build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Известувања

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 24-May-2010 at 20:26
Originally posted by Dave Gahan

http://forumskopje.com/
http://www.facebook.com/home.php?react=1274727222:bef9a5fdc315df7aa58f2e3efde11312#!/pages/Forum-Skopje/112780015431922


Од 24-28 мај 2010 во Мала станица...
Јас не ги поштуем многу, од ланското искуство...некако ми се дискусии од мал мозок (од типот: мене ми е поголем, јас знам - ти не знаеш итн.....со извинување!), ама може некој од вас ќе го интересира...да не праам copy/paste, на линковите ја имате програмата....


Остар како и секогаш

Во секој случај впечатокот е сличен.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 30-Oct-2010 at 10:10
Олга Конева Папеш - Добитник на годинешната награда за архитекти „Андреја Дамјанов“
Архитектура      - Домашна архитектура

Игор Василевски
Окт 30|08:26
0 коментари

Добитник на годинешната награда „Андреја Дамјанов“ е архитектот Олга Конева Папеш, родена 18.09.1933, во Велес. Основно и средно образование завр шува во Скопје. Дипломира на Архитектонскиот отсек, на Технички факултет, 1969 кај проф. Милан Злоковиќ, на тема Народна библиотека Скопје. За време на летните распусти се вклучува во:-Снимање на терен и исцртување при археолошки истражувања, во село Теарце, Тетово, во група со професори археолози Коста Балабанов и Блага Алексова (1953 г.)-Снимање и исцртување на стара градска куќа во Крушево (1954 г.)-Снимање и исцртување на стара македонска куќа во селата Смилево, Гопеш и др. (1956 г.), за потребите на катедрата на Сотир Томовски. -Во 1958 год. Добива стипендија од IASTE и два месеца работи во Хаг, Холандија, во Градската служба за урбанизам.


...



Целиот текст и сите слики тука



Edited by Dave Gahan - 30-Oct-2010 at 10:39
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 30-Oct-2010 at 10:20

19933 леле грешка.... освен ако не е од иднината па се вратила да ја земе наградата...

Ете го и Кензо на сликата.... ах...

пс. Зошто не постои Управа за урбанизам на Скопје, денес...?



Edited by FoSsiL - 30-Oct-2010 at 10:28
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 30-Oct-2010 at 10:51
Еве јас го едитирав...тоа е помал проблем...

Сега ја гледам зградава на Југобанка и ме чуди зошто не го реализирале проектот во целост...прво ми паѓа во очи пешачкиот мост преку булеварот, а имам впечаток и дека некои од крилата не се изградени, улицата што го обиколува објектот, паркинзи исл. - во денешно време, банките (лични репрезенти на ѓаволот) би испорушиле се` во непосредно опкружување и би си го направиле филмот - стварно не ми е јасно што е причината за ваквото (не)градење во тој период во Скопје...испаѓа дека проектантите правеле превиди или не се замарале со некои проблеми, ама очигледно дека не е така...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 30-Oct-2010 at 11:06


Парцијална реализација е изгледа стандард на изградбата од тоа време. Иако напредокот и масивноста на изградбата се неоспорни, скоро да неможе да ми текне на проект кој се реализирал од почеток до крај според планот.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 30-Oct-2010 at 17:46
Се' освен пешачкиот мост преку булеварот е изградено. Сите крила кои се на макетата постојат во реалноста. И улицата постои но не е поврзана со булеварот од западната страна.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 22-Nov-2010 at 15:55
Вечерва отворање на АСК 2010

Вечерва во Музејот на град Скопје, со почеток во 20 часот, градоначалникот Коце Трајановски свечено ќе ја отвори Манифестацијата „АСК – Архитектура Скопје 2010“. АСК е традиционална манифестација, која се одржува по повод 13 Ноември, денот на ослободувањето на градот. Овогодинешното издание е 12-то по ред.

http://www.build.com.mk/?p=5747
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 23-Nov-2010 at 20:40
Главната награда на АСК 2010 отиде во рацете на ДСЦ Дизајн

Сношти во Музејот на Град Скопје беше одржана изложба и беа доделени награди по повод традиционалната манифестација „АСК – Архитектура Скопје“. На годинешниов конкурс беа пријавени 45 проекти, а комисијата одбра 37 архитектонски дела кои влегоа во официјална конкуренција. Добитници на Главната награда се архитектите Звонко Тасевски и Крсте Петров од „ДСЦ Дизајн“, за проектот административна зграда на „Граве“.

