build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури низ Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 05-Feb-2011 at 19:41
Благодарам FoSsiL
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 28-Apr-2011 at 23:11
Навистина незнам дали се сите од Македонија, или пак од цела Југославија но вреди да се погледнат.

Во секој случај ги знам Македониумот и Костурницата во Велес, другото не баш...

Еве....

http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=24086:spomenici-jugoslavija&catid=5&Itemid=16
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 26-May-2011 at 23:54
Александар Македонски - Прилеп
Могила на непобедените (Паркот на Револуцијата) - Прилеп
Скулптура на лав - Прилеп


Итар Пејо - Прилеп


Sculpture Of Marble - Прилеп


Mother Of a Soldier - ПрилепPrisoner Of Her Selfe - ПрилепMan And A Woman - Прилеп


Macedonian Dance - Прилеп


Fetus - Прилеп


Immortal Struggle - Прилеп
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 27-May-2011 at 23:29
Супер е темава. Да ја ѕирнат и оние со став дека „Ск2014 ја измисли скулптурата во Македонија“.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 06-Jun-2011 at 11:45
Spomenik na Skenderbeg vo DebarBack to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 25-Jun-2011 at 14:26
Originally posted by fichot

Супер е темава. Да ја ѕирнат и оние со став дека „Ск2014 ја измисли скулптурата во Македонија“.


Овие скулптури и споменици немаат врска со монументалноста и квалитетот на скулптирите од проектот "Скопје2014"
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 25-Jun-2011 at 22:42
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by fichot

Супер е темава. Да ја ѕирнат и оние со став дека „Ск2014 ја измисли скулптурата во Македонија“.


Овие скулптури и споменици немаат врска со монументалноста и квалитетот на скулптирите од проектот "Скопје2014"
??? стигнавме и до тој муабет дека единствените споменици што се монументални и квалитетни во државава се оние, од Ск2014???
не ни ја срамете културата барем на ваков начин, со вакви изјави...

всушност, баш тие споменици ја имаат изгубено монументалноста со тоа што ги имаат лупнато кај што треба и не треба, во разни форми и облици, без никаква контрола и редослед, кога веќе спомна такво нешто LOL
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 26-Jun-2011 at 09:35
Originally posted by zabegan


Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by fichot

Супер е темава. Да ја ѕирнат и оние со став дека „Ск2014 ја измисли скулптурата во Македонија“.


Овие скулптури и споменици немаат врска со монументалноста и квалитетот на скулптирите од проектот "Скопје2014"
??? стигнавме и до тој муабет дека единствените споменици што се монументални и квалитетни во државава се оние, од Ск2014???не ни ја срамете културата барем на ваков начин, со вакви изјави...всушност, баш тие споменици ја имаат изгубено монументалноста со тоа што ги имаат лупнато кај што треба и не треба, во разни форми и облици, без никаква контрола и редослед, кога веќе спомна такво нешто LOL
Да, единствени споменици со квалитет и вистинска монументалност во оваа држава, особено во главниот град, факт. Македонија и Скопје до сега немаат видено вакви споменици, кои оддамна ги заслужуваа и требаа да бидат поставени. Ние немавме репрезентативни споменици за најистакнатите херои, дејци од Македонската историја. За скулптури низ Македонија имало како што гледам - Скопје ни тоа го немаше пред некое време.

Единствен споменик во Скопје беше тој на партизаните пред влада(кој го имаат сличен сите држави кој имале комунистичко уредувње) и споменикот од Гоце - подарок од Бугарија(и тоа овој во каква состојба беше пред некое време, се додека на некој не му текна дека треба да се среди), а останативе бисти и споменичиња низ Скопје и Македонија за пред дворови на основни училишта не ги ни сметам споменици со монументален и репрезентативен лик.
Инаку коментариве ти се смешни озбилно, не ни сакам да читам кога ќе видам дека си пишал после мене, како можеш воопшто да кажеш дека Македонија и Скопје имале било каков споменик и дека овие од Скопје2014 и тие што се поставуваат низ други градови од оваа моментална власт немаат вредност. Збориш на памет и пишуваш само колку да искритикуваш без реална основа.

