https://www.yumpu.com/en/document/view/40033605/pergolas
Edited by Max - 06-Aug-2020 at 00:20
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Jul-2011 at 20:06

http://www.hot-hot.com.mk/nastresnici.html

Edited by Max - 06-Aug-2020 at 00:26
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Aug-2011 at 15:18

[

http://51pct.com/2010/07/25/cable-suspended-roof/

Edited by Max - 06-Aug-2020 at 00:30
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Aug-2011 at 15:45

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=47837#47837

[1][1]Edited by Max - 06-Aug-2020 at 00:53
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Aug-2011 at 00:20
Дали некој има идеја од кои материјали е најекономично да се направи настершница за возило?
Колку би чинела изведбата?
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Apr-2012 at 13:12
зависи за кое возило, за олдтајмер и чадор за сонце ќе му личи, додека за поновиве возила најекономично само PVC авто-церада [1">[2] додека најкорисно иако поскапо или ETFE [3][4] или Shrinkwrap [5] пред се бидејќи се анти-пирогени материјали

што и да земеш одржувањето како и кај секоја настрешница е неопходно [1][2][3]

платна за настрешници има на претек, јасно по нарачка, единствено зависи дали е потребен одреден квалитет или цена [1][2][3][4][5]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Apr-2012 at 20:52
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Apr-2012 at 01:01

ова верандиве за коли и приколки иако корисни воопшто не се ефтини направии [1][2][3][4][5]

поисплатливо е човек да испазари некое азиско скривалиште http://www.coleman.eu/c-443-shelters.aspx или квалитетна церада http://www.tarpcountry.com/canvas-covers.html кои би ги комбинирал со/до приколката или автомобилот

        
Edited by Max - 06-Aug-2020 at 01:13
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-May-2012 at 19:50
Originally posted by Max

2. Brise soleil

http://www.levolux.com/L_Misc/external_sunshading_design_issue.htm

http://coopersfire.org/brisesoleil.htm
...For example, it has taken men very many years to arrive at the right size for a window in various architectural traditions; if an architect now commits the gross error of enlarging the window till it takes up a whole wall, he is at once confronted with a problem: his glass wall lets in ten times as much radiation as did the solid wall. If now to shade the window he adds a brisesoleil, which is nothing more than an enlarged Venetian blind, the room will still receive 300 percent more radiation than one with a solid wall. Furthermore, when the architect enlarges the width of the slats of the Venetian blind from 4 centimeters to 40, so as not to upset the scale of the glass wall, what is the result? Instead of admitting a gentle diffused light, as a shutter or Venetian blind does, it dazzles the eye of anyone in the room with a pattern of broad black bars against a brilliant glare of light.

Not only that, but the view, the securing of which was the initial object of the glass wall, is permanently spoiled by these large bars cutting it up; the brise-soleil has not even the virtue of folding away, as have the shutter and the Venetian blind...
http://www.arvindguptatoys.com/arvindgupta/fathy.pdf [1]Edited by Max - 06-Aug-2020 at 01:14
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Aug-2012 at 21:11
Back to Top
FakPeri View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote FakPeri Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Aug-2012 at 09:36
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Apr-2018 at 22:22

http://www.universalboxingmanager.com/sensational-metal-carport-accessories-with-awesome-design/

О Авион кај го криел ... ут кој контињер ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Apr-2018 at 23:50

ваква импровизација на венец, добро би легнала и на камена куќа [1]

Calzada al sumidero, Colonia Albania Baja, Tuxtla Gutierrez 29010, Mexico

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.