build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Старо Скопје“ денеска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Feb-2009 at 22:09
Originally posted by pbanks

Originally posted by zabegan

мене посебно ме нервира таа сосем бетонската зграда до хотел Москва Wallbash
добро бе кој дозволи да се градат такви згради на улица Македонија?

инаку pbanks убаво што ти текна на зградава, за жал има многу вакви низ градов, ама се засенети и никој не ги ни погледнува


Кој е тој хотел Москва? Dunno
хотел москва веќе не постои, срушена е во земјотресот
инаку тоа е петата зграда по ред од левата страна на сликата, малку е затскриена, имала два спрата
еве линк бидејќи не можев да ја постирам сликата
http://img330.imageshack.us/img330/5126/501963f8ne.jpg
тука е прва по ред

инаку јас коментирав за зградата до неа, тотална грдосија а постои и денес за жал
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Feb-2009 at 22:12
@dejan, таа згрaда која си ја постирал на првата слика била на Улица Македонија и денес не постои, а втората зграда сеуште стои и се наоѓа на ул. Максим Горки
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Feb-2009 at 22:52
На сликата од zabegan од десната страна се гледа дел од актуелната католичка црква

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Feb-2009 at 18:33
Завчера поминав низ Ново маало и направив неколку фотки, штета немав време да сликнам и од Маџирмаало нешто
1.

2. за оваа куќа не сум сигурен кога е изградена Dunno

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9. Интересен детал над прозорот Smile

10.

11.

12. од другата страна на Кочо Рацин Smile

13.

14.

15. малку контраст Smile

16.

Edited by zabegan - 19-Feb-2009 at 18:36
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Feb-2009 at 18:37
Zabegan, Interesni fotki! Me zagrizuvaat onie novokomponovani kukji amake im dojde i niv nekgosh krajot. Inak primetuvam deka Gradska Kula e renovirana, se sekjavam porano vnatre dodeka sedish cela kukja okolu krckashe na nekoj pogolem veter, strav da te fati. A serijava fotki mozeme slodobno i vo urano divjashtvo da ja postirame poshto jasna distinkcija nema!


Edited by lslcrew - 19-Feb-2009 at 18:40
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-Feb-2009 at 18:40
Originally posted by lslcrew

Zabegan, Interesni fotki! Me zagrizuvaat onie novokomponovani kukji amake im dojde i niv nekgosh krajot. Inak primetuvam deka Gradska Kula e renovirana, se sekjavam porano vnatre dodeka sedish cela kukja okolu krckashe na nekoj pogolem veter, strav da te fati.
внатре сеуште не е реновирана мислам, ова и е само надворешна шминка, но барем тоа го направиле
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Feb-2009 at 18:45
Забеган се приметува доле во подножјето на објкетот, дека каменот е преѕидан. Е сега ми дојде низ глава мислам да не е куќава преѕидана, ама изгледа доле каменот е само шминка врз стариот ѕид, башка уште е цела таква изкривена. Луѓево само се излажале дека ја реновирале куќава, бољи ич да не трошеле пари. Оваа кај и да е ќе им се здипли на глава декој ден. Ако викнат инженер да порвери статика, срце ќе го фати!

На 15-та фотка е најдобриот контраст, само незнам дали е тоа народна банка или клима уредот од десна страна.


Edited by lslcrew - 19-Feb-2009 at 18:47
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Feb-2009 at 02:47

интересни кадри Збг само кажи ова 14ката ја имаш ли фатено и фронтално, ова е една од ретките оригинални керпич куќи (во случајов со надреален кос еркер) во Ново Маало, се друго е сефтосано на некој начин, добро тука кровот е отепан со лим, но куќата и фасадата имслам воопшто не е чепната, сигурно е заштитена со закон.

туку добра размисла има фрлено Волан за хотел МКД

#

Можеби ке претерам ако кажам дека во центарот треба да се обнови и хотелот Македонија (маркицата сеуште стои празна)- кој беше карши Ристичевата палата ....