п.с. И покажав во еден прилог во темата Скулптури и споменици дека има примери во светот каде на плоштадите и околу има споменици од личности кој живееле и твореле во различни период од историјата, и ова што го посочуваш не е ама баш никаква причина за да се оспори нивната монументалност и вредност како културно-историски елементи во просторот. И јас мислам дека треба да се дислоцираат некои споменици и да се намали нивниот интензитет, но тоа не е причина за оспорување на вредноста.

Edited by HugoGoulding - 26-Jun-2011 at 11:27
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 26-Jun-2011 at 16:27
ништо од тоа што го кажа нема врска со било каква реалност... после ваков пост не намеравам воопшто да расправам за спомениците во државава...

ме заќуте очигледно LOL

Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 10-Sep-2011 at 11:36
Фино видео, убаво се гледаат сите промовирани објекти на 8. Плус и Музејскиот комплекс од внатре.


http://www.mtv.com.mk/mk/vesti/makedonija/25411/%E2%80%9Ezaedno_pod_edno_sonce%E2%80%9C_%E2%80%93_spektakularna_proslava_za_nezavisnosta.aspx

Edited by Superman - 10-Sep-2011 at 11:37
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12885
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 10-Jun-2013 at 09:06
Близу Ботун

фотографии на Александар Ивановски
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 10-Jun-2013 at 09:16
се сеќавам за овој споменик кажуваа(и така е и во стварност) дека од било која страна да се гледа ќе се видат двајца луѓе(жени) како се застанати еден до друг и како да одат некаде.од сите страни се добива истиот приказ.само во дијагонала се преклопуваат,инале се гледаат два лика
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12885
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 10-Jun-2013 at 15:59
Некаде помеѓу Охрид и РесенФотографија на Александар Ивановски
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 10-Jun-2013 at 16:55
Originally posted by Џоле

Близу Ботун

фотографии на Александар Ивановски

 
Еве уште еден споменик од првата ослободена територија на Македонија за време на Втората Светска Војна, со разликата што овој споменик е од востаничка Малесија, за жал не е целиот споменик прикажан на сликата.
 

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12885
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 10-Jun-2013 at 19:01
Да не се наоѓа помеѓу селата Буринец и Локов? Зашто сум шетал натаму (мајка ми потекнува од тој крај) и сум сретнал еден споменик со сличен напис баш на земјениот пат меѓу овие две планински села.
За сè има вторпат
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 10-Jun-2013 at 19:33
Ne ova e od drugata strana, patot za Zbazdi i Lokov.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12885
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 10-Jun-2013 at 19:52
Аха... Фала за одговорот.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 19-Jun-2015 at 19:20
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 26-Sep-2016 at 17:27


Споменикот посветен на Преспанското советување во Отешево, Ресенско (1973)

Треба да се спомене дека кај селото Отешево во месноста „Ломје“ на 2 август 1943 година се одршал познатиот Преспанскиот состанок на ЦК на КПМ, кој придонесол за разгорување на народно-ослободителното движење на поширок план во Македонија. На тој состанок учествувале највисоки воени и политички раководители од тој период, а биле донесени судбоносни одлуки за натамошниот тек на НОВ и ПОМ, се' до заседанието во Прохор Пчињски и поставувањето на вечните темели на македонската денешна држава. Меѓу другото, било одлучено: прераснување на партизанските одреди во воени единици; интензивирање на изградбата на народната власт; организационо зајакнување и проширување на организациите на КПМ и СКОЈ; усвојување платформа на НОВ на Македонија и друго. Во спомен на Преспанското советување, во атарот на Отешево, а едно видно место е подигнат споменик од армиран бетон, кој архитектонски можете да се стави во редот на Могилата во Прилеп. За жал, денес никој не го посетува и не го одржува [1]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1367
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 01-Nov-2017 at 05:55

и двата споменика на паднатите борци, првиов знам е во Струга, додека вториот е на Јордан Грабул но немам абер од каде ет ...

Edited by Zelenikovo - 01-Nov-2017 at 06:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.