build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ски центри (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 11-Nov-2016 at 07:50
do zimoska ke bide vo funkcija?
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 14-Nov-2016 at 14:56
Originally posted by bob39


Која глупост! Горе бре скапаници и спори скилифти, а тие градат жичара до центар што не функционире наместо прво горе да ги модернизираат и доизградат патеките. Тотална утка и тотално не познавање на состојбите. Ама што би можеле да очекуваме од луѓе што градат панорамски тркала и свакојаки мизерии насекаде...Wallbash

Мислам дека немаш најдобра претстава каде ќе биде поставена жичарата, истата не се гради за да се стигне до ски центарот, туку во самата ски зона. Имаш и слика погоре не знам што е проблемот, жичарава ќе опслужува неколку стази и може да се користи независно од старите ски лифтови. Испаѓа коментаров твој тотална утка и непознавање на работите.

Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 14-Nov-2016 at 14:56
Originally posted by mackomk

Originally posted by bob39


Која глупост! Горе бре скапаници и спори скилифти, а тие градат жичара до центар што не функционире наместо прво горе да ги модернизираат и доизградат патеките. Тотална утка и тотално не познавање на состојбите. Ама што би можеле да очекуваме од луѓе што градат панорамски тркала и свакојаки мизерии насекаде...Wallbash

Мислам дека немаш најдобра претстава каде ќе биде поставена жичарата, истата не се гради за да се стигне до ски центарот, туку во самата ски зона. Имаш и слика погоре не знам што е проблемот, жичарава ќе опслужува неколку стази и може да се користи независно од старите ски лифтови. Испаѓа коментаров твој тотална утка и непознавање на работите.

Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 14-Dec-2016 at 18:57
Kada ce biti zicara otvorena?
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 43
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 10-Apr-2017 at 10:17
Имаш


Edited by bob39 - 10-Apr-2017 at 10:20
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 43
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 10-Apr-2017 at 10:18
Originally posted by mackomk

Originally posted by mackomk

Originally posted by bob39


Која глупост! Горе бре скапаници и спори скилифти, а тие градат жичара до центар што не функционире наместо прво горе да ги модернизираат и доизградат патеките. Тотална утка и тотално не познавање на состојбите. Ама што би можеле да очекуваме од луѓе што градат панорамски тркала и свакојаки мизерии насекаде...Wallbash

Мислам дека немаш најдобра претстава каде ќе биде поставена жичарата, истата не се гради за да се стигне до ски центарот, туку во самата ски зона. Имаш и слика погоре не знам што е проблемот, жичарава ќе опслужува неколку стази и може да се користи независно од старите ски лифтови. Испаѓа коментаров твој тотална утка и непознавање на работите.


Имаш право за жичарата! Бев во февруари на Шапка и ситуацијата иако со терените е катастрофална, што се однесува до новиот шестосед тој е на ок локација. Забуната кај мене дојде затоа што во предизборието токмакот Ѓорчев од Тетово предлагаше да се возобнови старата жичара до Шапка. Се надевам дека сладната година ќе проработи но сум на мислење дека на Шапка и треба странски инвеститор кој си центарот ќе управува во следните 30-50 години.
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
Blagh View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 21-Jan-2018 at 19:52

http://www.dw.com/mk/%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B8-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%81%D1%82/a-42224388


Македонските скијачки центри оставени на немилост

Symbolbild%20Langlauf%20Ski%20%28Fotolia/lukasx%29

Зимските центри во Македонија и сезонава ја загубија битката со регионалната конкуренција. Попова Шапка, Маврово, Пелистер зјаат речиси празни, наспроти метежот и навалицата во Банско, Боровец, Копаоник.  Домашните ски центри  некогаш важеа за главни прибежишта за вљубениците во зимскиот туризам, но веќе одамна се сведени на дестинации главно за дневна или викенд посета. Но затоа оние во соседството буквално растураат. Од година во година се бара место повеќе:

„За Македонија не продаваме аранжмани, но за Бугарија и Србија интересот е се` поголем.  Ако до пред 5, 6 години се доаѓаше до место без проблеми, сега главно се оди на рана резервација и се е преполно. Интересно е што цените растат, а попустите за рана резервација се намалуваат. Затоа сите навреме резервираат за да не останат без место во шпиц сезоната“, вели Кристина Спасиќ, туристички работник. 

