build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сивус технолошки парк

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Сивус технолошки парк
    Posted: 08-Aug-2008 at 11:13

„Сивус“ ќе отвори технолошки центар-парк во Скопје

Компанијата за информатичка технологија „Сивус“ ќе отвори нов технолошки центар-парк во општина Кисела Вода, објавија вчера од фирмата.Во центарот ќе има простор и за други компании, а не само за „Сивус“. Планираме тоа да биде центар - лидер во регионов, каде што ќе ја развиваме информатичка технологија во Македонија - изјави вчера извршниот директор Игор Лештар. Центарот ќе се простира на 20 илјади квадратни метри, а се очекува бројот на вработените во наредните години да се зголеми на 1.500. Просторот кај Тутунскиот комбинат, каде што ќе биде центарот, во наредните 12 месеци ќе се реновира. Предвидено е во првите три години во употреба да се пушти половина од центарот, а остатокот да биде завршен во наредните две години.- Македонија има потенцијал и можност во иднина да стане една од водечките центри за оваа област во регионот. Владата ќе продолжи да инвестира, пред се', во образованието, но и за тренинг и развој на кадри кои потоа ќе бидат магнет за инвеститорите и за отворање нови работни места. Тоа ќе ги поттикне извоз и девизниот прилив - изјави премиерот Груевски, кој присуствуваше на промоцијата на инвестицијата на „Сивус“.

 
Dnevnik
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Nov-2008 at 15:19
СЕАВУС
Изградба на голем ИТ-центар во Скопје, каде што долгорочно ќе се вработат 1.500 лица, најави денеска Компанијата за висока информатичка технологија „Сеавус “.
....
http://www.it.com.mk/forum/showthread.php?t=5556

Највероватно е оваа зграда од „Монопол“


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Nov-2008 at 15:28
Баш се прашував кој е објектот на Сивус.

Супер инфо Владимир Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Jan-2009 at 19:39
Објективе тука се работат а дознав дека Сивус имале маркици за изградба на уште два објекти покрај овие. Околината на идниов технолошки центар е во страшно лоша состојба и за тоа може да прочитате и видите повеќе овдека. Се надевам дека Сивус ќе повлече нога и работите тука ќе почнат да се средуваат побрзо. Се работи за доста голем простор со многу потенцијал и со одлична локација. Баш ме интересира што се тука превидува ДУПот.Во меѓувреме еве слики од двата објекта кои ги земаа од ТКС и кои ги реконструираат.

1 Поглед од страна на школото 11 Октомври. Од тука до центарот се стига само по една козја патека. Колку што јас сфатив главниот пристап е преку уличката позади стара рампа но се надевам дека грешам.

2

3

4

5

6

7

8

9

Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Jan-2009 at 20:21
pa i ne gresis bas,do ovie dve zgradi mnogu e los pristapot neznam sea dali moze da se ide otkaj tutunski kom.tamo ima asfaltiran pat ama i toj e cel raskopan.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Jan-2009 at 20:24
pa vishe i si gi videl tie ulicki,gi imash slikano i postirano vo selo vo grad.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Jan-2009 at 23:52
@pbanks
... Колку што јас сфатив главниот пристап е преку уличката позади стара рампа но се надевам дека грешам.

Не грешиш, само што ке се прави нормална улица
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Jan-2009 at 00:12
Супер што конечно нешто се подсредува на тој неверојатно атрактивен простор (на само 1км од парламентот).

Уште и на главната зграда која се уште ја користи Тутински комбинат нешто да се превземеше...

Нешто што кај нас е утопија би било законски да се забрани функционирање на фабрики во урбани средини, особено не во тесен радиус на најстрогиот центар - како што е случајов со Тутунски комбинат.

Во уште по-утопија за нас ситуација, би се осмелил да фантазирам како главната зграда на Тутунски еден ден со темелно реновирање се пренаменува во отмен хотел од типот на Four Seasons а сегашниот приватен паркинг на Тутунски и оној, јавниот, тотално раскопан паркинг, кој излегува на семафорите кај поранешна рампа, се спојуваат и претвораат во простран сквер со убава нео-класична фонтана.

