build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури низ Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-Feb-2009 at 12:14
Originally posted by lslcrew

Кој треба да е објектот што СВ. Климент го држи во рака?! Инаку супер пристоен споменик, нормално од трезен автор!


Па тоа треба да е цел Охрид, но од објектите ја препознавам Св. Софија, Самуиловите кули, се друго е куќички во староградски стил...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Feb-2009 at 15:36
Штип...(фото: Новица, Фликр)

името на донаторот исто толку видливо како и името на Александар Велики...а Александар е претставен како набиен, џуџест воин...Crazy


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Feb-2009 at 15:42
Што им е на скулпториве, сите великани ги прават човечиња. Ohno

Немајќи великани изгледа не научиле како треба да изгледаат истите
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 20-Feb-2009 at 16:09
Уште неколку фотки од Весна Марковска

Кочо Рацин, ВелесСв Климент Охридски (Охрид - позади црквата Св Климент)Куде тумбе 4 бандере, Куманово


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Feb-2009 at 01:10
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Feb-2009 at 07:25
Previous beTon,

Каде е ова снимено, ова е на некој начин копи паст со скулптурата во Скопје
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 21-Feb-2009 at 11:21

Previous

Originally posted by La Linea

Да не спамирам и во „Споменици“ ако сакаш наведи каде е локацијата на последниот споменик што го постираше, изгледа интересно
Originally posted by beTon

слободно спамирај бидејќи неможам да се сетам каде беше локацијата и кој беше насловот, знам дека е во СК и дека е нешто постар сигурно десетина години, можеби локацијата да му е пред менс односно паркот спроти матица македонска...Edited by beTon - 21-Feb-2009 at 11:21
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Feb-2009 at 11:36
Не ми делува дека е овој на бул. „Климент Охридски“во секој слуцај исти автор, само варијанта
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 21-Feb-2009 at 12:28
LOL си го имал во архива, да на овој мислев, сигурно ова е некој серијал, знам имаше исто помпа кога го поставуваа, беше еден од поретките нови споменици што се насади во девеесетите.   
Back to Top
assyst View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote assyst Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 21-Feb-2009 at 18:09
Ова е на ритчето пред влезот на Музеј на Современа Уметност.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-Feb-2009 at 19:22

Originally posted by assyst

Ова е на ритчето пред влезот на Музеј на Современа Уметност.
точно и на сликата лево во далечина се гледа рекламата на ЕСМ, што значи сликано е спроти влезот на МСУ во "паркот на скулптурите"       

Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-Feb-2009 at 19:27
Браво за скуплптурата од Куманово (што сте ја ставиле)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 22-Feb-2009 at 15:11

Па добро ние не одлучуваме што треба да биде ставено тука или не, едноставно ставаме тоа што имаме (јас не, ништо уште немам ставено Thumbs%20Down). Ама ова е повик до тебе да ставиш нешто од Куманово слики, јас искрено само 2-3 пати сум одел за Србија и тогаш сум поминал до/низ Куманово, не ни знам што беше тоа, но во секој случај не е на одмет да видиме некои слики.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Feb-2009 at 14:50
Мојот фликр фаворит Весна Марковска повторно се јави со уште една фотка Smile

Споменикот на Илинденците во Велес


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 27-Feb-2009 at 16:34
Волан ќе ти позајмам некоја фотка...

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Feb-2009 at 18:35
Дебар Маало, карши Идадија


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7246
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Mar-2009 at 20:37
Никола Бадев - Кавадарци


Универзитет во Тетово - Композиција „Љубов и знаење“

Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Mar-2009 at 23:39
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 08-May-2009 at 17:22


Ова е за борците од НОБ пред домот на културата (по најново културен центар)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 24-May-2009 at 07:28
Ова го немаме евидентирано....

Мечкин Камен - Крушево
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.124 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.