Признанија за посебен придонес во архитектурата добија Никола Велковски, Светлана Јончевска и Марко Трајковски од „Делта инвест“, за административно-деловнен објект со магацински простор „STIHL“, како и Јовица Стефановски, Катерина Петрушевска и Ивана Стефановска од „Јасива“, за апартманско-деловен објект на „Градба промет – Алки“.

Наградени беа и Зорица Блажевска и Ана Савева за проектот „ЕКО-ХАУС“ – монтажна дрвена куќа и Миодраг Радоњиќ и Ранчо Христов со соработниците Ана Пановска-Докузовска и Дамјан Христов од „Атеље Ајвар“, за катната гаража на „АДГ Илинден“ во населбата Аеродром.



http://www.build.com.mk/?p=5775

Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 13-Jan-2011 at 17:14



инаку треба да се на бела позадина.. не ми јасно. Добро, ќе има плакати, важна е веста.

Edited by mladen_s - 13-Jan-2011 at 18:22
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 18-Jan-2011 at 18:00
Да речиме дека е за тука:

Битолчанецот Дарко Тасевски, студент по градежно инженерство на Техничкиот универзитет во Виена, заедно со студентите по архитектура на истиот универзитет, Есат Сехи и Дамјан Гранков од Скопје, ја освоија првата награда на конкурсот за изработка на бетонска кула за набљудување.



Инаку во Австрија ваков студентски натпревар се одржува по петти пат. Конкурсот бил распишан по повод 200 години од постоењето на Техничкиот универзитет во Грац, а на него се јавиле учесници од сите технички факултети во Австрија со вкупно 14 проекти.

Овој натпревар се одржа во организација на Сојузот за цементна индустрија на Австрија, а финансиски беше поддржан од трите најголеми градежни компании на Австрија. Неговата идеја е да го поттикне интердисциплинарното работење на студентите по архитектура и градежништво и меѓу нив да пронајде нови таленти и иноватори.

Оваа година првото место го освоија младите Македонци Дарко Тасевски, Есат Сехи и Дамјан Гранков.



Пехарот на добитниците им беше врачен   во куќата на цементната индустрија во Виена, од страна на претседателот на стручното жири, Феликс Фримбихлер.

По повод овој извонреден успех на македонските студенти, амбасадата на Македонија во Виена, за нив организираше свечен прием, при што амбасадорот д-р Ѓорѓи Филипов им вети поддршка во ни-вното натамошно стручно усовршување.

Наградениот Дарко Тасевски, е роден 1987 година во Битола. Своето основно образование го зврши во ОУ “Климент Охридски“, средното образование во Гимназијата “Јосип Броз – Тито“, а во моментот ја работи својата магистерска работа на Техничкиот универзитет во Виена.


http://informator.ws/bitola/prva-nagrada-za-bitolskiot-architekt-aleksandar-vo-avstri-a

Не знам колку е престижна наградата, ама секоја награда (што не е местена) кажува нешто. Браво! Се гледа и победничкиот проект.

Edited by гитардемон - 18-Jan-2011 at 18:02
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 18-Jan-2011 at 19:44
Конкурстот е од цементната индустрија, да не имало некое ограничување на гол цемент дизајн.

Браво за наградата.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 22-Jan-2011 at 19:54
Originally posted by mladen_s




инаку треба да се на бела позадина.. не ми јасно. Добро, ќе има плакати, важна е веста.


