build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури низ Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Споменици и скулптури низ Македонија
    Posted: 17-Jan-2009 at 13:26
Скулптури во Градскиот парк Скопје

Гоце ДелчевСкулптура 1Скулптура 2Скулптура 3Скулптура 4Скулптура 5Скулптура 6Скулптура 7Скулптура 8Цветан ДимовКрсте МисирковКочо РацинКочо Рацин - потоаНикола ВапцаровКоле неделковскиВера ЈоциќПродолжува


Edited by Vladimir P - 17-Jan-2009 at 14:34
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Jan-2009 at 14:37
Скулптури пред јавни објекти во Скопје

Соборен храм - ДоситејНУБМАНУШколо - КорчагинШколо - Вера Циривири-ТренаШколо - Орце НиколовПедагошкаПедагошка 2Педагошка 3Македонија табакМакедонија табак 2МКЦШколо - Никола Карев -Школо - Димитар Миладинов -Судска палата - Васил АнтевскиАрхитектонски факултет - Андреј ДамјановШколо во ТафталиџеШколо - Коле НеделковскиШколо - Ј.Б.ТитоШколо - Ј.Б.ТитоВојна болница -Кинотека на РМ -Кинотека на РМ -Кинотека на РМ -Продолжува


Edited by Vladimir P - 20-Jan-2009 at 15:53
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Jan-2009 at 14:59
Скулптури, инсталации, споменици на јавни површини во Скопје

Студентски дом Гоце Делчев -Парк дом на АРМ -Парк пред општина Центар - Корун - 2004 год.Булевар св.К.Охридски -Парк во Кисела Вода - Инсталација -Плоштад Слобода - Мајкино скршено крило - Жарко БашевскиПлоштад Македонија - Свирачите - Благоја Чушков - остатокПлоштад Македонија - Свирачите - Благоја Чушков - постаментУлица Македонија - Мајка Тереза - Томе СерафимовскиСтара железничка станица - Жарко ПешескиСтара железничка станица - Томе СерафимовскиПлоштад Слобода - Симфонија на мирот - Томе СерафимовскиПлоштад Пела - Крсте Петков Мисирков - Боро МитриќескиСтара скопска чаршија - Ѓерѓ Кастриот-Скендер-бег - Тома ТомаиПродолжува


Edited by Vladimir P - 19-Jan-2009 at 17:49
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Jan-2009 at 15:00
Скулптури, инсталации, споменици на јавни површини во Скопје


Пред Влада на РМ - Ослободители на СкопјеКамени мост -Спроти Зоолошка градина - Даме КрапчевПозади општина Центар - ФСМПрекопат Градска болница -Жена парк - Татковината копнеж на прогонетите -Жена парк - Невена Георгиевска-ДуњаЖена парк -Пред плато на АРМ - Перо Наков-СкубеПозади Парламент на РМ - Роберт Гајдик-СлавкоБулевар Кочо Рацин - УРСБулевар Кочо Рацин - Душко ПоповиќИспред универзитетскиот кампус - Решат ЏаферТЦЦ Плаза - Перо Наков и Панче ПешевДиагонално од НБМ - Првоборец Периша СавелиќПред мостот „Обединети нации“ - Споменик на паднати борци од НОБ од с. НерезиПомеѓу Камени и Гоце Делчев мост -Помеѓу Камени и Гоце Делчев мост - Македонски Мемориален центар на холокаустот-СкопјеБулевар Кузман Јосифовски - ПитуМала станица - Теснолинејката во Македонија - парк прекопат поранешна зграда на „Нова Македонија“Парк во Горче Петров -Парк во Горче Петров - Горче Петров
Тоа е нашето културно богатство на
скулптури, инсталации, споменици ... на една МЕТРОПОЛА

Дали е ова се од нашата вековна традиција и оставштина ??!!

