build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 808182
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1621 Posted: 22-Feb-2018 at 21:57
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1622 Posted: 30-Mar-2018 at 19:18
Еве една убава фотографија направена од колегата по хобиво Sky од Загреб     
на која се прикажани 1:87 модели на кушет-вагоните на Југословенските Железници од 80-тите години на минатиот век.

Најдалеку на фотографијата е поставен загребскиот, поблиску белградскиот па сараевскиот и најблиску до нас е скопскиот кушет-вагон:

Моделите се производ на АСМЕ а сараевскиот е направен во соработка со хоби-продавецот МЕМОВА.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1623 Posted: 10-Apr-2018 at 22:23
Скопскиот ЈЖ вагон од „мојата„ најава веќе може да се купи и преку еВау!
https://www.ebay.de/itm/ACME-52856-Schlafwagen-WL-71-der-JZ-Neu/292518054090?hash=item441b6f48ca:g:Rc4AAOSwl7VazE4Z

Originally posted by mon

.
Прекрасна најава од производителот АСМЕ: спален вагон на Југословенските Железници на ЖТП Скопје !!!
   
.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1624 Posted: 02-May-2018 at 16:41
Кај мене пристигна дел од новите модели од Америка:


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1625 Posted: 02-May-2018 at 22:22
Originally posted by marfimk

Кај мене пристигна дел од новите модели од Америка:

Честитки за новитетите во колекцијата marfimk!   
Дали овој модел на поштенски вагон значи дека се спремаш да составиш и патничка композиција?

.

Edited by mon - 02-May-2018 at 22:22
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 245
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1626 Posted: 03-May-2018 at 15:23
Originally posted by marfimk

Кај мене пристигна дел од новите модели од Америка:Браво браво уште една F9ка во колекцијата Thumbs%20Up
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1627 Posted: 03-May-2018 at 19:35
Благодарам за честитиките, секогаш е убаво кога се добиваат нови модели

Да, поштенскиот вагон е замислен како дел од мојата единствена патничка композиција, со мојата F-40 PH Amtrak локомотива, единствената што не е Механотехника во мојата колекција.Планот е во иднина да стои на мојата макета, која временски ми е замислена како периодот околу 1975/76.

А F-9 локомотивите ми се едни од омилените на EMD, имам 4. Оваа, CP Rail e една од поретките на Механотехника, која тешко се најдува особено во ваква состојба.

.


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 592
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1628 Posted: 08-May-2018 at 18:56
Originally posted by marfimk

...Да, поштенскиот вагон е замислен како дел од мојата единствена патничка композиција, со мојата F-40 PH Amtrak локомотива, единствената што не е Механотехника во мојата колекција.Планот е во иднина да стои на мојата макета, која временски ми е замислена како периодот околу 1975/76.....

Ќе има што да се види!
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 83
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1629 Posted: 15-May-2018 at 22:16
Дај Боже mon, само макетата е далеку... просторните услови не дозволуваат.. Како и да е, ми е во план

Edited by marfimk - 15-May-2018 at 22:17
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1630 Posted: 24-May-2018 at 17:19


Dobar den, da ne ima nekoj od vas za prodazba 2 dupli osovini kako na slikata za patnickiot vagon i za zoltiot vagon edna pomala osovina (tempo).Edited by toser - 24-May-2018 at 17:20
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 808182

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.