Повеќе на темата:

-Снежниот бран стигна во Македонија

-Зошто македонските скијачки центри ја загубија атрактивноста?

-Зимските центри напредуваат, скијањето стагнира

Во домашните зимски центри не само што опаѓа прометот, туку се регистрира и намалување на сместувачките капацитети. Клучниот проблем според експертите е во погрешниот пристап и отсуството на конкретни инвестиции, посебно во делот на инфраструктурата:

„На центрите им е неопходна добра пристапност. Приодот кон нив е многу лош бидејќи патиштата се катастрофални. Кожуф е евидентен пример каде лошата инфраструктура системски ја уништува супраструктурата. Многу важен момент е отсуството и на Јавното приватно партнерство како концепт. Сите центри се во сопственост на државни или фирми кои имаат поинакви дејности.  Тоа е неопходно да се издеференцира и да се создадат услови за внесување  современ начин на стопанисување. Државата има развоен простор да делува и  се надевам дека тоа ќе се реализира“, предупредува универзитетскиот професор Науме Маринковски.  

Концесионери - единствениот излез?

Не само кај Кожуф. Колкав е цехот поради досегашните погрешни политики и аматерскиот пристап покажува примерот и со Попова Шапка. Овој најстар ски центар во Македонија кој е во надлежност на државната „ЕЛЕМ Турс“ требаше да прерасне во главен зимски центар, не само во Македонија туку и пошироко. Но помпезно најавуваниот проект досега проголта дури 15 милиони евра а не донесе никакви промени:    

„На Попова Шапка и е потребна сериозна инвестиција но очигледно дека нашата држава за тоа нема капацитет, паричен и од човечки аспект. Сите досегашни проекти се правени од луѓе кои седеле во канцеларии во Скопје и немаат познавање од основни елементи. Се инвестираа речиси 10 милиони евра во жичница која не само што не функционира, туку е и преплатена. Договорот за инвестицијата беше доделен на италијанци, а потоа на уште четири подизведувачи што само ја зголеми цената. Нема ништо ниту од снежните топови, инвестициите во патот, хотелите, паркинг просторот, нема ниту лекарска служба. Центарот нема основни елементи кои треба да им се понудат на туристите“, реагира Хамди Сулејмани од невладината иницијатива „Спас за Попова Шапка“.

Иницијативата бара од Владата да и го одземе правото на „ЕЛЕМ Турс“ да менаџира со ски центарот и да распише јавен повик за инвеститори кои имаат искуство во развој и менаџирање на ваков вид центри:

„Ова е единствениот излез. Ако треба да им се даде на концесионери и за едно евро но со обврска да инвестираат 200 милиони евра. Местото е наше, никој што ќе инвестира нема да го однесе на пример во Германија, или во Австрија. Новото раководство во Елем Турс дава некој оптимизам и надеж за разлика од претходното кое уништи се`. Но тоа не е доволно“, реагира Сулејмани.

Кајмакот го собираат соседните земји

За позначајни промени сезонава е доцна. Ски центарот почна со работа со старата опрема и со мали, главно козметички промени:

„Она што успеавме да направиме е да го исчистиме отпадот, ги означивме стазите, поставивме информативни табли. Околу поставувањето на жичницата потребни се уште одредени дозволи од министерството за животна средина. Свесни сме дека инфраструктурно сме назад од останатите ски центри во регионот и не можеме да се носиме со нив. Треба многу работа, посебна национална стратегија, но ние како „ЕЛЕМ Турс" не сме во можност да носиме такви одлуки. Тоа е во рацете на Владата. Дали ќе биде некоја концесија или инвестиција во ски центарот ќе мора да се прави резиме но по оваа сезона. Но јас сум задоволен и од она што го постигнавме за овој краток период и веќе се чувствува задоволство кај гостите“, коментира Никола Каровски управител на „ЕЛЕМ Турс“. 

Ski%20Langlauf%20Lenggries%20%28picture-alliance/dpa/T.Hase%29

Доцнат инвестициите, но доцни и долго најавуваната стратегија која треба да донесе и насоки за промени во оваа дејност. Документот  го изработуваа австриски експерти требаше да се усвои уште пред две години:

 „Таа требаше да се прифати уште во 2016 но политичките случувања ја одложија и еве ја сега на дневен ред на прифаќање. Но клучниот проблем е што во стратегијата нема никакви мерки и активности во поглед на дефинирањето на оваа област, туку таа е повеќе од организациска природа и воопшто не третира проблеми од типот на пристапност, квалитет, бенефиции, субвенции како мерки во туристичката политика. Ние како стручна и научна фела имаме серија забелешки, а исто така и стопанската комора. Дополнително што во нејзината подготовка не бевме инволвирани ниту консултирани, туку само информирани“, реагира професорот Маринковски.