Не мора да е ист тип на објект како лик - но некаков хотел во строгиот центар добро ке дојде но со старото име на хотел Македонија .... кој нели тотално се сруши за време на земјотресот и имаше многу жртви ... меѓу кои и доста странски туристи ...
.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-Feb-2009 at 03:01

аматерски документарец за ново маало денес, снимано е на страната од олимписки. нема ни еден кадар од  страната на занзибарм каде мислам колку толку има попретставителни градби, иако пак таму нема онаква  уникатна ќерпич градба како на сл.14       

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-Mar-2009 at 00:59
Да продолжиме со Ново маало
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 11-Apr-2009 at 21:15
мене многу ми се допаѓа оваа зграда, што претпоставувам знаете дека се наоѓа кај градскиот парк на Илинденска, знае некој кога и од кого е изградена и во чија сопственост е денес?
патем, штета што како и секоја друга стара зграда во градов се распаѓа Ohno
http://static.panoramio.com/photos/original/15151702.jpg
и министерството за култура (истото прашање)
http://www.panoramio.com/photos/original/19018747.jpgпатем сликите се од panoramio.com


Edited by zabegan - 11-Apr-2009 at 21:17
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 11-Apr-2009 at 21:18
Па пишува на зградата кога е градена! PokeMCMXXVII = 1927
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 11-Apr-2009 at 21:38
Originally posted by zabegan

мене многу ми се допаѓа оваа зграда, што претпоставувам знаете дека се наоѓа кај градскиот парк на Илинденска, знае некој кога и од кого е изградена и во чија сопственост е денес?
патем, штета што како и секоја друга стара зграда во градов се распаѓа Ohno
http://static.panoramio.com/photos/original/15151702.jpg ...

Тоа куќа на Рубен и еве слика 3 години подоцна 1930А сега има секакви станари
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 12-Apr-2009 at 11:03
Doh 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Jun-2009 at 21:59
Дебар маало

1

2

3

4

5

6

7

8


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Jun-2009 at 22:13
За жал голем дел од нишкава повеќе одговара да биде дел од една друга нишка село во град,  одколку да стои овдека.

Edited by lslcrew - 04-Jun-2009 at 22:14
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 04-Jun-2009 at 22:15
Не се слагам. Архитектурата и амбиентот се дефинитивно градски. Тоа што старите објекти се во најголем дел руинирани е сосема друга работа.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 04-Jun-2009 at 22:18
Originally posted by lslcrew

За жал голем дел од нишкава повеќе одговара да биде дел од една друга нишка село во град, одколку да стои овдека.


не се сложувам. Токму овие објекти кои ги бирам (барем според мене) во најголем дел се токму тоа што е останато од тоа Старо Скопје за кои кукаат многу носталгичари и уште повеќе луѓе на памет и мислам дека доколку убаво се реставрираат би можеле многу убаво да се вклопат и денеска (наместо да градат разни глупости и грдосии по центарот).

Не дека сите објекти во нишкава имаат незнам каква архитектонска вредност, далеку од тоа дека се што има орнамент на фасадата е којзнае какво достигнување но со оглед на тоа дека навистина бројот на постоечките објекти од пред војната е мал не е лошо "да ги евидентираме".
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 04-Jun-2009 at 22:28
Само едно ќе додадам, нека проба некој да направи денес некој таква пластика на ќуките, и такви улици со дрвореди.
Денес ќе ставиме стакло и малку кривина по која купола и ете архитектура, а за дрвореди тоа е мисловна именка, удри бетон и асвалт - на лугето треба да им биде спечен паметот, така е полесно за ...
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 04-Jun-2009 at 22:32
Исправка:

Она што го кажав како одговор на коментарот на lslcrew се однесуваше конкретно за последната серија фотки од Дебар Маало. Мислев дека постот е насочен само кон тие фотки. Инаку за Ново Маало во најголема мерка се слагам дека припаѓа во нишката „Село во град“
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.