Не го ставив во нишката за Скопје 2014та, бидејќи Скопје 2014 не постои Big%20smile


Скопје е најголемата гробница на постмодернизмот
   
Единствениот конструктивен начин при создавањето на еден град е стручњаците и политичарите да соработуваат при изработките на урбанистичките планови и да не си вртат грб едни на други, сметаат странските експерти

Направете нешто за вашиот град. Немојте да бидете пасивни набљудувачи. Не можете за лошите урбанистички планови да ја обвините власта само затоа што вие немате идеја. Ако вие немате, тие имаат. Оваа порака ја испрати до скопската јавност Каи Фоклер, познат германски урбанист и архитект, на трибината „Замисли град“, на која присуствуваа уште двајца европски експерти од областа на урбанизмот, домашни стручњаци, како и градоначалниците на општините Центар и Чаир.

Во едно сите беа едногласни - шокирани беа од изгледот на градот, како и од проектот „Скопје 2014“. Клучниот проблем за урбаниот хаос, гостите го лоцираа во неконсултирањето на власта со експертите од таа област.

- Она што го видов тука е многу интересно. Забележав пресликување на историјата, многу различни слоеви. Вашиот менталитет по сé изгледа функционира по принципот „Само стори го тоа“. Општеството мора и може да ви се образова. Културната политика е многу важна. Можете да донесете добри закони за градење, ама ова што ви се случува најверојатно се должи на тактичката стратегија на власта - избираат визуелна кампања и почнуваат да ја спроведуваат на дело. Тоа е правење град по брза постапка. Во Холандија е поинаку. Оваа земја има проблеми со нивото на морето. Доколку немаше ваква соработка, големи ќе беа шансите Холандија да исчезне. Но два-три века наназад урбанистите и власта заеднички работат. Тоа е единствен конструктивен начин на дејствување. Не смеат да си вртат грб едни на други - смета Оле Бауман, директор на холандскиот институт за архитектура.

Тој го посочи Рига како град што урбанистички совршено функционира и во кој професионалците предлагаат, а власта слуша.

Архитектот Фоклер, пак, инсистираше на тоа дека граѓаните се оние што можат да сторат нешто.
- Не чекајте ги туѓите планови. Сами направете ги. Не велете ми дека тоа е неможно. Добар пример за вакво дејствување е Приштина. Треба само да се има идеја и добар сојузник - рече Фоклер.
Архитектурата влијае врз луѓето во секој смисла, е став на хрватскиот архитект Ведран Мимица, директор за настава на „Берлаг институтот“ во Холандија. Тој истакна дека Скопје мора да се развие и го посочи примерот со Тирана како град што прерасна во урбана метропола.

- Не е сé црно или бело. Доколку сакате да правите град, направете. Ама доколку сакате да правите Дизниленд или Лас Вегас, бидете подготвени за коцкање. На пример, вашиот аеродром е најлошиот во цела Европа. Доколку парите за тие ваши коринтски столбови ги искористите практично, може да направите одличен аеродром. Зборувам само од аспект на архитектура, затоа што не знам каква е политиката кај вас - истакна Мимица, алудирајќи при тоа на проектот „Скопје 2014“.

Тој посочи дека во европските градови, па дури и во Тирана, за урбанистички прашања секогаш јавно се расправа на дебати.

И домашните експерти имаат сличен став, нарекувајќи ја локалната управа најмалку европска, а граѓаните - резигнирани, односно дека прифаќаат сé што власта им сервира.
- По сите овие урбани напади, чудо е како Скопје не е мртов пациент. Градов пати од големата визија на Кензо Танге. Во главниот град постои најголемата гробница на постмодернизмот - вели Јасмина Сиљановска, професорка по урбанизам на Архитектонскиот факултет во Скопје.




