build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 96>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 351
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Моделарство, макетарство и колекционерство
    Posted: 09-Aug-2020 at 12:57
Периодов се занимавав со префарбување на некој од вагоните од мојата колекција, сте вагони од сликите се произвотство на механо и беа во жолта боја, по префарбувањто добија еден сосема друг подобар излед.
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Aug-2020 at 20:39
marfimk,

да ти се множат моделите, небитно дали се самите возови или придружната „опрема„...Cool
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 137
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Aug-2020 at 20:33
Фала Ви, да се множат што повеќе модели кај сите 
Штета што не можеме да набавуваме од кај нас, туку мора од странство со многу дополнителни трошоци 
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 351
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Aug-2020 at 11:52
marfimk и од мене едно Thumbs%20Up зе прионовата.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Aug-2020 at 04:13
Честитки marfimk, пополека се полни депото и се прибира материјал за макета.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 137
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Aug-2020 at 13:07
Конечно стигна големиот пакет од Америка Smile                                                     
Овој пат со разновидни модели и аксесоари

Ова е за еден пријател, локомотивите се GP-18 Dummy, без погон

"Sand house kit" од AHM и цистерни:

Уште еден AHM кит, Hi-cube double door box car, flat car со булдожер и Procor цистерна
Во реалност:

Телефонски бандери и работни знаци:

И возила, 1975 White Commander и 1954 F-700

Деталите се извонредни:

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Jul-2020 at 17:55
Поентата ми беше Железничково моделарство да го приближиме и до оние вљубеници кон тоа хоби во МК кои повеќе го користат ФБ од форумиве, да им направиме и нив мало „катче“ каде ќе можат да добиваат идеи и потенцијално да се вклучат во дикусиите, да отпочнат со хобиво.

Јас лично сум задоволен и од самата помисла дека хобиво го има во МК, а кој колку како и каде ќе го презентира нема везе, важно да се презентира, да се види дека и кај нас го има.


Edited by mon - 28-Jul-2020 at 17:58
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 351
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Jul-2020 at 17:01
Благодарам на поканата mon ама јас сум поконзервативен тип повеке преферирам форуми, Fb ми е некако непопуларен, исфорсиран (мое мислење без навреди).
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 137
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-Jul-2020 at 11:16
Здраво на сите,

Со желба што повеќе да го развиеме ова хоби, би било убаво да имаме и Fb група. Идејата започна од mon, па сите ентузијасти, колекционери и вљубеници во железничко моделарство можете да се приклучите на групава, на Fb:

https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

Поздрав
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Jul-2020 at 15:24
YouTube video:

D 410/411Hellas Express H0

Одличен моделарски состав на легендарниот Hellas Express составен според возниот ред 1987/88 година кој сообраќал низ МК кон Грција, односно Германија.


Моделите со кои колегата по хобиво Дамир ја има составено НО композицијата се следниве:Edited by mon - 20-Jul-2020 at 04:25
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Jul-2020 at 14:14
Originally posted by mon

Originally posted by marfimk

... гумици за локомотиви (оние за кои те прашував)...

Мило ми е да се снајде за гумици, моиве како во земја да имаат пропаднато! Ништо чудно моиве домашни да ги имаат и во ѓубре фрлено чистејќи! <<<<

Originally posted by Zelenikovo

... вакви нели возеа 23-јка едно време тука...

Можно е.
Инаку разликата помеѓу овие Мерцедеси и нашите Саноси е таа да Саносите имаат излезна/влезна врата на задниот дел додека Мерцедесиве ја немаат.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 12-Jul-2020 at 09:20
Originally posted by marfimk

... гумици за локомотиви (оние за кои те прашував)...

Мило ми е да се снајде за гумици, моиве како во земја да имаат пропаднато! Ништо чудно моиве домашни да ги имаат и во ѓубре фрлено чистејќи! <<<<

Originally posted by Zelenikovo

... вакви нели возеа 23-јка едно време тука...

Можно е.
Инаку разликата помеѓу овие Мерцедеси и нашите Саноси е таа да Саносите имаат излезна врата на задниот дел додека Мерцедесиве ја немаат.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Jul-2020 at 11:55
охо Ѓоко сеуште активен ет на форумов, Поздрав До Пожарникаро, си мислиш нему би му лежеле Шмрк Макети [1][1][1]

~

туку вакви нели возеа 23-јка едно време тука
Originally posted by monEdited by Zelenikovo - 09-Jul-2020 at 11:55
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 137
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Jul-2020 at 09:57
Благодарам на честитките 
Да, локомотивата е за Ѓоко од Кичево, се надевам ќе се пофали деновиве. Тоа е Alco Century Super 630 кој според мене најмногу личи на нашите "Кенеди".
Останатото е за мене, сврзници за шини, гумици за локомотиви (оние за кои те прашував) квачила за промена од AHM/Tempo NEM во Horn Hook и по некој модел на возила
Допрва треба да стигне еден гооОоолем пакет, па со оглед на поштенскиве услуги ќе видиме.


Edited by marfimk - 09-Jul-2020 at 09:59
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Jul-2020 at 22:55
Честитики за приновите marfimk, таман мислев да прашам дали се случува нешто на моделарски план?
ПС: за кој Ѓоко е локомотивата? За Ѓоко кичевчанецот?
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 137
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Jul-2020 at 22:24
Конечно пристигна дел од новите модели од Америка:Убавицата "Chessie System" e za Ѓоко

Моделот на камионот е Ford F-850 од 1968


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Jun-2020 at 22:50
Интересни (за нас) модели на производителот Rietze.
Станува збор за модели на МБ 305 градски автобуси во размер 1:87 кои конструкциски се многу слични на нашите Саноси.
Со промена на некои детаљи и поверен колорит би можеле лесно да ги одглумат Саносите за градски превоз на една наша макета со домашен амбиент.Edited by mon - 07-Jun-2020 at 22:52
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Jun-2020 at 21:20
Sase, супер изгледа!
Сепак и во лошото - Корона, има нешто добро - слободно време.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 351
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Jun-2020 at 13:04
Додека трае корона кризава и сите ме затвотрени дома, успеав да составам една куќичка од кит на проиводителот faller која ја имав купено пред неколку години од Виена и супер ми дојде како разонода во овие моменти.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 707
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-May-2020 at 09:25
Originally posted by sase

Одлично изгледаат mon, честитки за приновата Thumbs%20Up.


Благодарам sase, се надевам дека наскоро ќе можам да започнам со преработката на набавените модели во модели на вагоните од композицијата од Велес.
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 96>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.296 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.