build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Железнички станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 373839
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #761 Posted: 09-Dec-2017 at 22:16
Лоши слики од битолската.

Страната што гледа кон перонот е готова околу самата зграда веќе подолго време, ама сепак карти се продаваа (до Октомври барем, можда се уште е така) во една шупа во распаѓање, залепена за железничката. Тоа што е завршено изгледа многу убаво.

Страната што гледа кон улицата, кон градот, е убаво средена до таму до кај што морало, но на 70 см од зградата „тревник“ од раскопана земја, кабли, ѓубре... стварно не знам што треба да се превземи, дали Хан лично со камшик да дојди па да го допази реновирањето до детал... Џабе бомбона зградата ако во гној лежи.

Кон перонот:


Кон улицата:


(не знам како да ги ротирам)


Патем, не се ли стандардите за боите на таблите на железниците меѓународни? До кај што се имам возено низ Европа, имињата на станиците се бели букви на сина позадина, а кај нас гледам сите табли се со црни букви на бела позадина.

Edited by hcitrS - 09-Dec-2017 at 22:16
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #762 Posted: 18-Dec-2017 at 10:22
Иако железничките станици се реновирани пред повеќе од една година, во сиот овој изминат период, ова го говорам особено за железничката во Велес, не се направи напор објектите да се стават во функција. Сите патници седат надвор за да ги чекаат возовите. Со сила да сакаш да ги отргнеш патниците од воз, ова немаше да го правиш!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #763 Posted: 20-Feb-2018 at 11:06

Студентски проект за ревитализација на железничката станица во Скопје

http://www.design.mk/talenti/nikolovski-revitalizacija-na-zeleznicka-so-murali/

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #764 Posted: 26-Apr-2018 at 09:51
Реконструираните железнички станици и по речиси три години од завршениот зафат не се пуштени во употреба. Говорам за железничката станица во Демир Капија. Наместо во реконструирана чекална, патниците чекаат воз на перон, во тревникот до станицата, на под пред зградата, на скалите од железничкиот магацин.

КОЛКАВА Е НЕСПОСОБНОСТА ШТОМ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗВАДИ УПОТРЕБНА ДОЗВОЛА ЗА СТАНИЦИТЕ?
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 191
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #765 Posted: 14-May-2018 at 20:03
i vo Bitola ne e pustena vo upotreba, a e gotova
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #766 Posted: 23-May-2018 at 18:07

Промоција на реконструираните железнички станици во Велес и Чашка

http://www.mtc.gov.mk/promocija-na-rekonstruiranite-zeleznichki-stanici-vo-veles-i-chashka

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 373839

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.