build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Старо Скопје“ денеска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 20-Dec-2015 at 18:33
Дом на градежници
20151214_130738_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Originally posted by Џоле

на таблата што е закачена пред влезот се наведени сите градежни претпријатија што помогнале во изградбата на оваа зграда. Ги има многу, можеби се дваесетина-триесет. Мислам дека градбата потекнува од 1950-те години, на таблата пишуваше точно која година е изградена.

20151214_130817_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 20-Dec-2015 at 18:33
Преку улица, градба од 1950ти или 1960ти
20151214_130651_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 20-Dec-2015 at 18:37
Кај Дом на градежници
20151214_131016_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

2
20151214_131031_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 20-Dec-2015 at 18:37
Шпанска амбасада
20151214_131712_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr

Арапска куќа
20151214_131733_Richtone(HDR) by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 20-Dec-2015 at 21:48
Originally posted by Staro Skopje

Зградата над Пеко
20151214_130004 by Ani.build, on Flickr

Не знам дали ова е дел од истата зграда
20151214_130017 by Ani.build, on FlickrНе сум скроз сигурен, ама мислам дека е од доста поново време?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 21-Dec-2015 at 03:42

не е дел, нов објект е и тоа повеќе од десет години не е стар сигурно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 21-Dec-2015 at 13:26
Не е нов објект, со сигурност. Само фасадата е нова.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 05-Jan-2016 at 14:45
Во една од книгите за Скопје на Данило Коцевски најдов податок дека по улица Македонија во 1911 сообараќал првиот трамвај во градот. Со оглед на не-научниот, раскажувачки карактер на неговите текстови би Ве замолил за потврдување на оваа информација, доколку поседувате такви факти.

P.S. btw улица Македонија претходно претпоставувам беше ЈБ Тито, пред тоа Краља Петра (по аналогија на имињата кои ги носел Широк Сокак низ историјата ) но какво и било името во турско? Се разбира ако воопшто улиците имале имиња во време на тој општ урбанистички хаос при крајот на империјата.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 05-Jan-2016 at 15:37
Во Скопје првиот трамвај е донесен од Виена во 1884 од богатите браќа Шабан Паша, и сообраќал од плоштад до Идадија (денешна о. Центар). Функционира се' до 1912 година, кога е запленет и однесен во Белград. Околу 1911 година, скопската општина им љубомори на Шабан Паша и самата набавува трамвај, но не знам по која траса одел (би требало ул. Македонија).

Ул. Македонија е пробиена во 1911 за да го пречека султанот Мурат V и го носела името Јени џаде. За време на бугарската окупација во WWI е Цар Фердинанд, за време на КСХС/КЈ Крал Петар, во WWII Цар Борис III, а по ослободувањето го добива името Маршал Тито. Од неодамна е ул. Македонија.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 05-Jan-2016 at 15:39
Јени џаде или во превод - Новопроектирана.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 05-Jan-2016 at 17:37
Originally posted by Staro Skopje

Во Скопје првиот трамвај е донесен од Виена во 1884 од богатите браќа Шабан Паша, и сообраќал од плоштад до Идадија (денешна о. Центар). Функционира се' до 1912 година, кога е запленет и однесен во Белград. Околу 1911 година, скопската општина им љубомори на Шабан Паша и самата набавува трамвај, но не знам по која траса одел (би требало ул. Македонија).

Ул. Македонија е пробиена во 1911 за да го пречека султанот Мурат V и го носела името Јени џаде. За време на бугарската окупација во WWI е Цар Фердинанд, за време на КСХС/КЈ Крал Петар, во WWII Цар Борис III, а по ослободувањето го добива името Маршал Тито. Од неодамна е ул. Македонија.


Bravo StaroSKopje, fala ti. Mozhish da si go smenish username-ot vo Skopjepedia

btw od kade dobivash vakvo info kako za tramvajot na pr.? Kniga, blog? posochi na nekoj avtor, ili naslov ako ne ti e problem.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 05-Jan-2016 at 19:23
Конкретно за трамвајот, информациите ми се од Wikipedia, текстовите на Данило Коцевски и разни фејсбук групи   
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 08-Jan-2017 at 22:43
Кисела Вода 30.12.2016
KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

На оваа има натпис 1939
KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 08-Jan-2017 at 22:44
KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr

KV 30.12.2016 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 19-Mar-2017 at 22:43
Дебар Маало

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 06-May-2017 at 19:57
Ѓорче Петров, кај паркот со вовчето

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 06-May-2017 at 20:04

кога не се на плоштад објективе, кој им е крив...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 07-May-2017 at 19:45
Во чаршија, спроти хотелот АркаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 02-Sep-2017 at 20:36
Кисела Вода

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 15-Sep-2017 at 09:04
Под Кале

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.