build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

"Старо Скопје" денеска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
seavo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote seavo Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 10-Feb-2012 at 22:39

Edited by seavo - 10-Feb-2012 at 22:45
BL522
Back to Top
Vlatko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jun-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vlatko Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 04-Apr-2012 at 20:29


Edited by Vlatko - 04-Apr-2012 at 20:54
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 14-Apr-2012 at 02:46
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 14-Apr-2012 at 11:30
гаќите се кул
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 27-Apr-2015 at 08:47
Кај Католичка.Ко што разбрав, старците се преселени и набргу куќава ќе ја снема.

Кај се сега бранителите на „старо Скопје“?

edit: ојде куќава. :/Edited by fichot - 03-May-2015 at 21:45
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Jun-2015 at 09:46
Во Центар, на бул. Свети Климент Охридски (куќава е затскриена и засенета од поголеми згради во близина)

DSC08739 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 04-Jun-2015 at 09:46
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 04-Jun-2015 at 09:56
Во Дебар Маало

DSC08586 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 04-Jun-2015 at 09:56
Во Црниче, на Водно

DSC08577 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 23-Aug-2015 at 16:58
Женскот интернат во дворот на средно медицинско
20150822_124952 by staro.skopje, on Flickr

2
20150819_133049 by staro.skopje, on Flickr

3
20150818_180057 by staro.skopje, on Flickr

4
20150818_175415 by staro.skopje, on Flickr

5
20150818_175325 by staro.skopje, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 23-Aug-2015 at 16:59
И некој помошен објект
20150818_175335 by staro.skopje, on Flickr

2
20150818_180204 by staro.skopje, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 03-Oct-2015 at 18:40
Маџир Маало (шетајќи денес, видов уште 3-4 стари куќи во неповратно распаѓање)Skopje by george k. 1981, on Flickr

Skopje by george k. 1981, on Flickr

Skopje by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 13-Nov-2015 at 17:46
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 13-Nov-2015 at 17:49
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 13-Nov-2015 at 17:50
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 13-Dec-2015 at 19:34
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 13-Dec-2015 at 19:37
Сликите се од Ново Маало
20151201_143628_Richtone(HDR) by staro.skopje, on Flickr

7
20151201_143454_Richtone(HDR) by staro.skopje, on Flickr

8
20151201_143424_Richtone(HDR) by staro.skopje, on Flickr

9
20151201_143254_Richtone(HDR) by staro.skopje, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 13-Dec-2015 at 23:44
Тука има неколку интересни зградички/куќи кои, кога би се обновиле, значително би го освежиле и би го разубавиле околниот простор.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 14-Dec-2015 at 02:07
Originally posted by Џоле

Тука има неколку интересни зградички/куќи кои, кога би се обновиле, значително би го освежиле и би го разубавиле околниот простор.
одамна ги мозгам овие побогати куќички од Маџир маало и Ново маало
дефинитивно овие селца на сред град треба да се порамнат со земја, ама па многу голема штета би било да се изгубат повредните објектчиња

можда звучи несериозно, ама може на пример да се направи некоја таква уличка во градов, во карактерот на етно село, со реконструирани такви објектчиња што се расфрлани низ градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11817
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 14-Dec-2015 at 11:28
Маџир Маало, од пред некој ден...

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 20-Dec-2015 at 18:18
Зградата над Пеко
20151214_130004 by Ani.build, on Flickr

Не знам дали ова е дел од истата зграда
20151214_130017 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.