build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Графити

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Графити
    Posted: 16-Feb-2009 at 11:57
Ovaa niska ja otvaram bidejki smetam deka sto se slucuva vo centar i okolno ne e dopustlivo. Kamenit most, fasadi, zidcinja. Se e na meta na vandali.
The beauty comes from within.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3772
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Feb-2009 at 12:05
Thumbs%20UpSmile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4411
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Feb-2009 at 14:41
Ама постои веќе во нишката урбано дивјаштво. Подобар збор да се опише тоа нема.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Feb-2009 at 14:43

ne se site grafiti urbano divjastvo.steta sto tolku dobri grafiti izbrisaa sea za "potrebite" na partiite...da ne zabegavam off za izbori i sl...

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4411
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Feb-2009 at 16:10
Урбана уметност и графити не е баш исто. Додуша кај нас поимот графити е синоним за чкртајнци, иако има добри графити. Сепак како што сами кажуваат тие што цртаат графити, поинтересно им е каде што е забрането, па така и да има дозволени места за графити секогаш има бунтовници. Нели забранетото е секогаш поинтересно
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7068
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Feb-2009 at 16:16
добро сепак смислата им е да изразуваат револт на места каде што е забрането (зборам за нашите) дури и ми се едопаѓаат некои графити, но сепак мислам дека треба да се има почит кон урбаното уредување
а тоа шкртаниците се чист вандализам, за жал се појавуваат на споменици и историски објекти, само кога ќе помислам на шкртаниците на Камени и Калето Wallbash


Edited by zabegan - 16-Feb-2009 at 16:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11945
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Feb-2009 at 16:26
Диме, нишка за вандализми веќе постои и таму ги третирами и графитите. Додека темата не нарасне доволно за да се одвои во посебна нишка (а гледам освен што си ја отворил нишкава не си постирал ништо што би обезбедило поопширна дискусија), дискусијата за графитите нека продолжи на досегашното место.

Можеби интересна идеја би било во фото секцијата да се отвори нишка за поуметничките графити, но прво треба да се обезбедат материјали.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11945
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Sep-2014 at 18:37
Уметнички графити во интеракција со природата. Не би имал против да видам вакви и кај нас.

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11558
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Sep-2014 at 19:50
Навивачки графити во Скопје.

off.net.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11558
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Oct-2016 at 22:04
Новиот мурал на задниот ѕид од МКЦ, Скопје. фото: Иван Ивановски

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11558
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Dec-2016 at 17:55
фото: Ѕ. Плавевски

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11558
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Aug-2017 at 14:03
Мурал на Векс Ван Хилик во СкопјеУметникот – муралист Векс Ван Хилик деновиве изработува мурал на зградата над Билната аптека, во центарот на Скопје, информираат од Град Скопје, кои го поддржаа проектот на МКЦ за изработка на повеќе мурали на фасадите на зградите во централното и поширокото градско подрачје.

Поддршката на Градот за ваквите зафати е 1.250.000 денари. Минатата година два мурали ја украсија фасадата на МКЦ, едниот изработен од групата ЗЕРО (ZERO), а другиот од 40-тина прогресивни уметници од Македонија.

„До крајот на оваа, 2017 година, ќе бидат изработени уште десетина мурали од повеќе прогресивни уметници од Европа, Азија, Северна и Јужна Америка“, соопштуваат од Град Скопје.

...

http://www.radiomof.mk/foto-mural-na-veks-van-hilik-vo-skopje/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11558
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Sep-2017 at 17:07
И скопската зоолошка градина доби графити/мурали. Фоткиве се од пред некој ден.

За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2395
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Sep-2017 at 00:22
супер, ме бендисваат.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 30-Oct-2017 at 01:02

eферим, камо и партиите да бе волку креативно со свите партиски бомбери, ова бре ајдуци ајде Ивица изнајмилцентрален билборд,та и после избори ќе го гледаме успат можеби до следните, но има и побетер, Златко е онументално врежан, ко тагирана 19=ка в Скопјанка, колку што видов на неколку ачик места по бетонската ограда од внатрешна страна на трговскиот, ха, дојденна власт за прво што треба е себесида се избрише ето колективно предизборно аткираната свест на гласачката машинерија ... мислам џа беа некојанпиратска партиа та и ај, ама за политички фосил, тоа навистина е многу, слично терсене потег ко она партискиот брод на дпмне, дури багираат можеби и побетер тоа старите плакати излепени во Скопјанка, и тоа кај толку време стоеле, та и се толку излитени, да си велип ова кармично ли имаат излезено бледи ликовите на Грујо, Коце и Ивица ...

така да бовиот градоначалник ќе ја има честа, чисто да ги реши своите потписи, но и лепенки на дпмне, пр. на влезот во подземниот премин во т.ц. Скопјанка, можеби да се почитуваше закон, та да им испорача на прекрпителите и мандатна казна за партиски маркетинг вандализам на јавна површина, та ко што не смее по училишта така не треба да смее нит по автобуски, а не пак јавни трговски центри како дел од резиденцијален комплекс ко штое Скопјанка ...

ете нека почне од себе, бар нека си ичистдити името, ако не му ет да остаи пример на другите и сам себе да се казни, во кој случај на дпмне би им наплатил и повеќе заради долго присутниот плакати вандализам ... камо да им дојдеше памет и да почнат прво од своите дилетантски навики да се лечат, а потем народ да оправаат, државатаи така не можат, не дека тоа е лошо, но малку од малку да му посветат здрава грижа на колективното скојдневие како народ, ако воопшто и се свесни како политичари дека квалитетот на живеење во една држава град или место, најнапред почнува од самите нив ... дефакто некој требд а ги потурни за да поевропски кинисаат, кога веќе тоа и нонстоп го верглаат и за кое добиваат доверба ... Господ Напомош но и нашата човечка волја ако е само пасивен набљудувач а припаѓа и живееме во т.е. за заради или со тој систем, капак во вакви е-времиња тоа е лудост, бидејќи од пасивен чоек станува и рамнодушен, како локално така и глобално, во наајдобар случај главејкина еден момент од системот, да просто се чудат луѓе зошто не функционира истиот иако е добро подмачкан ...

тука е онаа улога однсно потреба од нво-а за да вршат притисок, иако треба и мора секој граѓанин да најде начин и активно да помогне на заедницата, незнам во усеј децата помагаат волонтерски и тоа масовно во секакви јавни кампањи, мотивација им е тоа дека би добиле добри поени во однос кариерата, колку и истата да ет сред немилосрден кашатализам ... од тој аспект и графитите се ок, та и паролите, но да не се политички, бар не одма до влез на зграда в Скопјанка илити подоле погоре, туку нека ги опнат по тоа нивните штабои, слободно во двор дома, за жал ним на елитите вакви или онакви учипени по среќа инерција или на сила, не само што не име гајле за заедничкото, него ако и некој им посочи дека ја претерале дури ќе се најдат и навредени, и не дека тоа лично го сваќаат, него онака хардкор партиски како би се обезбедиле континуирана подршка ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Dec-2017 at 04:40

од толку места врз Сачмо ли најдоа sds да шкртаат, макар кафиќо тука бил на едикојси нивни опонент .. ова е доказ дека сме зрели само за у африка, таман да не поучат како најлесно се стануе дипстејт робје после 'променава' .. ни џеферсон не бил волку креативен кога посредуел во барбарските војни ..http://meta.mk/grafiti-alo-nachalniche-mu-vodi-na-shu-praish/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.