build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сивус технолошки парк

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1903
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Jan-2013 at 13:52
Слики доколку успеам да најдам ќе постирам ,лични слики имам неколку но несмеам да ги споделам поради одредени причини.
Колку што се сеќавам има некој слики на страната на фејсбук на Сивус и на сајтот па можеби ќе можеме и нив да ги искористиме.
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Jan-2013 at 14:00
Она на фотографиите над рендерите личи на павиљон од некоја стара руска лудница. Каков лош дизајн за комплекс со предзнак технолошки. 
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Jan-2013 at 14:20
Previous
 
Стара руска лудница Rollin
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Jan-2013 at 16:15
малку офтопик, зградите што се на тутунски комбинат (овие на Сивус беа дел од нив) се целосно реновирани во црвено-бела боја
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1903
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Jan-2013 at 16:21
Е сега за структурата на просторот во првата зграда на Сивус во која е сместен делот за ИТ производство и истражување заедно со канцелариите за нормално функционирање на компанијата.Зградата се состои од подрумски дел , приземје ,три спрата и поткровје секој дел има засебна организација.
Подрумскиот дел се состои од Ресторан (бифе) ,простор за рекреација - пинг понг и колку што знам фитнес сала, целосни бањи со тушеви и еден дел кој е резервиран за сервери (бар така мислам).

Приземјето е поделено на две ламели плус  главниот влез.
Влезот е простран со фонтата од левата страна, од десната страна се наоѓа фронт деск (приемница) и дел за седење кога се чека. Во чело од влезот се наоѓаат скалите и лифтот но пред нив се рампите за влез и пријавување на вработените.-Ламела од левата страна е поделена на неколку канцеларии, една мала океанска просторија и конфенернциски сали.

-Од десната страна покрај просторот за седење има влез за едниот дел од ламела.
Таму се наоѓаат канцеларии.

-Кога се оди право од влезот пред рампите за влез на горните спратови од десната страна има ходниче кое води до вториот дел од ламелата каде што се наоѓа океанска канцеларија од помали размери.

-Првиот спрат е целиот океански поделен со тоа што има неколку дела каде што има канцеларии и сали за состаноци ,сите се стандардизирани и се направени од стакло.
-Во средината на спратот каде што се наоѓа влезот се наоѓа простор за релаксација или простор за креативност. (овој тип на простор го има на сите спратови)


Вака од прилика изгледа еден мал дел од океанските простории (незнам дали е дозволено од Сивус сликава да ја ставам тука).

-Креативни соби или простор за релаксација (не ги знам која слика од каде е па затоа сите ќе ги ставам на едно место пред да продолжам понатаму):


Понатака,
Вториот спрат го има 90% истиот распоред како првиот , од десната страна Океанска просторија со Канцеларии и Конференциски сали (соби за состаноци) од левата страна исто, а во централниот дел се наоѓа една од овие креативни соби.

Третиот спрат е малку поразличен, од левата страна затворена црвена зона за која незнам како изгледа, а од десната страна се наоѓа океанска канцеларија како и на другите спратови со канцеларија за состаноци, но тука незнам каде се наоѓа креативната соба.

Поткровјето е најразлично од сите, од десната страна на еден дел има исто така Црвена зона која е поделена на две канцеларии едната голема океанска, а  другата мала океанска, на другиот дел од поткровјето се наоѓаат сали за состаноци и останатите канцеларии.

Да напоменам дека ова се само мои впечатоци од пред подолго време, незнам како е денес иако мислам дека не е многу сменето освен океанските канцеларии на поткровјето за кој би требало да добијат дел за релаксација како и останатите простории.

Распоред на зградата внатрешно според мене е одличен ,среден е за потребите и премногу добро изгледа, температурата на целиот објект е постојана без големи разлики по спратови (во зависност од тоа како ќе ги подесат вработените уредите за греење и ладење да работат).

За другата зграда не знам како изгледа просторот освен за едната ламела од приземјето каде што се наоѓа денес SEDC но таму се неколку канцеларии и останатиот дел е предавални опремени со технологија која се користи определено со курсевите.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Jan-2013 at 21:34
фино што внесле малку боја и живост внатре, ја видов првата слика и се извадив од памет Big%20smile
ме потсеќа на идеите на Google за работен простор
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1903
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Jan-2013 at 22:12
Работните простории во Сивус имаат прилично доста релаксираност и пријатност
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.