build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 82>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Моделарство, макетарство и колекционерство
    Posted: 24-May-2018 at 17:19


Dobar den, da ne ima nekoj od vas za prodazba 2 dupli osovini kako na slikata za patnickiot vagon i za zoltiot vagon edna pomala osovina (tempo).Edited by toser - 24-May-2018 at 17:20
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-May-2018 at 22:16
Дај Боже mon, само макетата е далеку... просторните услови не дозволуваат.. Како и да е, ми е во план

Edited by marfimk - 15-May-2018 at 22:17
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-May-2018 at 18:56
Originally posted by marfimk

...Да, поштенскиот вагон е замислен како дел од мојата единствена патничка композиција, со мојата F-40 PH Amtrak локомотива, единствената што не е Механотехника во мојата колекција.Планот е во иднина да стои на мојата макета, која временски ми е замислена како периодот околу 1975/76.....

Ќе има што да се види!
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-May-2018 at 19:35
Благодарам за честитиките, секогаш е убаво кога се добиваат нови модели

Да, поштенскиот вагон е замислен како дел од мојата единствена патничка композиција, со мојата F-40 PH Amtrak локомотива, единствената што не е Механотехника во мојата колекција.Планот е во иднина да стои на мојата макета, која временски ми е замислена како периодот околу 1975/76.

А F-9 локомотивите ми се едни од омилените на EMD, имам 4. Оваа, CP Rail e една од поретките на Механотехника, која тешко се најдува особено во ваква состојба.

.


Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-May-2018 at 15:23
Originally posted by marfimk

Кај мене пристигна дел од новите модели од Америка:Браво браво уште една F9ка во колекцијата Thumbs%20Up
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-May-2018 at 22:22
Originally posted by marfimk

Кај мене пристигна дел од новите модели од Америка:

Честитки за новитетите во колекцијата marfimk!   
Дали овој модел на поштенски вагон значи дека се спремаш да составиш и патничка композиција?

.

Edited by mon - 02-May-2018 at 22:22
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-May-2018 at 16:41
Кај мене пристигна дел од новите модели од Америка:


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Apr-2018 at 22:23
Скопскиот ЈЖ вагон од „мојата„ најава веќе може да се купи и преку еВау!
https://www.ebay.de/itm/ACME-52856-Schlafwagen-WL-71-der-JZ-Neu/292518054090?hash=item441b6f48ca:g:Rc4AAOSwl7VazE4Z

Originally posted by mon

.
Прекрасна најава од производителот АСМЕ: спален вагон на Југословенските Железници на ЖТП Скопје !!!
   
.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Mar-2018 at 19:18
Еве една убава фотографија направена од колегата по хобиво Sky од Загреб     
на која се прикажани 1:87 модели на кушет-вагоните на Југословенските Железници од 80-тите години на минатиот век.

Најдалеку на фотографијата е поставен загребскиот, поблиску белградскиот па сараевскиот и најблиску до нас е скопскиот кушет-вагон:

Моделите се производ на АСМЕ а сараевскиот е направен во соработка со хоби-продавецот МЕМОВА.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Feb-2018 at 21:57
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Feb-2018 at 21:56
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Feb-2018 at 21:55
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Feb-2018 at 21:55
И кај мене има нешто ново 3 шлепри од кои 2 се Scania и еден Мercedes Аctros еден mini cooper и едно Фичо.Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Feb-2018 at 17:27
1500 денари му бара
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 236
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Feb-2018 at 13:48
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1511011045678445&set=pcb.1558071840966834&type=3&theater
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Feb-2018 at 23:21
Еве ги и останатите
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Feb-2018 at 09:48
Originally posted by sase

...mon имаш некоја слика да видиме како изгледа таа преработка Eeek3

Чекам фотографии на преработката од Белград ѕаѕе.
Нестрплив сум да дознаеме кој точно е основниот модел кој е земен за преработување, дали е овој од твојот сет или некој друг.
Ако не е овој од твојов сет тогаш единствена друга можност е моделот A-3 , трет нема.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Feb-2018 at 23:07
Во каталогот на PIKO има цени:   http://www.piko.de/KAT_PDF/99518.pdf
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Feb-2018 at 21:17
[QUOTE=mon]
мислам дека познатиот белградски мајстор-моделар Славко со преработување токму на овој модел има добиено модел на ЈЖ локомотива од серијата 16 која била застапена и во Македонија.

mon имаш некоја слика да видиме како изгледа таа преработка Eeek3
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Feb-2018 at 21:05
[QUOTE=mon]Каталогот на АСМЕ со модели-новитети за 2018 година

Убав е каталогот и доста опширен само фалат цени еве на пример која цена е комплетот на страна 89 кој содржи два вагона за транспорт на автомобили и осум автомобили?Dunno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 82>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.