build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8081828384 90>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1621 Posted: 22-Feb-2018 at 21:57
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1622 Posted: 30-Mar-2018 at 19:18
Еве една убава фотографија направена од колегата по хобиво Sky од Загреб     
на која се прикажани 1:87 модели на кушет-вагоните на Југословенските Железници од 80-тите години на минатиот век.

Најдалеку на фотографијата е поставен загребскиот, поблиску белградскиот па сараевскиот и најблиску до нас е скопскиот кушет-вагон:

Моделите се производ на АСМЕ а сараевскиот е направен во соработка со хоби-продавецот МЕМОВА.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1623 Posted: 10-Apr-2018 at 22:23
Скопскиот ЈЖ вагон од „мојата„ најава веќе може да се купи и преку еВау!
https://www.ebay.de/itm/ACME-52856-Schlafwagen-WL-71-der-JZ-Neu/292518054090?hash=item441b6f48ca:g:Rc4AAOSwl7VazE4Z

Originally posted by mon

.
Прекрасна најава од производителот АСМЕ: спален вагон на Југословенските Железници на ЖТП Скопје !!!
   
.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1624 Posted: 02-May-2018 at 16:41
Кај мене пристигна дел од новите модели од Америка:


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1625 Posted: 02-May-2018 at 22:22
Originally posted by marfimk

Кај мене пристигна дел од новите модели од Америка:

Честитки за новитетите во колекцијата marfimk!   
Дали овој модел на поштенски вагон значи дека се спремаш да составиш и патничка композиција?

.

Edited by mon - 02-May-2018 at 22:22
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1626 Posted: 03-May-2018 at 15:23
Originally posted by marfimk

Кај мене пристигна дел од новите модели од Америка:Браво браво уште една F9ка во колекцијата Thumbs%20Up
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1627 Posted: 03-May-2018 at 19:35
Благодарам за честитиките, секогаш е убаво кога се добиваат нови модели

Да, поштенскиот вагон е замислен како дел од мојата единствена патничка композиција, со мојата F-40 PH Amtrak локомотива, единствената што не е Механотехника во мојата колекција.Планот е во иднина да стои на мојата макета, која временски ми е замислена како периодот околу 1975/76.

А F-9 локомотивите ми се едни од омилените на EMD, имам 4. Оваа, CP Rail e една од поретките на Механотехника, која тешко се најдува особено во ваква состојба.

.


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1628 Posted: 08-May-2018 at 18:56
Originally posted by marfimk

...Да, поштенскиот вагон е замислен како дел од мојата единствена патничка композиција, со мојата F-40 PH Amtrak локомотива, единствената што не е Механотехника во мојата колекција.Планот е во иднина да стои на мојата макета, која временски ми е замислена како периодот околу 1975/76.....

Ќе има што да се види!
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1629 Posted: 15-May-2018 at 22:16
Дај Боже mon, само макетата е далеку... просторните услови не дозволуваат.. Како и да е, ми е во план

Edited by marfimk - 15-May-2018 at 22:17
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1630 Posted: 24-May-2018 at 17:19


Dobar den, da ne ima nekoj od vas za prodazba 2 dupli osovini kako na slikata za patnickiot vagon i za zoltiot vagon edna pomala osovina (tempo).Edited by toser - 24-May-2018 at 17:20
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1631 Posted: 07-Jul-2018 at 11:09
Една од неколкуте новини кај мене, од американскиот E-bay:
1973 Ford C-900Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1632 Posted: 08-Jul-2018 at 04:53
Originally posted by marfimk

Една од неколкуте новини кај мене, од американскиот E-bay:
1973 Ford C-900 ...

Супер е камиончево, честитам Марфи!
Одлично ти се вклопува со остатокот од моделите кои ги имаш.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1633 Posted: 08-Jul-2018 at 18:43
Фала ти mon, чекам уште неколку вакви новини, треба да ми ги донесат "туристиве"кои си идат од Америка за летово..сега за сега само возила се, ќе ги сликнам штом ќе дојдат.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1634 Posted: 08-Jul-2018 at 20:21
Originally posted by marfimk

Фала ти mon, чекам уште неколку вакви новини,.. ќе ги сликнам штом ќе дојдат.


Едвај чекам!
Ми се свиѓа што моделите ги набавуваш тематски!
.
.

Edited by mon - 08-Jul-2018 at 21:25
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1635 Posted: 09-Aug-2018 at 16:06

Има ли некоја продавница во Скопје каде што можат да се купат H0 шини и свртници?
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 176
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #1636 Posted: 13-Aug-2018 at 16:47
Колку што мене ми е познато нема, порано имаше нешто малку, сега повеќе не. Кој знае подобро нека ме поправи.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1637 Posted: 14-Aug-2018 at 09:17
Последниве години колу што пратам нема ни нешто половно да се купи, а за нешто ново нема одамна (последно такво нешто на ново да купиш имаше во продавниците за играчки на КРШ но тоа беше пред едно 10 години) Ohno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1638 Posted: 22-Aug-2018 at 13:23

@ mon

Не можам да ти пратам порака поради технички проблем со форумов, па еве ти пишувам тука
Ти благодарам на понудата, засега сум сеуште во фаза на размислување/премислување, па сакав да видам со свои очи што би имало на понуда на лице место во некоја продавница.

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1639 Posted: 24-Aug-2018 at 07:38
Originally posted by Cloverstack

@ mon
Не можам да ти пратам порака поради технички проблем со форумов, па еве ти пишувам тука
Ти благодарам на понудата, засега сум сеуште во фаза на размислување/премислување, па сакав да видам со свои очи што би имало на понуда на лице место во некоја продавница.

Доколку падне одлука јави ми.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1640 Posted: 29-Sep-2018 at 15:23
Пред некоја недела бев на гости во Халсберг Шведска па успеав да посетам еден железнички музеј кој се наоѓа веднаш до железничата станица во кој имаше една прекрасна макета која е направена да изгеда исто како железницата која минува низ Халсберг само 1:87 пати помала па еве некои слики.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8081828384 90>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.