build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Википедија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 16-Jul-2010 at 08:00
Ова не е англиската верзија на „100 чекои“, туку извадок од истиот текст за Скопје, да не стаам bold text, дека целиот е за болдирање...не верувам дека американците на Северна Кореја и го праат ова
...секој втор збор е комунизам во текстов, нели антиката ќе ја потенцираме сега!?...само еден доказ колку „релевантен“ извор е wiki...

Nearly all of the city's beautiful neo-classical 18th and 19th century buildings were destroyed in the earthquake, including the National Theater and many government buildings, as well as most of the Kale Fortress. International financial aid poured into Skopje in order to help rebuild the city. Sadly, the result was the many "modern" concrete monstrosities of 1960s communism that can still be seen today as well as hundreds of now abandoned caravans and prefabricated mobile homes. Fortunately, though, as with previous earthquakes, much of the old Turkish side of town survived.


За сликите од ФОН и Европски универзитет, New York си ја има Empire state building, London - Tower bridge, Скопје - ФОН

...и после многу се мрчело, за вакви идиотизми мрчење е најмалку што може да се напраи, стап треба да заигра....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 16-Jul-2010 at 08:44
Ајде ја од мојата тема за истата страна.Description: Skopje (Albanian: Shkup) after being captured by Albanian revolutionaries in August, 1912 after defeating the Ottoman forces holding the city.

Date: August 1912

Source: General Directorate of Archives of Albania

User: Zjarri Rrethues

Текстот и не сакав да го читам

Нели овде имаме википедијаши !!!???
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 16-Jul-2010 at 08:44
Nearly all of the city's beautiful neo-classical 18th and 19th century buildings were destroyed in the earthquake, including the National Theater and many government buildings, as well as most of the Kale Fortress. International financial aid poured into Skopje in order to help rebuild the city. Sadly, the result was the many "modern" concrete monstrosities of 1960s communism that can still be seen today as well as hundreds of now abandoned caravans and prefabricated mobile homes. Fortunately, though, as with previous earthquakes, much of the old Turkish side of town survived.


Бре бре, кај до 19, па и до 18 век дотуркале. А покрај огромните фактички грешки овде преовладува и нескриен, страшно силен субјективен тон, тотално недозволив за енциклопедиски запис. Ама Дејв, морам да не се согласам со тебе околу Википедија. Википедија знае да биде исклучително точен и релевантен извор, ама потфрла токму на вакви места, каде што некоја статија ќе привлече уредувачи од ваков калибар, а заедницата е незрела да ги исфилтрира (а македонската заедница на википедија очигледно е незрела, што не е никакво чудо кога ќе се земе во предвид на кое ниво ни е интернет културата, па и општата). За стапот се слагам, кој го срочил ова, дефинитивно го заслужува!


Едит:
Сега го гледам и ова што го постирал Владимир и се чудам дали статијава за Скопје е на Wikipedia ili Unecyclopedia. Што се случува, има ли таму некаква заедница со моќ да исфилтрира нешто, или секој може да вметне што сака?


Edited by Cloverstack - 16-Jul-2010 at 08:51
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 16-Jul-2010 at 11:09
Originally posted by Cloverstack

Ама Дејв, морам да не се согласам со тебе околу Википедија. Википедија знае да биде исклучително точен и релевантен извор....


Добро и јас претерувам, знае да биде, ама за работи кои повеќе се однесуваат на некаква природна наука или не многу атрактивна страна од животот, инаку за историја, еве еден пример (демек не знаете, ама ајде):
Цар Самуил - bg wiki
Цар Самуил - mk wiki

...и сега на кого да му верувам...а за грчките верзии за нас, да не праиме муабет подобро...криво ми е само што, кај не реметат од надвор уште сами си пукаме во нога (или може и ова е од надвор?)...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.133 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.