build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Железнички станици
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 10-Nov-2015 at 21:44
Originally posted by mr bombasticАбе нормални ли се овие, со такви мизерни финансии да одложуваат нон стоп и да неможат да завршат??? Од април излезе јули па ноември и сега таму за нова година !?!?! Не ми се верува колку сме очајни...


п.с. во насловот пишува 'Модерна и Реновирана' ни Р нема од Реновирано, тоа е само освежување и поткрепување, 2 милиони евра за таков објект се бизарно смешни, за тоа време кули и мангели се испоизградија низ Скопје, а железничката едвај ја крпат и никако да ја закрпат со срамна сума од 2 мил. евра.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 13-Nov-2015 at 09:55
Билетите за железничкиот превоз ќе се купуваат од два автомата

Kомплетно се завршени сите предвидени градежни работи за обнова на Железничката станица во Скопје, а наскоро следува втората фаза, односно опремувањето на станицата со информативни табли и обезбедување видеонадзор, пренесува Дневник.Според помошник-директорот во „Македонски железници – Инфраструктура“, Петар Спасовски, во текот на овој месец треба да се направи технички прием на првата фаза од обновата на железничката станица, како и да се предаде документацијата, а ќе се изврши и обука за нејзиното понатамошно одржување.

Избраната фирма ќе има задача да постави 60 видеокамери на виталните места според проектот, односно да ја покрие железничката станица со видеонадзор и да постави информативни табли - една поголема на главниот влез, една помала на вториот спореден влез од страната на населбата Аеродром, како и на мезанинот.

Фирмата ќе треба да постави информативни табли и на секој перон за да можат патниците да се информираат кој воз за каде оди, кога ќе пристигне, дали доцни итн. Освен тоа, ќе треба да постави и разгласен систем за да можат патниците сето тоа да го чујат.

- Очекуваме дека Железничката станица во пролетта 2016 година со овие финеси ќе биде комплетно готова - најави Спасовски.

Инаку, градежните активности на Железничката станица почнаа лани во мај.

- Обновени се тоалетите на источната и на западна страна, поставени се два лифта, кои ќе ги превезуваат патниците од приземјето до пероните горе, како и лифтовска платформа до мезанинот и до првиот колосек. За 20 сантиметри се подигнати трите платформи за влез на патниците во воз. Поставени се нова електрична инсталација, соларни панели за енергетска ефикасност, спуштени тавани во службените простории и во билетарницата, ново осветление. Освен тоа, на платформите се поставени гранитни плочки, уредени се чекалните, сервер-собата, а монтирани се и два ескалатора. Во Железничката станица има и нова противпожарна централа и дактилни патеки за слепи лица - информира Невзат Мамути, советник за односи со јавноста во „МЖ-Инфраструктура“.

Помошник-директорот Спасовски потенцира дека за неколку дена ќе бидат поставени два автомата за купување билети.

-Тие се набавени, само треба да се постави софтверот. Билетите за железничкиот превоз ќе можат да се купуваат и со пари и со картички - објасни Спасовски.

http://www.skopjeinfo.mk/biletite-za-zheleznichkiot-prevoz-kje-se-kupuvaat-od-dva-avtomata

Edited by jyvation - 13-Nov-2015 at 09:56
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 13-Nov-2015 at 09:58
Konecnoo!
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 14-Nov-2015 at 04:02
Како успеаа толку да ја влечат работава секоја чест, изгледа втората фаза пак нешто смрди (избори)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 19-Nov-2015 at 17:53
Привршува реконструкцијата на Железничката станица во Велес

http://veles.gov.mk/veles3/index.php/2014-02-01-11-59-19/4035-privrsuva-rekonstrukcija-zeleznicka-stanica
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 19-Nov-2015 at 17:57
Уште една фотографија од фејсбук:

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 19-Nov-2015 at 17:58
Djole moram uste Ednas da te pofalam. Si bil i ostanuvas svetla tocka na forumot. Bravo navistina.
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 15-Dec-2015 at 16:00
На линкот има фотографии од реконструираната ЖС Прилеп. Би требало веќе да е завршена или да е при крај. Штета што на линкот нема слики од внатрешноста на станицата.
http://markukule.mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%B2/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 15-Dec-2015 at 16:16
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 16-Dec-2015 at 15:46
Originally posted by ЏолеОдлично е , а внатрешноста е средена или се работи сеуште ?

Edited by Џоле - 16-Dec-2015 at 16:36
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13207
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 16-Dec-2015 at 16:36
Штом нема слики, моја претпоставка е дека уште се работи внатре.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 16-Dec-2015 at 18:26
И така има бесплатен железнички превоз во викенди, помладите членови од форумов можат слободно да отидат до Велес и Прилеп и назад во еден ден за да направат добри фотки
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 16-Dec-2015 at 18:32
Originally posted by BOJAN

И така има бесплатен железнички превоз во викенди, помладите членови од форумов можат слободно да отидат до Велес и Прилеп и назад во еден ден за да направат добри фотки

За четврток збориш?
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 16-Dec-2015 at 18:53
Фино изгледа.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 620
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 16-Dec-2015 at 21:07
Браво за Прилеп! Се надевам дека и во ентериерот ќе се задржи оригиналниот дизајн (т.е. нема да ги спуштат таваните).
Убедливо Битола останува најкуртон град во сите можни погледи.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 17-Dec-2015 at 14:39
Originally posted by Џоле

Штом нема слики, моја претпоставка е дека уште се работи внатре.


Дада највероватно уште се работи ...
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 17-Dec-2015 at 18:28
Прекрасно изгледа. Прашање е на време кога ќе осамнат шкртаниците на навивачките деликвенти и локалните промашени издркотини, т.е. улични “уметници“.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2266
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 17-Dec-2015 at 18:58
Сивите алуминиумски прозорци воопшто не ми се допаѓаат, можеле да стават нови бели дрвени (како реконструираната куќа во Кичево пред некоја година)
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Prelibiton View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 15-Nov-2014
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Prelibiton Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 17-Dec-2015 at 19:36
Станицата е супер, само мораше да нема стапала, а да биде пример така

Edited by Prelibiton - 17-Dec-2015 at 19:47
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 18-Dec-2015 at 17:20
kој нездрав ги бираше тоа сребрените врати брее!! па има сеа онакви ко дрво шо изгледаат.... сакати едни...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3031323334 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.