build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Википедија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Википедија
    Posted: 27-Jan-2009 at 19:26
Можев да пишам во меана, но сметам дека е потребна нишка за ова, со оглед на тоа што има толку информации и слики на build, сигурно би можеле да се најдат за википедија. Е сега прашање е дали некој има слики кои би сакал да ги отстапи било за слободна употреба, било за неслободна (со тоа што ќе стои дека авторските права се во сопственост на тој и тој). На нашата Википедија нема ништо за скопските згради, а на англиската еве за чудо најдов за зградата на МТВ: http://en.wikipedia.org/wiki/MRT_Center Исто ме интересираше и дали некој знае како е официјалното име на зградава бидејќи јас не го знам, а сигурно не е МРТ центар... Инаку пишува и дека е 70 m висока, исто факт што не го знаев. Има ли некоја слика што може да ја качиме на Википедија од зградава?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Jan-2009 at 19:28
Имаше некаде по форумот слика од МТВ ама не знам точно во која тема.
Инаку, најдов на Google слика од Канал 5 за МТВА, МРТ Центар е баш интересно име, ама не верувам дека е официјално.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Jan-2009 at 19:32
Ама работата е што не смее да има авторски права (не дека нашите телевизии имаат врска што се тоа авторски права), но на Википедија не дозволуваме да се ставаат слики преземени од други сајтови. Како и да е, имаме тука самостојни дела, во подобра резолуција, зошто да не ставиме.

Инаку најдов една интересна листа http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buildings_in_the_Republic_of_Macedonia

Ги има и сините згради во Карпош, кои биле втори највисоки во Македонија. Не го знаев ни тоа... Википедија нè подучува!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Jan-2009 at 19:36
Аха... Не ме држи за збор, ама мислам дека Cloverstack ја имаше ставено некаде во Проекти, ама каде и како...

BTW, што е финтава со таблава пред МТВ.

Ако тогаш не знаеле како се пишува, можат барем да стават нова табла сега.Edited by maestro - 27-Jan-2009 at 19:37
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Jan-2009 at 19:37
Инаку штом веќе има статии за сините згради и зградата Александар Македонски, дали некој ќе биде љубезен да подари фотографии и од нив? Уствари кој има да подари фотографии за било што веднаш нека се јави
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Jan-2009 at 19:38
гитаро, јас имам убава фотка од МТВ

ете баш ги исконтактирав дечките од Википедија и мислам ќе почнеме една плодна соработка
сега моментално гледам има други проблеми таму па затоа не форсирав, чекам да се смири малце ситуација
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Jan-2009 at 20:03
А имаш сметка таму? Имаше проблем нешто биравме уште еден админ ама нешто се налути. Инаку јас сум и таму guitardemon па ќе ме најдете ако ви треба помош со качување на слики. Јас имам многу за учење овој месец и следниот, па тешко можам да придонесам. Инаку нема проблем што треба можам и јас, ти кажав.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Jan-2009 at 20:18
Еве сега ќе отворам.


Инаку дечки ајде да се изјасниме кои сме спремни нашите фотки да ги поделиме со Википедија (оргиналите нормално, без никакви жигови). Ние од редакцијата сме сите за тоа. Значи:
- clovestack
- la linea
- lslcrew
- pbanks

сигурен сум дека и гитардемон може одма да го вклучам во листава Big%20smile

Ајде да направиме едно почетно пребројување, па од тоа што ќе е на располагање јас ќе аплоадирам тоа што е најпотребно во моментов
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Jan-2009 at 20:37
Ja gi chuvam 99 posto od slikite shto gi imam slikano! Praktikuvam da rabotam na 1mp ili 4 mp (odnapred da si znaete)! Imate potpolna slodoba da gi koristite fotkite u nekomercijalni celi (u sluchajov wikipeadia so drago srce!) Cheers

samo ke treba da me pochekate nekoe vreme dodeka da najdam slika poshto kojznae kade e!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Jan-2009 at 20:43
Имам гигабајти и гигабајти слики, но се што ви треба е аплоудувано тука, и го имам на фотобакет. Се е на располагање и без прашување
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Jan-2009 at 21:16
ja nemam postaveno nekoj sliki na forumov,ama ako se pogodi nekoja moze da ide kaj biloBig%20smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Jan-2009 at 21:45
Па добро штом сите ги давате слободно, подигнете ги на http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page, а и тука ќе ви треба сметка но сепак, вака ќе бидат достапни на сите. Инаку кога ќе ја подигате, ќе наведете дека е ваша слика, значи ваше дело, и ако сакате може да оставите авторски права на неа, делумни или целосни. Мислам дека нема проблем со создавање на сметка и логирање, нели? Јас ви советувам да подигнете сè што имате од Скопје (ако не ви е мака) бидејќи таму има редовно корисници кои ги уредуваат категориите и сето тоа, така што полесно е подоцна да ги преземе некој за Википедија Викиречник или било што. Затоа велам подобро на commons отколку на Википедија (кои се ќерки на Викимедија). Значи ако не ме сфативте, commons е место каде што се качуваат сите ЗАЕДНИЧКИ датотеки на викимедија проектите. И пак, најдобро е да качите cè што сте расположени да качите, и тоа само ќе си го најде местото во соодветната статија (некој друг сигурно ќе се погрижи за тоа). Инаку именувајте ги сликите објаснително, т.е. ако качувате од МТВ слика, напишете Зграда на МТВ или на кирилица или на латиница, или на англиски, но важно да е појасно, за да нема забуни. Инаку јас веќе имам аплоудирано сè што имам па така...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Jan-2009 at 21:50


Сето тоа е ок, ама пристапот „подигнете се“ не оди. Човече збориме за иљадници фотки што ги имаме по хард дисковиве (многу повеќе отколку што имаме ставено на билд) и уште многу што ќе бидат направени во иднина. Не е реално да се очекува сите ние да ги копираме цели хард дискови таму во „википедија комонс“, а не е ниту практично да се ствара таква гужва. Мислам дека најкорисно е да има комуникација и токму активните уредници на википедија да укажуваат на тоа од што има потреба во даден момент.