Ех...Nuts
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Jan-2009 at 01:21
За овој простор тука ич незнам која општина е надлежна. Таблата велком ту кисела вода/центар е точно на Ѕ кривината што е во непосредна близина. Еднаш го имам случано џорче уште кога збореше пред неколку години за неговите инвентивни сообраќајни решенија, знам дека требаше некаква согласност од општина центар. Еве сега со реконструкцијата на раскрницата пак се спомнува центар. Овој опфат е многу нејасен. Тука треба да биде спојот на крушевска со јужен. Дали овие нови објекти ќе го накршан гуп-от ич не е јасно. Инаку просторов плаче за урбанизација. Тука се све субстандардни објекти иако се цврста градба. Повеќето се складишта и магацини, има и некој градежен погон. Штета ваков простор што така скапува.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-May-2009 at 10:02
Се прави пристапен пат кон Сеавус


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-May-2009 at 13:35
Владимир. Дали се трасира асална улица се до рампа некаде? Бидејќи целата должина и спојката кај рампа во моментот е субстандардна и не би доликувала на еден ваков комплекс. Разбрав дека наскоро ќе пробиваат и улица од другата страна накај амбуланта Пролет. 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Jul-2009 at 20:37
Originally posted by pbanks

Владимир. Дали се трасира асална улица се до рампа некаде? Бидејќи целата должина и спојката кај рампа во моментот е субстандардна и не би доликувала на еден ваков комплекс. Разбрав дека наскоро ќе пробиваат и улица од другата страна накај амбуланта Пролет. 

Има многу дивоградби чак навлезени во плацот на Сеавус, така да што ќе се деси ама баш никому не му е јасно. Додуше на почетокот владата вети дека нормален пристапен пат ќе се направи од страна на „рампа“ а за излаз неверувам за брзо рачистување.


Seavus 2009-07-19


Seavus 2009-07-19

Иначе левата зграда е при сам крај така да брзо ќе има вселување во тој дел на IT, додека другата зграда има уште за работа.
Штета што сега за сега не е дозволено сликање внатре, иначе просторот е систем на океан и прекрасно организиран, но се надевам дека брзо ќе имаме слики и од ентериерот.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Sep-2009 at 14:22
Едната зграда од Сеавус (левата) веќе е вселена со АТ-евци Smile
Со за мене чудно нагласени вентилациони канали Ohno


2009-09-19
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Sep-2009 at 15:39
Вентилациските канали се навистина чудни но и околинава е сеуште за никаде. Колку што гледам паркингот е комплетно импровизиран. Очекував далеку повеќе во однос на уредувањето на околината. 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Sep-2009 at 17:24
Originally posted by pbanks

Вентилациските канали се навистина чудни но и околинава е сеуште за никаде. Колку што гледам паркингот е комплетно импровизиран. Очекував далеку повеќе во однос на уредувањето на околината. 

Околината неверувам дека ќе може да се уреди повеќе, бидејќи многу објекти и парцели се дивоградби.
Но се надевам дека пристапниот пат кој владата го вети ќе го оствари.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Sep-2009 at 19:00
Јасно Владимир но би очекувал од фирма како Сивус барем непосредната околина да ја очисти, да ги откупи плацовите да направи барем еден личен паркинг простор. ОК можеби тоа ќе следува набргу но во моментов сето тоа изгледа доста неугледно за фирма од таков профил.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Sep-2009 at 19:23
Во потполност се сложувам,
што ќе биде кога ќе дојде народ и во другата зграда,  хаос
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Jan-2013 at 13:33
Еве ги рендерите што ги најде daci92

1


2


3


4


5

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Jan-2013 at 13:44
Гледам дека не сте запознати за внатрешноста на просториите на сивус па ако сакате можам подоцна да ви напишам од прилика една голема анализа ,но за жал нема да можам да кажам многу за ентериерот на сивус бидејќи во изминативе 2 години многу е променлив и доста работи се сменети. (внатрешноста на зградите подлежи на големи промени за да се направи поудобен престој за вработените но и за гостите)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Jan-2013 at 13:49
Originally posted by daci92

Гледам дека не сте запознати за внатрешноста на просториите на сивус па ако сакате можам подоцна да ви напишам од прилика една голема анализа
Можам да кажам за мене дека сум заинтересиран, ама верувам и речиси сите други дека би сакале да прочитаат и да видат слики доколку има  Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.