 „Скендер-бег“ од Тирана ВС „Скендер-бег“ од Чаир
За плоштадот „Скендер-бег“ во Тирана архитектот Ведран Мимица објасни дека при неговото уредување била отворена јавна дебата и за неговиот конечен изглед задолжена била комисија од 11 стручњаци. Идејата на тамошните архитекти била плоштадот да нема споменици, туку луѓето да имаат улога на монументи - преку постојаните средби и дружења токму на тоа место.
Градоначалникот на општината Чаир, Изет Меџити, за скопскиот „Скендер-бег“ рече дека побарал стручно мислење и отворил јавна дебата, по европски терк.




Тодоровиќ: Никогаш не постоел проект „Скопје 2014“
- Ова што се случи со Малиот ринг е во времето пред јас да станам градоначалник. Никогаш не постоел проект „Скопје 2014“. Јавноста е во заблуда. Обичниот човек беше збунет и се прашуваше дали градот така грдо ќе изгледа, па оттука се јави потребата за визуализација. Експертите треба да бидат инволвирани затоа што деталните урбанистички планови имаат аномалии, поради што и се менуваат, а слично стојат работите и со генералниот урбанистички план - рече градоначалникот на општината Центар, Владимир Тодоровиќ.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12211845584&id=14&setIzdanie=22187


Edited by ArchiTechTone - 22-Jan-2011 at 19:56
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 23-Jan-2011 at 02:08
Направете нешто за вашиот град. Немојте да бидете пасивни набљудувачи. Не можете за лошите урбанистички планови да ја обвините власта само затоа што вие немате идеја. Ако вие немате, тие имаат.

Изјава на место. Нешто што и тука го имаме дискутирано! Додека контрапроект, контра концепт, контра идеја не се појави немаме ние пазар на идеи. Неможе контраидеја да биде идејата на другиот не чини. Тоа не носи ништо ново. едноитавно времето времето денеска не признава за ефикасни ваков метод на јавна борба на идеи. Барем една збироштина од све што изгубило на конкурс повеќе ќе вредеше од оваа ситуација на избор без избор. Чисто колку јавно да се покаже дека и друго имало.

И аеродром се гради!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 23-Jan-2011 at 03:10
Ако мислиш аеродромот, тогаш да, се гради, ама под концесија. Не велам дека ако државата го модернизираше и го менаџираше сама ќе тоа ќе беше подобар модел (како што се докажало досега тоа воопшто не е добар модел кај нас), меѓутоа друга е поентата и сам знаеш што е! Ајде да не ја ни почнуваме дискусијата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 23-Jan-2011 at 03:25
Originally posted by гитардемон

..... ама под концесија.
Ама па што е тоа битно. Таков систем сме. Како да не е и тоа инвестиција. Стварно не е за почнуење.


Edited by lslcrew - 23-Jan-2011 at 03:26
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 23-Jan-2011 at 11:19
@lsl Се согласувам со тебе дека треба да има поголема понуда на идеи. Но факт е и дека тие конкурси, тие идеи не треба дадоаѓаат од политичките партии како што ти кажуваш, не е ова натпревар на предизборни програми туку се работи за изгледот и функционалноста на нашиот град. Токму властите (локални и централни) требаше во законските рамки да најдат начин со разни меѓународни конкурси да најдат начит да го поттикнат тој пазар на идеи. Кај нас се случи за жал спротивнотот и властите на крајно нетраспарентне начин политички без вклучување на стручната домашна и светска фела одлучи за еден концепт. Не многу различно од тоа што се правело во минатиот систем кога се градело она што денес го нарекуваме „комуњансрки“.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 23-Jan-2011 at 14:53
Абе многу пати го имаме ова зборувано, незнам како подобро да го објаснам. Зашто некој би го отстапил просторот што макотрпно го освоил. Подобор незнам како да го формулирам. Архитектите во државите каде никој не смее да им стапне во фелата, не е зашто толку се сосвесни и политичарите и бизнисмените, туку зашто така интегритетно се поставиле и покажале пред јавноста да се најрелевантните кои се соодветни за планирање јавен простор. Е сега некој од кај нас прошетал ивидел дека е така, ама не сватил зашто е тоа така и сега очекува од некој политичар да му го отстапи просторот зашто имал диплома од архитектонски факултет. Па нема да му го отстапи. И кога така малолетно размислување и понашање имаме па и да ти кажам и прашање е колку заслужуваат да го добијат просторот. Така иде во цел свет, така иде кај нас, така и ќе иде, природни законитости се тоа што не се менуваат.

