build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ски центри (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Feb-2011 at 18:21
незнаев каде да ја постирам оваа студија па еве ја тука. Се работи за студија од 2010 за развој на туризмот во шарпланинскиот регион:
http://www.economy.gov.mk/WBStorage/Files/Studija_za_razvoj_na_turizmot_na_shara_finalna.pdf

Edited by toasumjas - 28-Feb-2011 at 18:21
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Feb-2011 at 19:02
Еве и информација што се дешава со ски центарот пелистер(копанки) и зашто не работи.

Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 27-Mar-2011 at 22:46
Скопје е единствен главен град во европа што има ски центар на 1 саат возење. Нема потреба да се прави ништо на Водно. Треда да се среди Попова Шапка која има потенцијал да биде најголем ски центар во Европа.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Mar-2011 at 15:39
Скопје има многу опции за скијачки центар. Односно првата која веќе и постои е: Попова Шапка- треба да се смени пругата према тетово(воз што иде нагоре по планина до шапка кај нас е научна фантазија) и гондолата да се реновира. Значи да се качиш на брз воз до тетово и од тамо на гондола и за пристојно време си горе на скијање. Истотака ски центар на солунска глава би бил супер идеја(снег за разлика од водно колку сакаш), една гондола недалеку од драчево(не ми текнува на тоа местото) многу лесно и брзо би го поврзала скопје со евентуалниот нов ски центар. Не сакам да кажам дека на Водно не е можна ски патека, можно е ама тамо би се скијало максимум 2 месеци и тоа под услов нонстоп да работи направата за производство на снег а не како на другиве ски центри кај нас каде топовите никад не работат. Јас сум да се направи нешто ако не ова што го спомнав тогаш нека биде и водно.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Mar-2011 at 08:03
Originally posted by Ljubopitko

Скопје е единствен главен град во европа што има ски центар на 1 саат возење.


A Zagreb go nema li Sljeme?

Popova Sapka e dadena na privatnjak, zatoa toj treba da mu ja misli tamo. Isto kako vo Kozuf sto pravat sega.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Mar-2011 at 08:14

@Plugger

До оваа сезона Шапка беше сопственост на ЕЛЕМ. Има некој нов развој?
 
Мислам нема потреба да претеруваме со воодушевувања од типот најголем потенцијал во Европа. Кој бил на било кој алпски центар во Австрија, Франција, Италија знае дека ваквите изјави се само пуста желба и малку реалност. Секако дека може од Шапка да се направи добар регионален центар кој би можел да им биде конкуренција на Банско и Боровец, но да бидеме реални, во моментов сме далеку од тоа.
Што се однесува до Водно, доколку има интерес од приватен инвеститор, зошто да не. Но чисто се сомневам дека некој ќе најде физибилност во оваа идеја. За една стаза колкава цена на карта би можел да наплати? Колкави трошоци би имал за одржување на снегот и самата патека? Горе нема доволно вода (барем не акумулирана) за да се прави вештачки снег. Така што мислам дека оваа пуста желба брзо ќе помине.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Mar-2011 at 09:44
Пред некои десетина дена слушнав изјава на човек од ЕЛЕМ (не се сеќавам кој точно беше, да не шпекулирам) дека оваа година ќе инвестираат во развој на ски центарот, најмногу во уредување на стазите, купување топови за вештачки снег...
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-Mar-2011 at 17:01

UrbanFreak, Mene Sapka mnogu mi se svigja i sakam da ja vidam da bide na vrvno nivo i se soglasuvam so tebe deka momentalno uslovite ne se na isto merilo so drugite ski centri vo sosedstvoto, megjutoa ne znaci deka nema da bide taka za vo idnina. Jas kako sto se sekjavam Koce Trajanovski veke napravi fizabiliti studija i sega se sprema javen tender ako ne se lazam pa ka vidime sto ke se desi za na vodno. Spomna deka nemalo voda tamo, epa ja kolku sto znam se pravea vodovodite nakaj opstina Sopiste i selata pozadi vodno neli menuvaa novi cevki bi trebalo da se najde nachin za da mozhe da ima dovolno voda za vestacki sneg da pravat.

