build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Старо Скопје“ денеска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: „Старо Скопје“ денеска
    Posted: 06-Dec-2020 at 15:08
Истата куќа...За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Dec-2020 at 09:55
Зад студенскиот дом „Кузман“ во Центар...

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12640
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-May-2020 at 09:04
Јас го објавив во општата нишка за станбени објекти само незнам точно на која страна...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-May-2020 at 08:43


Имаше некаде на форумов објавена вест за настанов, само не знам поточно во која нишка.

Инаку, локацијата е во Дебар Маало, спроти Филмски фонд на Македонија.

https://www.google.mk/maps/@42.0025501,21.4253438,3a,75y,142.35h,102.49t/data=!3m6!1e1!3m4!1shVLvt56hrN97w_Oo9S66hw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-May-2020 at 02:25
Ова е од годинава, тазе е срушено, може некој инфо каде било?

“Левица“ реагира на уривањето на куќата во Дебар Маало: Продолжи страшната урбанизација на Скопје
January 9, 2020


“Левица“ реагира на уривањето на куќата во Дебар Маало: Продолжи страшната урбанизација на Скопје
„Левица“ денеска реагираше на уривањето на куќата во Дебар Маало која е објект од културно и историско значење.

“Додека прославите се во полн ек, урбаната мафија со дозвола на Владата повторно го пустоши културното наследство на Скопје. Овој пат на мета е објект од културно и историско значење за македонскиот народ, лоциран во фреквентната населба Дебар Маало.

Овој објект е изграден во 1930 година и претставува наследство од непроценлива вредност кое сведочи за архитектурата од минатиот век. Шокантно е тоа што објектот во стариот ДУП е запишан како заштитен објект од втор степен кој придонесува за историскиот амбиент на градот. Наместо вложување средства во реставрација и зачувување на ваквите објекти, Град Скопје одлучува да ја продолжи страшната урбанизација на градот која нѐ голта секојдневно во своите масивни објекти, кои според ниедни еколошки критериуми не одговараат на потребите на Скопје!

Не е прв пат оваа влада предводена од СДСМ во урбанистичките планови да иницира промени кои се на штета на културните богатства на нашата држава, но ова е потег за кој нема да молчиме. Левица ги повикува Општина Центар, Конзерваториски Центар – Скопје и Град Скопје во најскоро време да дадат образложение за ваквите постапки и да понудат одговори на матните прашања поврзани со објектот.

Кој ја повлече заштитата и како течел процесот на преименување на оваа куќа од заштитен во обичен објект кој може да се руши? Кои се причините за неиницирање на реставрација и заштита на овој објект кој многу пати беше мета на вандализам? Итно бараме транспарентни информации и понесување одговорност за нанесената штета на град Скопје, како и соодветно санкционирање за виновниците“, напишаа на својот Фејсбук профил од Левица.


https://ulica.mk/%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%83%D1%9C/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Apr-2020 at 19:11
Пионерскиот дом „Карпош“ во Дебар Маало. изградбата почнала 1907, а завршила 1908 година.

повеќе за историјата на оваа куќа на http://www.dkckarpos.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=27

(вчера поминував тука, па направив неколку фотки)За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Feb-2019 at 12:58Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Mar-2018 at 17:42
Водно

Скопје / Skopje by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Sep-2017 at 09:04
Под Кале

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 02-Sep-2017 at 20:36
Кисела Вода

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-May-2017 at 19:45
Во чаршија, спроти хотелот АркаЗа сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7658
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-May-2017 at 20:04

кога не се на плоштад објективе, кој им е крив...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-May-2017 at 19:57
Ѓорче Петров, кај паркот со вовчето

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Mar-2017 at 22:43
Дебар Маало

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Jan-2017 at 22:44
KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Jan-2017 at 22:43
Кисела Вода 30.12.2016
KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

На оваа има натпис 1939
KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Jan-2016 at 19:23
Конкретно за трамвајот, информациите ми се од Wikipedia, текстовите на Данило Коцевски и разни фејсбук групи   
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Jan-2016 at 17:37
Originally posted by Staro Skopje

Во Скопје првиот трамвај е донесен од Виена во 1884 од богатите браќа Шабан Паша, и сообраќал од плоштад до Идадија (денешна о. Центар). Функционира се' до 1912 година, кога е запленет и однесен во Белград. Околу 1911 година, скопската општина им љубомори на Шабан Паша и самата набавува трамвај, но не знам по која траса одел (би требало ул. Македонија).

Ул. Македонија е пробиена во 1911 за да го пречека султанот Мурат V и го носела името Јени џаде. За време на бугарската окупација во WWI е Цар Фердинанд, за време на КСХС/КЈ Крал Петар, во WWII Цар Борис III, а по ослободувањето го добива името Маршал Тито. Од неодамна е ул. Македонија.


Bravo StaroSKopje, fala ti. Mozhish da si go smenish username-ot vo Skopjepedia

btw od kade dobivash vakvo info kako za tramvajot na pr.? Kniga, blog? posochi na nekoj avtor, ili naslov ako ne ti e problem.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2527
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Jan-2016 at 15:39
Јени џаде или во превод - Новопроектирана.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Jan-2016 at 15:37
Во Скопје првиот трамвај е донесен од Виена во 1884 од богатите браќа Шабан Паша, и сообраќал од плоштад до Идадија (денешна о. Центар). Функционира се' до 1912 година, кога е запленет и однесен во Белград. Околу 1911 година, скопската општина им љубомори на Шабан Паша и самата набавува трамвај, но не знам по која траса одел (би требало ул. Македонија).

Ул. Македонија е пробиена во 1911 за да го пречека султанот Мурат V и го носела името Јени џаде. За време на бугарската окупација во WWI е Цар Фердинанд, за време на КСХС/КЈ Крал Петар, во WWII Цар Борис III, а по ослободувањето го добива името Маршал Тито. Од неодамна е ул. Македонија.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.111 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.