Така да кога ќе се распише некој барокен конкурс и кога некој архитект дига раце и вика нема што јас да губам ни пет минути. Па земи си слобода иди надвор од конкурсот и качи се на глава на цела јавност, ама објасни зашто твојот е неоправдан, а не туќиот неоправдан. Не дзволувај власта да те ограничува со нејзиниот конкурс. Чекање другата страна да се вразуами не помогнало никаде.

Пак ќе се сведеме на..
Направете нешто за вашиот град. Немојте да бидете пасивни набљудувачи. Не можете за лошите урбанистички планови да ја обвините власта само затоа што вие немате идеја. Ако вие немате, тие имаат.
Последнава реченица треба да биде ехо во главата на секој што мисли дека својата безидејност ќе ја пополни со урушување туѓи идеи.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 23-Jan-2011 at 19:21
@lsl, друже искрено утопистички и исполитизирани ти се размислувањата за жал. Од една страна сакаш некој (опозицијата) да даде алтернатива, а знаеш и сам дека вакви огромни проекти чинат милиони евра. И кој тоа простор според тебе го освоиле политичарите? Само затоа што победиле на избори треба со моите и твоите даночни пари, со мојот и твојот град пуздер да прават? Изгледа ти не си ја сфатил демократијата. Има да се докажуваат пред нас секој ден, има за се 100 пати да измерат пред да ги лупнат парите, има за се да ја консултираат стручната фела (било да се работи за здравство, градежништво, енергетика, телекомуникации, право...). Така тоа функционира во модерниот свет, а не како некое квази деспотсво кадешто дур сум јас на власт тоа е мој терен.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 24-Jan-2011 at 03:06
Нема врска, да не забегуваме многу, убаво звучи се тоа, ама Македонија е далеку од отоа да изгледа како што пишува во книга. Зборев малку повеќе за практично, како во македонија се става на терен своја идеја. Тој е системот што се нуди, макар колку и да е искривен. Освен учество и менување од внатре ништо друго нема да стави на плоштад инаква зграда или некаде на друго место.

Човекот со тоаа реченица мене ми изгледа дека на прв впечаток лоцирал огоромен дел од ситуацијата како стои.
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 24-Jan-2011 at 11:05
Без забегување.. само одговор на барањето

Originally posted by lslcrew


Барем една збироштина од све што изгубило на конкурс повеќе ќе вредеше од оваа ситуација на избор без избор. Чисто колку јавно да се покаже дека и друго имало.И аеродром се гради!


ПрваАрхиБригада пред помалку од една година изложи дел од конкурсните решенија што или не поминале на конкурс или никогаш нема да се градат, студентски проекти за локации низ Скопје и слично. Настанот беше објавен на форумов.

Секако, беа испечатени како што може за сопствени пари, немаше 3Д визуелизација , сето ова во мала галерија - а медиумите ги интересира настанот само ако има тепачка или ако некој ги подбуцне да пишуваат. Истово се случи и со оваа трибина - известуваат само Нова Македонија и Време, а Оле Бауман и не баш било кој - директор на Холандски институт за архитектура - проверете за каква институција се работи.

Инаку, мислам дека човекот е сосема во право - мора да се настапи со контра идеи, проблемот е како со ограничени средства да се пренесат до пошироката јавност, а да не се добие партиска етикета.

И секако, најголем проблем останува фактот што веќе многу години наназад нема конкурси за урбанистички целини, само поединечни објекти. Кога ќе се изгуби таа алатка за демократско одлучување, навистина е тешко да се надомести - како да се конкурира на план за кој сега се вели дека всушност и не постои?   

Edited by mladen_s - 24-Jan-2011 at 11:09
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.117 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.