build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури низ Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alienwords View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 20-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote alienwords Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 02-Feb-2010 at 12:16
p.s.Mislam na slikata pod spomenikot na  Marko Cepenkov i prasanjeto na "ovaj_strariov"
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 30-Apr-2010 at 00:16
Петре Прличко во Велес
Edited by Cloverstack - 30-Apr-2010 at 00:17
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 30-Apr-2010 at 01:26
Ова бекатонов во градежништвото стана како соја во макробиотичка кујна. Све од бекатон, па дури и постаментов од бекатон. Па толку ли немаме каменоломи со најразлични камења, па мора од бекатон?! Не дека изгледа лошо, интересно изгледа овој начин на обложување со искршени блокови, ама повеќе би требало да се употреби некој друг матерјал.


Edited by lslcrew - 30-Apr-2010 at 01:27
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 30-Apr-2010 at 01:43
Кај ти текна споредбава со соја жити се.. ти да не си на макробиотика? LOL Сега разбирам зашто ти е гаден бекатонов Big%20smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 04-May-2010 at 20:41


Ќе да ја немаме.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-May-2010 at 20:51
Незнам зошто, ама спомеников од секогаш ми бил интересен. Big%20smile
Да не знај некој по кој повод е поставен???
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 04-May-2010 at 21:13
Па не знам точно за кои ослободители, меѓутоа не е тешко да се претпостави дека е за Втората Светска војна, бидејќи изгледа како рачна граната од тоа време.
Edited by гитардемон - 04-May-2010 at 21:14
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 04-May-2010 at 21:25
А споменикот е цел комплекс и со онај лево белиот ѕид??
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 04-May-2010 at 21:30


Да, ама запуштен е и веројатно служи како јавно wc
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 04-May-2010 at 21:35
Previous
Македонски синдром, и тоа во центар се наоѓа и пак никаква почит, сепак споменик е...
Wallbash


Edited by S.P.Q.R. - 04-May-2010 at 21:35
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 04-May-2010 at 23:57
Секогаш кога ќе поминам од тука се мислам што би требало да претставува чудово, искрено, мислев дека е остаток од некој си резервар. Smile
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 05-May-2010 at 01:38
ОВА Е СПОМЕНИК !?!?  Eeek
 
Жити се, ја цел живот мислам дека е нешто на ЕВН на пример.. Stern%20Smile
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 05-May-2010 at 07:35
Gitar, претпоставката ти е на место.

Првично место на“Бомбата“ било на влезот на Меморијалниот музеј на нелегалните работилници за оружје за време на НОВ, односно на ова местоМузејот е направен 1980та, а “бомбата“ е дислоцирана кај Судовите после една година, и е поставена во рамките на новото спомен обележје (целиот тој дел со бели ѕидови). На тоа место(што го сликал Гитар) се наоѓала куќата во која Покраинскиот комитет на КПЈ за МК донело одлука за кревање на востание, а која била срушена `63та.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 28-Jun-2010 at 19:37
Поместен споменик покрај камениот мост
Некогашна положба на самиот камен мост

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 29-Jun-2010 at 11:07

 

Originally posted by beTon

аналогно никој не се лути што Македониумот е изделкан во форма на чаура од растение!

Какво растение? Ја мислев (негде имав читано за ова) дека е во форма на боздоган. 

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 29-Jun-2010 at 11:36
Ќе му се најде ли веќе еднаш локација

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 08-Aug-2010 at 20:12
Народен Херој Рампо Левката пред судската палата во Прилеп
Edited by S.P.Q.R. - 08-Aug-2010 at 20:13
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 20-Dec-2010 at 14:55
Споменик Карпалак Прилеп

01.

02.

Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 05-Feb-2011 at 19:27
Даме Груев - Камен мост

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 05-Feb-2011 at 19:36
Wow, одлична е....
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.