build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Старо Скопје“ денеска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 13-Mar-2018 at 17:42
Водно

Скопје / Skopje by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 25-Feb-2019 at 12:58Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 25-Apr-2020 at 19:11
Пионерскиот дом „Карпош“ во Дебар Маало. изградбата почнала 1907, а завршила 1908 година.

повеќе за историјата на оваа куќа на http://www.dkckarpos.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=27

(вчера поминував тука, па направив неколку фотки)За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1761
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 23-May-2020 at 02:25
Ова е од годинава, тазе е срушено, може некој инфо каде било?

“Левица“ реагира на уривањето на куќата во Дебар Маало: Продолжи страшната урбанизација на Скопје
January 9, 2020


“Левица“ реагира на уривањето на куќата во Дебар Маало: Продолжи страшната урбанизација на Скопје
„Левица“ денеска реагираше на уривањето на куќата во Дебар Маало која е објект од културно и историско значење.

“Додека прославите се во полн ек, урбаната мафија со дозвола на Владата повторно го пустоши културното наследство на Скопје. Овој пат на мета е објект од културно и историско значење за македонскиот народ, лоциран во фреквентната населба Дебар Маало.

Овој објект е изграден во 1930 година и претставува наследство од непроценлива вредност кое сведочи за архитектурата од минатиот век. Шокантно е тоа што објектот во стариот ДУП е запишан како заштитен објект од втор степен кој придонесува за историскиот амбиент на градот. Наместо вложување средства во реставрација и зачувување на ваквите објекти, Град Скопје одлучува да ја продолжи страшната урбанизација на градот која нѐ голта секојдневно во своите масивни објекти, кои според ниедни еколошки критериуми не одговараат на потребите на Скопје!

Не е прв пат оваа влада предводена од СДСМ во урбанистичките планови да иницира промени кои се на штета на културните богатства на нашата држава, но ова е потег за кој нема да молчиме. Левица ги повикува Општина Центар, Конзерваториски Центар – Скопје и Град Скопје во најскоро време да дадат образложение за ваквите постапки и да понудат одговори на матните прашања поврзани со објектот.

Кој ја повлече заштитата и како течел процесот на преименување на оваа куќа од заштитен во обичен објект кој може да се руши? Кои се причините за неиницирање на реставрација и заштита на овој објект кој многу пати беше мета на вандализам? Итно бараме транспарентни информации и понесување одговорност за нанесената штета на град Скопје, како и соодветно санкционирање за виновниците“, напишаа на својот Фејсбук профил од Левица.


https://ulica.mk/%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%83%D1%9C/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 23-May-2020 at 08:43


Имаше некаде на форумов објавена вест за настанов, само не знам поточно во која нишка.

Инаку, локацијата е во Дебар Маало, спроти Филмски фонд на Македонија.

https://www.google.mk/maps/@42.0025501,21.4253438,3a,75y,142.35h,102.49t/data=!3m6!1e1!3m4!1shVLvt56hrN97w_Oo9S66hw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14979
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 23-May-2020 at 09:04
Јас го објавив во општата нишка за станбени објекти само незнам точно на која страна...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 05-Dec-2020 at 09:55
Зад студенскиот дом „Кузман“ во Центар...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 06-Dec-2020 at 15:08
Истата куќа...За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.