П.С. Има уште неколку дела моментакно не опфатено


Edited by Vladimir P - 05-Mar-2009 at 00:22
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Jan-2009 at 15:00

се ќе разберам но како можеле на архитект како Андреј Дамјанов да му постават биста на градежен,  зошто без раце тоа не можам ни јас да си го објаснам ниту многу други кои ја констатирале оваа крвава симболика! ај ќе разберам можеби не морало како кај Гоце што има пушка, кај Андреј да има мистрија, но требало бар скулптура да биде спомеников, посебно што се работи за институција како факултет, па овие од педагошка да имаат повеќе осет, иако јасно дека причина за тоа е делбата на просторот со ФЛУ, но навистина ако некаде после ФЛУ треба да има естетска креативност и алегорија тоа треба да е ГФ и АФ! но доволно кажуваат сајтовите за нив колку се креативни, вистина сега ми станува јасно дека малите работи нив не ги интересираат, само кога треба нешто големо да се закрпи размислуваат но повторно место за естетска, тие  размислуваат за банкарска хармонија!   

изгледа дека радијацијата од војните (во мината декада на балканов) највеќе удрила во главите на ректоратите од овие два факултети Question

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Jan-2009 at 15:06
1


2


3


4


5


6
Хмммммм... Каде беше ова? Премногу ме потсеќа на актуелната мачка на топка... Од истиот автор ли е?

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Jan-2009 at 15:15

нашата е без една нога Smile така да колку и да те потсеќа на идејата на Томе сепак ќе се разликува симболиката е сосем поинаква, сеуште не завладејал со сите четири родот на мачките со светот LOL а и нашава како што ми се чини нема да биде во парк а и опашката изгледа ќе и биде изедена Smile

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Jan-2009 at 15:18
Originally posted by beTon

нашата е без една нога Smile така да колку и да те потсеќа на идејата на Томе сепак ќе се разликува симболиката е сосем поинаква, сеуште не завладејал со сите четири родот на мачките со светот LOL а и нашава како што ми се чини нема да биде во парк а и опашката изгледа ќе и биде изедена SmileНема потреба да ги преанализираш работите, и оваа е наша. Од Скопје е фотката и памтам дека сум ја видел скулптурата, само не ми текнува каде точно, тоа го мислев кога прашав за локација...


Edited by Cloverstack - 17-Jan-2009 at 15:19
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Jan-2009 at 15:31
 патем тоа смешковците значи дека се смеам, читај ги и нив, а ако навистина има ваква скулптура во СК тогаш сигурно е серијал на Томе претпоставувам, и донекаде буквално сличат, но не ми се верува академик да си дозволи плагирање...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Jan-2009 at 16:01
1. Скулптурата навистина е од Скопје

2. Академик? Кој академик?
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Jan-2009 at 16:34

лапсус  лошо сум прочитал мислев дека се работи за академик Томе СерафимовскиEdited by beTon - 18-Jan-2009 at 00:58
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Jan-2009 at 16:39
Скулптурава мислам дека е десно од министерство за одбрана што има еден тревник меќу министерството и општина центар.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Jan-2009 at 15:12

Tuka bi ja dodal i pumpata pred Makpetrol Crazy ...

 

Odlicni sliki, sega gledam deka Skopje ne bilo siromasno so spomenici tuku deka poveketo od niv se zapusteni. Kako vtoro ne znam koja im bila idejata na tie sto gi pravele poslednite spomenici (posledna tura na sliki) - pola se kako poveketo nadgrobni ploci vo MKCrazy

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Jan-2009 at 15:13
Феноменална архива на споменици Владимир Applause

Јас сакав денес да претрчам да ги евидентирам веднаш новите 4 што ги поставија но веќе е доцна и нема резон. Се надевам утре.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-Jan-2009 at 08:49
Струмица....

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-Jan-2009 at 10:58
Споменици од Струмица

1.


2.


3. Споменикот на Борис Трајковскиl


Edited by La Linea - 19-Jan-2009 at 10:58
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Jan-2009 at 13:19
vo kakva katastrofalna sostojba se naogaat 90% od tie spomenici e navistina zalno.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7237
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Jan-2009 at 14:15
мене ми се допаѓа првиот споменик во центарот на Струмица, и отприлика таа големина си ја замислував како идеална за споменикот на Мисирков
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 14-Feb-2009 at 19:13
Свети Климент Охридски - Охрид

1.


2.


3.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Feb-2009 at 07:49
Кој треба да е објектот што СВ. Климент го држи во рака?! Инаку супер пристоен споменик, нормално од трезен автор!

Edited by lslcrew - 15-Feb-2009 at 08:14
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.