build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кратово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 08-Jun-2015 at 16:59
Џоле огромна благодарност за споделување на фотографиите од Кратово. Сум пишал многу пати досега иако не потекнувам од овој кра голем љубител сум на оваа градче кое според мене е музеј на отворено со тоа има огромен туристички потенцијал. Затоа би сакал ако имаш време да напишеш збор два за твоите впечатоци од посетата на Кратово.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 08-Jun-2015 at 18:28
Сакав да пишам за моите впечатоци кои главно се лоши. Градот има прекрасна местоположба и огромен потенцијал, но во суштина е заглавен во некое друго време. Освен десетина стари куќи и згради, другото е одвратна архитектура и невидена беда и кичерај. Јавната чистота е на ниско ниво, што ме зачуди, бидејќи обично малите гратчиња кај нас се одржуваат, ама ете, не било така и во случајот со Кратово. Посебно ме разочара ѓубрето покрај кејот кој е реновиран и кој е незаобиколно место за секој турист. Со архитектурата не може да им конкурира на Крушево или стариот дел на Охрид, на пример, кои имаат слична конфигурација на теренот. Чаршијата е многу мала (барем оној дел што го прошетав во центарот на градот, не знам дали има друга). Успеав да прошетам само еден дел од градот, немав време да се качам во некои од горните улички и мислам дека пропуштив неколку интересни стари куќи и згради. Од самите фотки ќе видите дека кабли висат од секаде, и тоа остава лош впечаток. Друго не знам што да додадам, беше недела, и освен неколку кафулиња во центарот не работеше ништо друго. Народ слабо имаше по улиците, но претпоставувам дека е така поради жешкото време, зашто видов доста луѓе што си седеа во своите дворови или на балконите. Патот од Ранковце до Кратово е во одлична состојба (објавив неколку фотки во темата за патишта), и од Скопје се стигнува за околу час и половина.
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 08-Jun-2015 at 19:36
Во изминатите 15-тина години редовно одам еднаш-двапати годишно да го следам Вардар на фудбалски натпревари во Кратово. Можам да кажам дека градчето има специфична душа и топлина, како ретко кое мало место во Македонија, има некаков спокој и мир кој е каректеристичен за населени места кои имаат традиција и историја. Местото беше во многу лоша состојба до пред седум-осум години, сега полека се реставрира и се инвестира во културно историските знаменитости. Ова го зборувам од лично искуство бидејки ме изненадија позитивните промени во последниот период. Инаку Џоле е во право кога вели дека за време на комунизмот се има дозволено да се градат современи објекти во старото градско јадро и сега е градот мешавина од стари убави Македонски куќи, и некакви ново изградени нискобуџетни објекти. Чаршијата е таа и таква била од секогаш. Јас кога одам таму ги посетувам Хотелот, има еден прекрасен Паб и една кафеана со поглед на два престари борови. Во секој случај одамна се подготвувам да поминам еден викенд во оваа градче, можеби овие постови ке ми бидат дополнителен стимул, за да заминам натака деновиве.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 04-Jan-2016 at 17:55


фото: Оливер Арсовски

Edited by Џоле - 04-Jan-2016 at 17:55
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 438
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 04-Jan-2016 at 20:19
Originally posted by King

Во изминатите 15-тина години редовно одам еднаш-двапати годишно да го следам Вардар на фудбалски натпревари во Кратово. Можам да кажам дека градчето има специфична душа и топлина, како ретко кое мало место во Македонија, има некаков спокој и мир кој е каректеристичен за населени места кои имаат традиција и историја. Местото беше во многу лоша состојба до пред седум-осум години, сега полека се реставрира и се инвестира во културно историските знаменитости. Ова го зборувам од лично искуство бидејки ме изненадија позитивните промени во последниот период. Инаку Џоле е во право кога вели дека за време на комунизмот се има дозволено да се градат современи објекти во старото градско јадро и сега е градот мешавина од стари убави Македонски куќи, и некакви ново изградени нискобуџетни објекти. Чаршијата е таа и таква била од секогаш. Јас кога одам таму ги посетувам Хотелот, има еден прекрасен Паб и една кафеана со поглед на два престари борови. Во секој случај одамна се подготвувам да поминам еден викенд во оваа градче, можеби овие постови ке ми бидат дополнителен стимул, за да заминам натака деновиве.


Кои се тие позитивни промени во Кратово последните години? 4 реновирани фасади? Wow, браво! Во Скопје фрлија пола милијарди евра за 4-5 години. Во другите градови ништо не се инвестира освен во некои ситни тениски игралишта и спортска сала. Се другото е чист популизам и бомбардирање на провладините медиуми за експанзија во градежништвото.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 10-Jun-2018 at 17:01
Бев во Кратово за прв пат во мојот живот и градот ми остави позитивен впечаток. Има доста фотографии:Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 10-Jun-2018 at 17:04


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 10-Jun-2018 at 17:07
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 593
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 14-Jun-2018 at 17:02
Originally posted by BOJANYorkshire Bridge
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.