Toni Kostov, I jas taka slusnav deka veke imaat planovi da ja renoviraat Popova Shapka i deka veke se konsultirale na taa tema.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Mar-2011 at 17:08
Originally posted by Plugger


UrbanFreak, Mene Sapka mnogu mi se svigja i sakam da ja vidam da bide na vrvno nivo i se soglasuvam so tebe deka momentalno uslovite ne se na isto merilo so drugite ski centri vo sosedstvoto, megjutoa ne znaci deka nema da bide taka za vo idnina. Jas kako sto se sekjavam Koce Trajanovski veke napravi fizabiliti studija i sega se sprema javen tender ako ne se lazam pa ka vidime sto ke se desi za na vodno. Spomna deka nemalo voda tamo, epa ja kolku sto znam se pravea vodovodite nakaj opstina Sopiste i selata pozadi vodno neli menuvaa novi cevki bi trebalo da se najde nachin za da mozhe da ima dovolno voda za vestacki sneg da pravat.

Toni Kostov, I jas taka slusnav deka veke imaat planovi da ja renoviraat Popova Shapka i deka veke se konsultirale na taa tema.
Plugger, и јас ја сакам Шапка, попрецизно потенциалот кој таа го нуди, но моменталната состојба е повеќе од очајна. Што се однесува до водоводот во Сопиште, вероватно милиш на неуспешниот обид да се направи водоводот од Патишка река, највеќе за потрбите на Сочев град. Епа како прво, водоводот има и политички и технички пречки за изведба, а дури и да се изгради, како таа вода ќе се качи на врв на Водно? Не дека неможе со одредени пумпи, но сето тоа дополнително би ја покачило цената за одрување  на центарот, па чисто се сомневам дека има некаква физибилност.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Mar-2011 at 19:19

Vodata e mnogu kriticna ne samo za pravenje vestacki sneg tuku i za higienski pricini pa sigurno vo fizabiliti studija gledale na toa posto e mnogu biten del ako sakaat da pravat Ski Centar. Kako sto side dobro znaeme na vrvot na vodno se uste nema ni toaleti a tamo sigurno ke se gradat poveke raboti osven ski centar bi izgradile barem edno hotelche u Blizina ili pa bar da go renoviraat planinarskiot dom za da bide so mnogu po dobri uslovi posto momentalno nema kapacitet da sobere 200 dusi a kamoli koga ke se napravi zicarata i ski centarot u blizina togas ne ke mozat lugeto da mrdnat tamo.
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 29-Mar-2011 at 22:34
Originally posted by UrbanFreak

 
Мислам нема потреба да претеруваме со воодушевувања од типот најголем потенцијал во Европа. Кој бил на било кој алпски центар во Австрија, Франција, Италија знае дека ваквите изјави се само пуста желба и малку реалност. Секако дека може од Шапка да се направи добар регионален центар кој би можел да им биде конкуренција на Банско и Боровец, но да бидеме реални, во моментов сме далеку од тоа.БОЈАН КРИЖАЈ  - за дневник

- Скијав како натпреварувач на Шапка, неколку пати, на државните првенства во некогашна СФРЈ. Се сеќавам тогаш го молев Бога ние, Словенците, да имаме ваква планина, каква што е Шар Планина. Во Словенија немаме таква планина. Шар Планина има бескрајни можности и овде и од косовската страна. Природата дала се' што може за добро скијање.

http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=9DA3F05EE0B0744CBFCEB9AAFAA3555A&arc=1
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Mar-2011 at 22:40
Точно, природата дала многу, но за жал ние немаме мрднато со мал прст последниве 25 години.
 
Но да бидеме реални. Словенија и нема незнам си каков потенцијал и центри, но да се каже дека Шара е најдобрата планина во Европа за скијање е најблаго речено несериозно. Ако само си ги видел познативе центри со преку 300км ски патеки, со висински разлики од преку 2000 метри, со поединечни стази долги и по 6-7км, со поглед на Матерхонр или Мт Блан не би зборувал вака.
Back to Top
Ljubopitko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ljubopitko Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Mar-2011 at 23:04
за зал не сум скијал на надвор од МК - но ти верувам
Тоа и ми беше муабетот треба да се инвестира на Шара - која ни е релативно блиску до СК, нема потреба да се форсира Водно
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 30-Mar-2011 at 11:01
Originally posted by UrbanFreak

Точно, природата дала многу, но за жал ние немаме мрднато со мал прст последниве 25 години.
 