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2009 at 21:51
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Jan-2009 at 22:16
Па ако нема потреба на македонската википедија, можеби ќе има на англиската, германската, на некој викиречник (пр. слика од Скопје), но во глобала тоа се истите датотеки. А моментално на македонската не ѝ треба ништо бидејќи нема статии за градби од Скопје. А во статијата за Скопје има веќе 2-3 фотки кои се доволни, сепак не е сликовница. Е сега ако бидат напишани такви статии, пр. зграда на МТВ или Соравиа или било што тогаш ќе ни требаат слики. А, на англиската веќе ги има овие статии, но тогаш ќе треба да прашаш некој корисник на англиската кои слики му требаат, и бидејќи има сметка да ги подигне (ако не сакаш да правиш ти сметка). Ако не подигни ги сам, и дај ми линк тука до сликата на википедија, па ќе ја вметнам јас соодветно во статијата (иако е многу лесно)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Jan-2009 at 22:22
http://mk.wikipedia.org/wiki/Википедија:Селска_чешма#.D0.9F.D1.80.D0.B5.D0.B4.D0.BB.D0.BE.D0.B3.2C_.D1.84.D0.BE.D1.82.D0.BE.D0.B3.D1.80.D0.B0.D1.84.D0.B8.D0.B8_.D0.BE.D0.B4_www.build.com.mk

Па веќе некој зборнал тука, само кој од вас е Александар? Значи во глобала и другите корисници ти го кажале (Александре) истото што и јас. Инаку сум администратор таму (да не ме сфатите дека го сфаќам како титула), па ако ви треба нешто помош можам да ви помогнам, технички прашања и слично.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Jan-2009 at 22:33
Не се разбираме баш.

Прво мислам дека статиите се бават и со специфични теми па требаат и специфични фотографии за да се илустрира одреден дел од статијата. Каква фотка треба најдобро знаат уредниците.

Друго, не збориме само за градби, туку за материјали од најразлични области - градови, села, културно наследство, природни убавини, инфраструктура, случувања и настани, скици... Секако гледано во иднина треба да гледаме и пошироко и се надевам дека сајтов ќе има уште многу што да понуди за википедија. Поентата е да развиеме тековна комуникација, а не сега да прикрпиме нешто и да баталиме.

Не се слагам ни дека тие 2-3 фотки што ги има за Скопје се доволни, ниту пак нешто многу квалитетни. Истото важи и за многу статии - токму тоа ми беше мотивацијата за целава работа - подобро да се илустрираат статиите.

Во моментов едноставно барам модуси како тоа отстапување на материјали да оди најефикасно и најцелисходно.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Jan-2009 at 22:34
Originally posted by гитардемон


Па веќе некој зборнал тука, само кој од вас е Александар?


Ти кажав дека веќе пишав


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2009 at 22:35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Jan-2009 at 22:39
@гитар

незнам зошто предлогот на Кловер не ти се допаѓа.

Мислам дека е оптималниот модус каде и едните и другите имаат најмалку работа/обврски а бенефитот за википедија е голем.

На пример јас може да обесам еден тон фотки за НЛБ Тутунска Банка но доколку во скора иднина некој не мисли да направи објава за тој објект во Википедија сликите џабе ќе чмаат на commons.

А и тоа не е мала работа, треба да правиме нови серијали слики без жигови, да вчитуваме слики кои можеби ќе се искористат а можеби нема да се искористат а за да сето тоа го направиме како треба ќе треба да ги следиме конвенциите на википедија за именување и метадата.

Верувам дека вие што ја терате македонската википедија имате јасен увид и веројатно некаков план кои објави се пишуваат во моментот, кои се нови, за кои фалат материјали... Се што предлагаме ние е кога некој пишува статија за било која од темите кои са најверојатно покриени на build.mk (Погледни ги насловите на трите Главни форума и се е јасно) само да дојде во оваа нишка, или преку тебе или преку некој 10ти канал да не искомуницира и да ни каже.

Дечки ни требаат слики од тој и тој објект дали имате нешто на лагер? Бидејќи ние секогаш имаме слики на лагер правиме мала селекција според нарачката и или му ја предаваме на побарувачот или самите тогаш ја закачуваме на commons на википедија.

Сите други комбинаторики ми личат хаотични и неефикасни.


Edited by pbanks - 28-Jan-2009 at 22:40
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Jan-2009 at 22:45
И јас има доста фотографии, ги имате на располагање доколку ви се потребни...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Jan-2009 at 22:53
Да додадам на на што го кажа пбанкс дека комуникацијата има уште една предност во однос на механичко подигање на материјали - доколку некој побара специфична фотка која ја немаме „на лагер“, ќе може евентуално да ја направиме... дел од нас секако апаратите ги земаме каде и да одиме низ МК. Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.