build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кратово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 593
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кратово
    Posted: 14-Jun-2018 at 17:02
Originally posted by BOJANYorkshire Bridge
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Jun-2018 at 17:07
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Jun-2018 at 17:04


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Jun-2018 at 17:01
Бев во Кратово за прв пат во мојот живот и градот ми остави позитивен впечаток. Има доста фотографии:Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 438
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Jan-2016 at 20:19
Originally posted by King

Во изминатите 15-тина години редовно одам еднаш-двапати годишно да го следам Вардар на фудбалски натпревари во Кратово. Можам да кажам дека градчето има специфична душа и топлина, како ретко кое мало место во Македонија, има некаков спокој и мир кој е каректеристичен за населени места кои имаат традиција и историја. Местото беше во многу лоша состојба до пред седум-осум години, сега полека се реставрира и се инвестира во културно историските знаменитости. Ова го зборувам од лично искуство бидејки ме изненадија позитивните промени во последниот период. Инаку Џоле е во право кога вели дека за време на комунизмот се има дозволено да се градат современи објекти во старото градско јадро и сега е градот мешавина од стари убави Македонски куќи, и некакви ново изградени нискобуџетни објекти. Чаршијата е таа и таква била од секогаш. Јас кога одам таму ги посетувам Хотелот, има еден прекрасен Паб и една кафеана со поглед на два престари борови. Во секој случај одамна се подготвувам да поминам еден викенд во оваа градче, можеби овие постови ке ми бидат дополнителен стимул, за да заминам натака деновиве.


Кои се тие позитивни промени во Кратово последните години? 4 реновирани фасади? Wow, браво! Во Скопје фрлија пола милијарди евра за 4-5 години. Во другите градови ништо не се инвестира освен во некои ситни тениски игралишта и спортска сала. Се другото е чист популизам и бомбардирање на провладините медиуми за експанзија во градежништвото.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Jan-2016 at 17:55


фото: Оливер Арсовски

Edited by Џоле - 04-Jan-2016 at 17:55
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Jun-2015 at 19:36
Во изминатите 15-тина години редовно одам еднаш-двапати годишно да го следам Вардар на фудбалски натпревари во Кратово. Можам да кажам дека градчето има специфична душа и топлина, како ретко кое мало место во Македонија, има некаков спокој и мир кој е каректеристичен за населени места кои имаат традиција и историја. Местото беше во многу лоша состојба до пред седум-осум години, сега полека се реставрира и се инвестира во културно историските знаменитости. Ова го зборувам од лично искуство бидејки ме изненадија позитивните промени во последниот период. Инаку Џоле е во право кога вели дека за време на комунизмот се има дозволено да се градат современи објекти во старото градско јадро и сега е градот мешавина од стари убави Македонски куќи, и некакви ново изградени нискобуџетни објекти. Чаршијата е таа и таква била од секогаш. Јас кога одам таму ги посетувам Хотелот, има еден прекрасен Паб и една кафеана со поглед на два престари борови. Во секој случај одамна се подготвувам да поминам еден викенд во оваа градче, можеби овие постови ке ми бидат дополнителен стимул, за да заминам натака деновиве.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Jun-2015 at 18:28
Сакав да пишам за моите впечатоци кои главно се лоши. Градот има прекрасна местоположба и огромен потенцијал, но во суштина е заглавен во некое друго време. Освен десетина стари куќи и згради, другото е одвратна архитектура и невидена беда и кичерај. Јавната чистота е на ниско ниво, што ме зачуди, бидејќи обично малите гратчиња кај нас се одржуваат, ама ете, не било така и во случајот со Кратово. Посебно ме разочара ѓубрето покрај кејот кој е реновиран и кој е незаобиколно место за секој турист. Со архитектурата не може да им конкурира на Крушево или стариот дел на Охрид, на пример, кои имаат слична конфигурација на теренот. Чаршијата е многу мала (барем оној дел што го прошетав во центарот на градот, не знам дали има друга). Успеав да прошетам само еден дел од градот, немав време да се качам во некои од горните улички и мислам дека пропуштив неколку интересни стари куќи и згради. Од самите фотки ќе видите дека кабли висат од секаде, и тоа остава лош впечаток. Друго не знам што да додадам, беше недела, и освен неколку кафулиња во центарот не работеше ништо друго. Народ слабо имаше по улиците, но претпоставувам дека е така поради жешкото време, зашто видов доста луѓе што си седеа во своите дворови или на балконите. Патот од Ранковце до Кратово е во одлична состојба (објавив неколку фотки во темата за патишта), и од Скопје се стигнува за околу час и половина.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Jun-2015 at 16:59
Џоле огромна благодарност за споделување на фотографиите од Кратово. Сум пишал многу пати досега иако не потекнувам од овој кра голем љубител сум на оваа градче кое според мене е музеј на отворено со тоа има огромен туристички потенцијал. Затоа би сакал ако имаш време да напишеш збор два за твоите впечатоци од посетата на Кратово.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Jun-2015 at 15:45
DSC08941 by george k. 1981, on Flickr