И додека државата крои стратегии и прави проекти, а малите капацитети прават мали чекори за да ги подобрат условите, зимските центри од соседството го собираат кајмакот. Во вакви услови не чудат ниту податоците од типот дека дури 80% од граѓаните преферираат да зимуваат надвор од Македонија, што во минатото не беше случај.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 29-Feb-2020 at 10:48
Успешно реализиран проектот за израдба на нова шестоседа жичница на Попова Шапка [26.02.2020]

Успешно реализиран проектот за израдба на нова шестоседа жичница на Попова Шапка [26.02.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Успешно реализиран проектот за израдба на нова шестоседа жичница на Попова Шапка [26.02.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Успешно реализиран проектот за израдба на нова шестоседа жичница на Попова Шапка [26.02.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Успешно реализиран проектот за израдба на нова шестоседа жичница на Попова Шапка [26.02.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Успешно реализиран проектот за израдба на нова шестоседа жичница на Попова Шапка [26.02.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Успешно реализиран проектот за израдба на нова шестоседа жичница на Попова Шапка [26.02.2020"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 02-Jun-2020 at 18:21
Super izgleda.Posto sam iz Nisa, ja sam ranije cesto zimovao na Popovoj Sapci..
Nadam se da ce biti jos nekih sadrzaja za sledecu zimu.
Ima li nesto po pitanju novih hotela,pansiona ili novih ski staza?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 03-Jun-2020 at 20:05
Последен пат на Попова Шапка бев во јануари 2018 година. Тогаш имаше два-три нови помали хотели, меѓутоа целиот ски центар беше хаотично организиран, немаше доволно паркинг за сите возила, гужви и отпад на сите страни, сега има и огромна нова џамија.

Еве мала фоторепортажа од јануари 2018 г.

Ова е 2-3 км од ски центарот:

Попова Шапка / Popova Šapka by george k. 1981, on Flickr

Попова Шапка / Popova Šapka by george k. 1981, on Flickr

Нов хотел (горе, лево)

Попова Шапка / Popova Šapka by george k. 1981, on Flickr

Попова Шапка / Popova Šapka by george k. 1981, on Flickr

Уште еден понов хотел (хотел Скардус, ако добро паметам)

Попова Шапка / Popova Šapka by george k. 1981, on Flickr

Попова Шапка / Popova Šapka by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 12-Aug-2020 at 18:17
ќе има ли нови хотели / ски-патеки на Маврово следната сезона?
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 07-Dec-2020 at 18:48
https://skimacedonia.mk/vladata-donese-odluka-ski-centrite-da-rabotat/

дали мислите дека повеќе луѓе ќе го поминат својот зимски одмор тука или ќе продолжат да патуваат во странство?
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 912
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 08-Dec-2020 at 00:00
Каде би оделе во странство? Евентуално е Копаоник опција.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 07-Jan-2021 at 20:53
https://www.slobodenpecat.mk/oshtetenata-pateka-e-sanirana-sneg-ima-15-sm-dva-ski-lifta-vo-funkczija-na-ponikva-e-otvorena-skijachkata-sezona/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 29-Jan-2021 at 16:21
ШЕСТОСЕДНАТА ЖИЧНИЦА НА ПОПОВА ШАПКА КОНЕЧНО ПУШТЕНА ВО УПОТРЕБА СЕДУМ ГОДИНИ ОТКАКО ПОЧНА ДА СЕ ГРАДИ

Седум години откако почна да се гради и една година откако беше завршена, шестоседната жичница на Попова Шапка конечно проработи и ги однесе првите скијачи до снежните терени на Шара. Таа минатата година беше свечено пуштена во употреба, но тогаш не проработе бидејќи недостасуваше обучен кадар за нејзино управување, а и немаше снег. Годинава снег има доволно, жичницата е целосно опремена, па дојдоа и министерот за економија Кресник Бектеши и новиот управител на „ЕЛЕМ турс“ Адем Авзиу за конечно да ја пуштат во употреба оваа највредна инвестиција на Шапка во последниве десет години.

