build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Feb-2009 at 13:55
Железничка станица ВОЛКОВО на пругата Ѓорче Петров - БЛАЦЕ - Косово
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 11:25
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Feb-2009 at 14:00
Железничко стојалиште БЛАЦЕ на пругата Ѓорче Петров - БЛАЦЕ - Косово
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 11:24
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Feb-2009 at 14:04
Железничка станица ЗЕЛЕНИКОВО на пругата ДРАЧЕВО - ВЕЛЕС од Коридор 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:14
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-Feb-2009 at 14:06
Железничка станица РАЈКО ЖИНЗИФОВ на пругата ДРАЧЕВО - ВЕЛЕС од Коридор 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:14
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Feb-2009 at 14:09
Железничка станица ВЕЛЕС на пругата ДРАЧЕВО - ВЕЛЕС од Коридор 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:15
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Feb-2009 at 00:18
Кај железничките станици се приметува дека еден голем број станици се со некој сличен изглед, односно оние што се градени во турско се благо-речено исти! Такви станици има оста и низ Србија, а сум приметил дека низ хрватска има некои исто така слични меѓусебе но тие се пак австро-унгарски! Тогаш во тие империи дефинитивно имало некоја стандардизација на станиците во изгледот!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Feb-2009 at 00:34
Одлична примедба,
Најголемиот број станици се правени од неколку проектанти со мали измени и проширувања, со неколку исклучоци на пример во МК, како втората станица во Скопје и можда најубавата станица на овој дел од Европа, Градско кој на некој начин се уникатни.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 18-Feb-2009 at 00:40
Владимир, Марјан дали имате некоја слика од станицата во овче поле во близина на с. амзабегово, тамо каде што пругата се сече со патот за Св. Николе?!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 18-Feb-2009 at 00:55
Претпоставувам железничката станица во Гевгелија
by Poças
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 18-Feb-2009 at 01:14
Originally posted by lslcrew

Владимир, Марјан дали имате некоја слика од станицата во овче поле во близина на с. амзабегово, тамо каде што пругата се сече со патот за Св. Николе?!

Некогаш прекрасна станица која сега се распаѓа - ОВЧЕ ПОЛЕ


фото: GANZ
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 18-Feb-2009 at 01:32
Еве ја истата железничка станица ОВЧЕ ПОЛЕ во време на градба, иначе градена 1924 година
Edited by Vladimir P - 24-Feb-2009 at 10:55
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Feb-2009 at 03:36
Владимир, на првиот клип од серијата што ја постираше Марјан (стара железничка станица Скопје, на претходната страна, на 0:12 има една стара фотка која многу ме заинтригира а има твој жиг. Ако може сподели ја на форумов.

Марјан и ти ако може сподели ја фотката на 0:37 на вториот клип (нова железничка) во поголема резолуција.
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 18-Feb-2009 at 08:13
Железничка станица ОВЧЕ ПОЛЕ на пругата Велес - ШТИП
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:17
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Feb-2009 at 08:18
Железничка станица ГРАДСКО на пругата Велес - НЕГОТИНО ВАРДАР од Коридор 10
и на поранешната теснолинејка (60cm) ГРАДСКО - БИТОЛА
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 12:44
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Feb-2009 at 08:22
Железничка станица ГЕВГЕЛИЈА на пругата Велес - ГЕВГЕЛИЈА - Грција од Коридор 10
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 12:30
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Feb-2009 at 08:26
Железничка станица КОЧАНИ на пругата Велес - КОЧАНИ
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:23
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Feb-2009 at 08:39
Железничко стојалиште БАЛВАН на пругата Штип - КОЧАНИ
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 12:28
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 18-Feb-2009 at 08:49
Железничка станица ШТИП на пругата Велес - КОЧАНИ
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:26
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 18-Feb-2009 at 08:52
Железничка станица СОКОЛАРЦИ на пругата Штип - КОЧАНИ
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 12:27
Back to Top
MAPJAH View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote MAPJAH Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 18-Feb-2009 at 09:03
Железничко стојалиште КОШУЛЧЕВИ на пругата Велес - ШТИП
 


Edited by MAPJAH - 24-Feb-2009 at 08:28
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.