build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 82>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 590
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Моделарство, макетарство и колекционерство
    Posted: 10-Apr-2018 at 22:23
Скопскиот ЈЖ вагон од „мојата„ најава веќе може да се купи и преку еВау!
https://www.ebay.de/itm/ACME-52856-Schlafwagen-WL-71-der-JZ-Neu/292518054090?hash=item441b6f48ca:g:Rc4AAOSwl7VazE4Z

Originally posted by mon

.
Прекрасна најава од производителот АСМЕ: спален вагон на Југословенските Железници на ЖТП Скопје !!!
   
.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 590
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Mar-2018 at 19:18
Еве една убава фотографија направена од колегата по хобиво Sky од Загреб     
на која се прикажани 1:87 модели на кушет-вагоните на Југословенските Железници од 80-тите години на минатиот век.

Најдалеку на фотографијата е поставен загребскиот, поблиску белградскиот па сараевскиот и најблиску до нас е скопскиот кушет-вагон:

Моделите се производ на АСМЕ а сараевскиот е направен во соработка со хоби-продавецот МЕМОВА.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Feb-2018 at 21:57
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Feb-2018 at 21:56
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Feb-2018 at 21:55
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Feb-2018 at 21:55
И кај мене има нешто ново 3 шлепри од кои 2 се Scania и еден Мercedes Аctros еден mini cooper и едно Фичо.Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Feb-2018 at 17:27
1500 денари му бара
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 236
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Feb-2018 at 13:48
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1511011045678445&set=pcb.1558071840966834&type=3&theater
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Feb-2018 at 23:21
Еве ги и останатите
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 590
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Feb-2018 at 09:48
Originally posted by sase

...mon имаш некоја слика да видиме како изгледа таа преработка Eeek3

Чекам фотографии на преработката од Белград ѕаѕе.
Нестрплив сум да дознаеме кој точно е основниот модел кој е земен за преработување, дали е овој од твојот сет или некој друг.
Ако не е овој од твојов сет тогаш единствена друга можност е моделот A-3 , трет нема.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Feb-2018 at 23:07
Во каталогот на PIKO има цени:   http://www.piko.de/KAT_PDF/99518.pdf
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Feb-2018 at 21:17
[QUOTE=mon]
мислам дека познатиот белградски мајстор-моделар Славко со преработување токму на овој модел има добиено модел на ЈЖ локомотива од серијата 16 која била застапена и во Македонија.

mon имаш некоја слика да видиме како изгледа таа преработка Eeek3
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Feb-2018 at 21:05
[QUOTE=mon]Каталогот на АСМЕ со модели-новитети за 2018 година

Убав е каталогот и доста опширен само фалат цени еве на пример која цена е комплетот на страна 89 кој содржи два вагона за транспорт на автомобили и осум автомобили?Dunno
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 590
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Feb-2018 at 20:39
Originally posted by milco

...

Milco, една мала куртоазност во врска со локомотивчето од овој твој сет:
мислам дека познатиот белградски мајстор-моделар Славко со преработување токму на овој модел има добиено модел на ЈЖ локомотива од серијата 16 која била застапена и во Македонија.


.
ПС: баш ќе му се јавам и прашам.
.

Edited by mon - 03-Feb-2018 at 22:02
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 590
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Feb-2018 at 20:11
Originally posted by milco

После долго време и кај мене има нешто ново.....

Originally posted by marfimk

...Јас се подновив со возила....


Браво, убаво е да се видат новитети во колекциите!    
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Feb-2018 at 19:30
Убави модели, нема што.
Јас се подновив со возила:

И моделот кој долго го барав, неверојатно убав модел:

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 590
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Feb-2018 at 06:58
Каталогот на АСМЕ со модели-новитети за 2018 година можете да го спуштите на следниов ЛИНК.

На каталошката страница бр.70 (стр.72 на PDF фајлот) се наоѓа најавениот скопски спален вагон од времето на ЈЖ, каталошки број 52856.


Edited by mon - 03-Feb-2018 at 08:51
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Jan-2018 at 22:59
После долго време и кај мене има нешто ново


kjhyfrdwertyuik
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 590
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-Jan-2018 at 21:19
.
Многу убава кабинска снимка на возење по макетата на Colorado Model Railroad Museum во Greeley, Colorado!
Единствено недостасува „разговор„ помеѓу машиновозачите, повик од/до радиоцентралата и сл. за видеово да биде 100% реалистично, вака стои на „само„ 99%.   Edited by mon - 31-Jan-2018 at 21:21
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Jan-2018 at 22:22
@ sase
Јас имам три F-9 локомотиви, и навистина се добра копија.
Да, тркалата на вагоните се пластични. Amtrak вагоните се со метални тркала, но уште не се стигнати кај мене... Кога ќе ги добијам, пак ќе има слики  Smile


Edited by marfimk - 30-Mar-2018 at 21:06
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 82>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.