„Убедени сме дека преку вакви инвестиции ќе привлечеме туристи не само од регионот, туку и од други држави. Така директво и индиректно може да се влијае врз локалниот економски развој и врз економијата на Северна Македонија“, изјави министерот Бектеши.

Што се однесува до најавената приватизација на туристичкиот центар Попова Шапка, тој рече дена сѐ уште се разгледуваат моделите по кои би се извршила.

„Ние најавивме дека ќе се формира комисија во која ќе бидат вклучени и невладини организации и различни институции. Досега завршивме со физибилити студија, како и ‘дју дилиџенс‘ студија за Попова Шапка. како предуслов да ја почнеме втората фаза. Еден од најдобрите модели е да се оди на јавно-приватно партнерство, каде ќе бараме приватен инвеститор, кој, заедно со државата, ќе инвестира во подобрување на условите на Попова Шапка“, рече Бектеши.

Ова е единствен шестосед во земјава. Должината на трасата е 1.500 метри, а за еден час може да пренесе 2.400 луѓе до скијачките терени на Шара. Цената за едно возење изнесува 150 денари.

Изградбата чинеше над девет милиони евра и уште од самиот почеток ја следеа проблеми. Првин имаше големи забелешки од експертите за трасата, па со употребата на механизацијата за изградба на столбовите беа преорани скијачите патеки кои тука поминуваа. Потоа при вршењето на градежните работи се оштети еден од главните извори од кои Тетово се снабдува со вода за пиење и кога конечно беше завршена, жичницата стоеше една година вон функција.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/shestosednata-zhichnitsa-na-popova-shapka-konechno-pushtena-vo-upotreba-devet-godini-otkako-pochna-da-se-gradi/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 29-Jan-2021 at 16:22


https://www.facebook.com/MinisterKreshnikBekteshi
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 29-Jan-2021 at 22:18
Значи сега уште само паркинг им фали така...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
vmx View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Jul-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote vmx Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 01-Feb-2021 at 12:01
За Шапка единствено решение за гужвата со возила би било, во Тетово кај жичарата да се изгради катна гаража која би опслужила многу возила, и да работи со поефтини цени, и тука да има станица за автобуси или комбиња кои цело време би движеле Тетово - Шапка и обратно, исто по некоја багателна цена, 30-40 денари рецимо повратна карта.

А кој сака со кола до Шапка да оди, паркингот нека се наплаќа 200 денари на час. А кој ќе паркира покрај пат или на друго место кое не е паркинг простор, пајак да циркулира, ти ја зема колата, и земај си ја после од пајак служба, 2000ки на гладно срце

Друго решение да се вложи во репарирање на жичарата Тетово - Шапка, и ист принцип со кола доаѓаш до пред жичара, ја оставаш колата во катната гаража си фаќаш жичара и скијаш/рекреираш/уживаш.

Edited by vmx - 01-Feb-2021 at 12:03
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 18-Feb-2021 at 23:33
Originally posted by alexsend

Значи сега уште само паркинг им фали така...

i da ima nekoj seto toa da go raboti da ima red na ski centarot, vaka ee kooselskoo lizgaliste i stajle sestosed u nego
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 29-May-2021 at 16:56
За 100 милиони евра на Царев Врв ќе се гради ски-центар

На денешната пресконференција на Владата беше презентирано дека ќе бидат инвестирани 100 милиони евра во модерен ски-центар на Царев Врв, а тоа и на својот Фејсбук профил го сподели вицепремиерот Љупчо Николовски.

„Во срцето на Осоговските планини, на Царев Врв, ќе се гради модерен ски-центар, кој ќе биде еден од петте најголеми центри на Балканот, инвестиција вредна 100 милиони евра!

Одлуката за изградба на ски-центарот е резултат на координација на градоначалниците од североисточниот регион регионот, а на мој предлог овој проект стана дел од владиниот Интервентен план за инвестиции 2021-2027, кој овозможува одржлив економски раст и подобар животен стандард.

Го развиваме недопрениот источен и североисточен регион и ги фокусираме инвестициите за развој на туризмот преку целосно искористување на природните убавини и потенцијалот на нашата држава“, напиша Николовски на објавата.

https://mk.tv21.tv/za-100-milioni-evra-na-tsarev-vrv-ke-se-gradi-ski-tsentar/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.