build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 39>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 392
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Железнички станици
    Posted: 23-May-2018 at 18:07

Промоција на реконструираните железнички станици во Велес и Чашка

http://www.mtc.gov.mk/promocija-na-rekonstruiranite-zeleznichki-stanici-vo-veles-i-chashka

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 174
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-May-2018 at 20:03
i vo Bitola ne e pustena vo upotreba, a e gotova
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Apr-2018 at 09:51
Реконструираните железнички станици и по речиси три години од завршениот зафат не се пуштени во употреба. Говорам за железничката станица во Демир Капија. Наместо во реконструирана чекална, патниците чекаат воз на перон, во тревникот до станицата, на под пред зградата, на скалите од железничкиот магацин.

КОЛКАВА Е НЕСПОСОБНОСТА ШТОМ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗВАДИ УПОТРЕБНА ДОЗВОЛА ЗА СТАНИЦИТЕ?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 392
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Feb-2018 at 11:06

Студентски проект за ревитализација на железничката станица во Скопје

http://www.design.mk/talenti/nikolovski-revitalizacija-na-zeleznicka-so-murali/

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Dec-2017 at 10:22
Иако железничките станици се реновирани пред повеќе од една година, во сиот овој изминат период, ова го говорам особено за железничката во Велес, не се направи напор објектите да се стават во функција. Сите патници седат надвор за да ги чекаат возовите. Со сила да сакаш да ги отргнеш патниците од воз, ова немаше да го правиш!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Dec-2017 at 22:16
Лоши слики од битолската.

Страната што гледа кон перонот е готова околу самата зграда веќе подолго време, ама сепак карти се продаваа (до Октомври барем, можда се уште е така) во една шупа во распаѓање, залепена за железничката. Тоа што е завршено изгледа многу убаво.

Страната што гледа кон улицата, кон градот, е убаво средена до таму до кај што морало, но на 70 см од зградата „тревник“ од раскопана земја, кабли, ѓубре... стварно не знам што треба да се превземи, дали Хан лично со камшик да дојди па да го допази реновирањето до детал... Џабе бомбона зградата ако во гној лежи.

Кон перонот:


Кон улицата:


(не знам како да ги ротирам)


Патем, не се ли стандардите за боите на таблите на железниците меѓународни? До кај што се имам возено низ Европа, имињата на станиците се бели букви на сина позадина, а кај нас гледам сите табли се со црни букви на бела позадина.

Edited by hcitrS - 09-Dec-2017 at 22:16
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Dec-2017 at 17:02
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Oct-2017 at 21:42

бреј песимист, верувам дека кога би имало јавни анкети и дебати, ко што порано бараше сдсм од вмро, дека како точка ќе биде опраена многу брзо со подвозници, Градот може и треба да си дозволи слични решенија, наједноставно би било меѓуградска да ја префрлат кај Пошта а неа да ја дислоцираат некаде кај МТВ, во кој случај кај постојната меѓуградска би ставиле некој градски туристички автобуси и минибуси да би се искористила некако, исто добар хотспот за рент-а-бајк сервис итн. но во тој случај нека припазат бар околу униформноста на дизајнот, па и тоа црната алуминиумска дограма на Пошта да ја офорбаат сребрено во тон со алу-бонд панелите на постојната меѓуградска ... незнам само кога му истекува концесијата на Руле како инвеститор, мислам на 20 години му беше дадена ...

за почеток нека здрмаат јако околу хигиената, ако не градот бар општините, иако ова е обврска на градот ко пешачки коридори на булевар

во секој случај општина Аеродром има екстра празен простор уште одма да се покаже за ова паркот зад Црквата, и така речиси се попатно од паркови по булеварските страни е стокмено, но да видиме, којзнае може ко реформски наштимани ќе срочат и некоја нова футуристичка фонтана, во кој случај би било корисно да е едноставна а во контекст стилот на Црквата, ех ќе беше идеално ко таква партерно да беше дел и од дворот на самата Црква ...

Edited by Zelenikovo - 23-Oct-2017 at 21:43
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Oct-2017 at 22:37

жалосната реалност е што сето ова, освен идејата за денивелација, се лесно изводливи и многу евтини проекти... кои доколку некогаш згрешат да се одлучат да ги реализираат, ќе бидат презентирани како проект на столетието
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Oct-2017 at 14:14
Originally posted by FlytheSky

Овие таканаречени реконструкци може да се рече си одговараат со менталитетот на народот нивната традиција и култура. Кога би биле средени, модерни и со напредни решенија не би одговарале во оваа средина.


точно, но најпретставителните објекти, пример ко Нова Железничка Станица треба да бидат беспрекорни, во овој случај и отповеќе, бидејќи прв впечаток од Македонија за многумина е оваа точка ...