Но да бидеме реални. Словенија и нема незнам си каков потенцијал и центри, но да се каже дека Шара е најдобрата планина во Европа за скијање е најблаго речено несериозно. Ако само си ги видел познативе центри со преку 300км ски патеки, со висински разлики од преку 2000 метри, со поединечни стази долги и по 6-7км, со поглед на Матерхонр или Мт Блан не би зборувал вака.


Не е најдобра во европа, далеку од тоа. Али е најдобра на балканот без конкуренција
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 30-Mar-2011 at 12:05
Мхм, гледам не кренавме глава од чартери полни со британски туристи, решени да трошат милиони фунти... Ајде бе запрете да се занесувате и да давате ненужни квалификации во стилот најдобра на Балканот. Дека има потенциал се согласувам, но реалноста е дијаметрално спротивна од вашите соништа и желби. Дури потрагично е да се има потенцијал, а да не се знае како да се искористи.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 30-Mar-2011 at 12:21
@toasumjas
 
Ајде покажи ми еден параметар (просечна годишна висина на снежна покривка, квалитет на снегот, должина на стази, висинска разлика, сеопфатност на понуда, број на скијачи годишно, број на фис трки...), еден меѓународен извор, скијачка федерација, реномирана европска туристичка агенција кој ја класифицира Шапка за најдобар ски центар на Балканот. Доста со ваквите аргументи од мал прст.


Edited by UrbanFreak - 30-Mar-2011 at 12:22
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 30-Mar-2011 at 14:40
Originally posted by Andrej_LJ

Мхм, гледам не кренавме глава од чартери полни со британски туристи, решени да трошат милиони фунти... Ајде бе запрете да се занесувате и да давате ненужни квалификации во стилот најдобра на Балканот. Дека има потенциал се согласувам, но реалноста е дијаметрално спротивна од вашите соништа и желби. Дури потрагично е да се има потенцијал, а да не се знае како да се искористи.


ако мислиш на мене лошо сум се изразил. Мислев на потенцијалот.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 30-Mar-2011 at 14:43
Originally posted by UrbanFreak

@toasumjas
 

Ајде покажи ми еден параметар (просечна годишна висина на снежна покривка, квалитет на снегот, должина на стази, висинска разлика, сеопфатност на понуда, број на скијачи годишно, број на фис трки...), еден меѓународен извор, скијачка федерација, реномирана европска туристичка агенција кој ја класифицира Шапка за најдобар ски центар на Балканот. Доста со ваквите аргументи од мал прст.


Не сум рекол дека е најдобар. Во моментов е многу далеку од најдобар на балканот. Мислев на тоа дека има најголем потенцијал на балканот а ако не мислиш така тогаш ке ти одговорам.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 30-Mar-2011 at 14:45
Originally posted by toasumjas

Originally posted by UrbanFreak

@toasumjas
 

Ајде покажи ми еден параметар (просечна годишна висина на снежна покривка, квалитет на снегот, должина на стази, висинска разлика, сеопфатност на понуда, број на скијачи годишно, број на фис трки...), еден меѓународен извор, скијачка федерација, реномирана европска туристичка агенција кој ја класифицира Шапка за најдобар ски центар на Балканот. Доста со ваквите аргументи од мал прст.


Нели разговаравме за планина а не за скијачкиот центар. Не сум рекол дека е Шапка најдобар ски центар. Во моментов е многу далеку од најдобар на балканот. Мислев на тоа дека планината има најголем потенцијал на балканот а ако не мислиш така тогаш ке ти одговорам.


Edited by toasumjas - 30-Mar-2011 at 14:46
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 30-Mar-2011 at 14:51
Мислев на ова:
Originally posted by toasumjas


Не е најдобра во европа, далеку од тоа. Али е најдобра на балканот без конкуренција
 
Се сложуваме сите дека има огромни потенцијали Шара, но епитет најдобра планина на Балканот мислам заслужува посеопфатна анализа. Има поголеми и повисоки планински масиви на Балканот, со поголеми снежни наноси, и добар дел од нив веќе донекаде искористени и изградени. Целта ми е дискусијава да ја одведам на поаргументирано ниво Thumbs%20Up, а доколку поседуваш соодветни факти за Шара, кој мислиш дека ја поткрепуваат твојата теза, со задоволство би сакал да ги прочитам.


Edited by UrbanFreak - 30-Mar-2011 at 14:51
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.207 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.