DSC08942 by george k. 1981, on Flickr

DSC08943 by george k. 1981, on Flickr

DSC08944 by george k. 1981, on Flickr

DSC08946 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Jun-2015 at 15:44
DSC08929 by george k. 1981, on Flickr

DSC08931 by george k. 1981, on Flickr

DSC08932 by george k. 1981, on Flickr

DSC08933 by george k. 1981, on Flickr

DSC08938 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Jun-2015 at 15:42
DSC08927 by george k. 1981, on Flickr

DSC08928 by george k. 1981, on Flickr

DSC08930 by george k. 1981, on Flickr

DSC08936 by george k. 1981, on Flickr

DSC08937 by george k. 1981, on Flickr

DSC08939 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Jun-2015 at 15:41
DSC08919 by george k. 1981, on Flickr

DSC08920 by george k. 1981, on Flickr

DSC08921 by george k. 1981, on Flickr

DSC08922 by george k. 1981, on Flickr

DSC08924 by george k. 1981, on Flickr

DSC08926 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Jun-2015 at 15:39
DSC08905 by george k. 1981, on Flickr

DSC08906 by george k. 1981, on Flickr

DSC08907 by george k. 1981, on Flickr

DSC08908 by george k. 1981, on Flickr

DSC08909 by george k. 1981, on Flickr

DSC08918 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Jun-2015 at 15:37
Чаршијата

DSC08899 by george k. 1981, on Flickr

DSC08900 by george k. 1981, on Flickr

DSC08901 by george k. 1981, on Flickr

DSC08902 by george k. 1981, on Flickr

DSC08903 by george k. 1981, on Flickr

DSC08904 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Jun-2015 at 15:34
DSC08892 by george k. 1981, on Flickr

DSC08893 by george k. 1981, on Flickr

DSC08897 by george k. 1981, on Flickr

DSC08894 by george k. 1981, on Flickr

DSC08896 by george k. 1981, on Flickr

DSC08898 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Jun-2015 at 15:32
DSC08885 by george k. 1981, on Flickr

DSC08886 by george k. 1981, on Flickr

DSC08887 by george k. 1981, on Flickr

DSC08888 by george k. 1981, on Flickr

DSC08889 by george k. 1981, on Flickr

DSC08890 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Jun-2015 at 15:31
DSC08877 by george k. 1981, on Flickr

DSC08878 by george k. 1981, on Flickr

DSC08879 by george k. 1981, on Flickr

DSC08882 by george k. 1981, on Flickr

DSC08883 by george k. 1981, on Flickr

DSC08884 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Jun-2015 at 15:30
DSC08861 by george k. 1981, on Flickr

DSC08862 by george k. 1981, on Flickr

DSC08871 by george k. 1981, on Flickr

DSC08874 by george k. 1981, on Flickr

DSC08875 by george k. 1981, on Flickr

DSC08876 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12616
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Jun-2015 at 15:27
Од мојата вчерашна посета на овој град:

DSC08850 by george k. 1981, on Flickr

DSC08851 by george k. 1981, on Flickr

DSC08852 by george k. 1981, on Flickr

DSC08853 by george k. 1981, on Flickr

DSC08854 by george k. 1981, on Flickr

DSC08859 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.