неколку работи пример кои бодат одма очи

1. Хигиената
- Кровот надворешно
- Плочниците наоколу посебно кај градските автобуски и кај Пошта
- Вецето во автобуската
- недостаток Корпи за селектиран отпад

2. Клупи
- нема доволно нит на преоните на железничка а не пак околу железничка, конечно би требало да има и на приодите до меѓуградска и кај градските постојки, иако тука проблем би биле велосипедските патеки кои тука заради ова но и заради проточност би вило корисно да се во средина на булеварот, можеби како тесно грло се до НБРМ ... исто би било логично и жардињерите зад Црквата да се покријат со дрвени клупи односно талпи исцело а каде ко за беља нема нит една корпа за отпадоци исто

п лус тука во овој "парк" можат во овој контекст општински да се искористат гаражните вентилациони канали (дел од нив сега алу покриви) за општински рекламни паноа со оглед неопходноста од материјалистичко-сексистичка цензура заради новата Црква ... дури паметно би било такви паноа да се од информативен карактер за туристи околу знаменитостите на градот, но освен пешачкиот коридор од кај семофароите до таму друг нема со оглед дека средишните се затворени со оградата на Црквата а на која кога веќе ја има не би било лошо ко таква бар пејсажно да се достокми ... ќе беше идеално да останеше оригиналниот проект на а.с. Лелелеле каде оградата наместо бетонска беше предвидена само симболично како ниска жива ограда колку да се отцртаат границите на маркичката која сега ете е баш импровизација во однос естетскиот момент на околината и цела визура сеопфатно во тој дел

3. Паркинг и такси постојки
- тука и на двата паркинга би било логично да е дозволено само скутери и точаци, додека таксистите би требало да ги дислоцираат внатре кај пероните односно спроти нив каде сега има паркинг за возила на вработените, комотно да отворат еден посебен влез и излез само за такси возила, за само таму да може патник да се симне и качи од/во такси на меѓуградска како би се избегнал цел оној метеж од постојните турниме да кинисам паркинзи, додека оној ко пред ехро кај Пошта да бидат за приватни возила кои имаат букирано онлајн карта а сега се користат од вработените во ПТТ кои пзк логично би требало да го ползуваат паркингот подоле ...

4. Боја
- самата железничка односно шалуваниот труп мора и треба да е обоен по секоја логиката, бар во овој век можеме локалниот брутализам ако не другде тука да го освежиме достојно, само тоа би требало да е со самочистечки нано бои како не би требало постојано да се тимари наново и наново

5. Сообраќај
- бул. Никола Карев и ул. Борис Кидрич би требало да ги денивелираат за да нема застој на сообраќајот од/до/околу меѓуградска и железничка станица, со кои подвозници би се растеретил голем дел од сообраќајниот ќорсокак тука нормално доколку биднат идеално три клучки или бар кружни токови кај Тутунски, НБРМ и Саем ...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2033
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Aug-2017 at 16:20
Демир Капија

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Aug-2017 at 15:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Jun-2017 at 18:16
Bitola by Chang Ju Wu, on Flickr

Bitola by Chang Ju Wu, on Flickr

Bitola by Chang Ju Wu, on Flickr

Bitola by Chang Ju Wu, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 727
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-May-2017 at 18:06


Очигледно не добиле пари за санација, предвидено е баш музеј да стане со изложби со се.

Инаку, баш ќе разгледам, ти имаш сериозна збирка на фотографии (ќе те контактирам пред да преземам нешто).
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-May-2017 at 15:04


Отстрана пишува „Музеј“, но не беше отворено, а и срамота е да остане во ваква состојба и да прима посетители.

Патем, доколку моите фотографии ви користат за Википедија, слободно можете да ги преземете, не само за станицава
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 727
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-May-2017 at 09:41


Според информациите кои ги имав најдено кога ја пишував статијата за објектов (поранешна станица) беше дека е планирано да стане дел од самата национална установа „Стоби“ и дека веќе требало да биде ставен во функција, ама очигледно ништо не се направило.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-May-2017 at 16:43
Веројатно стара железничка станица, се наоѓа веднаш до археолошкото наоѓалиште Стоби

Стоби / Stobi by george k. 1981, on Flickr

Стоби / Stobi by george k. 1981, on Flickr

И пругата што поминува тука

Стоби / Stobi by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-May-2017 at 17:58
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-May-2017 at 19:20
Богомила - сликата е преземена од твитер профилот на холандскиот амбасадор во Македонија

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Mar-2017 at 17:23
Секоја година се полошо, автобуски концесионер ја зеде и само грда боја во предната фасада смачкал и тоа можеби тој самиот и потоа et voila!
Има капацитет за некој комплекс каде би интегрираж железница/ автобуси и некој шопинг центар. Штета!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.