build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8283848586 90>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1661 Posted: 29-Sep-2018 at 15:58
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1662 Posted: 29-Sep-2018 at 16:00
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1663 Posted: 29-Sep-2018 at 16:03
Вака изгледа железничката станица во Халсберг само на сликава е 1:87 пати помала.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1664 Posted: 29-Sep-2018 at 16:04
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1665 Posted: 29-Sep-2018 at 16:04
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Online
Posts: 645
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1666 Posted: 29-Sep-2018 at 19:00
Originally posted by sase

Пред некоја недела бев на гости во Халсберг Шведска па успеав да посетам еден железнички музеј кој се наоѓа веднаш до железничата станица во кој имаше една прекрасна макета која е направена да изгеда исто како железницата која минува низ Халсберг само 1:87 пати помала па еве некои слики.Големо БРАВО за фото-извештајов ѕаѕе, се надевам дека посетата на оваа макета ќе ти даде поттик за да започнеш некоја своја, со македонска тематика.

.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1667 Posted: 30-Sep-2018 at 18:51
Pristignaa dvata brzi voza vo SkopjeEdited by toser - 30-Sep-2018 at 20:18
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Online
Posts: 645
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1668 Posted: 01-Oct-2018 at 09:11
Originally posted by toser

...Pristignaa dvata brzi voza vo Skopje


Честитки!
Mehano производство се?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1669 Posted: 01-Oct-2018 at 18:00
Da
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1670 Posted: 01-Oct-2018 at 19:27
Кај мене стигна само мал дел од новата тура (само возила):И колку да се знае:


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Online
Posts: 645
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1671 Posted: 03-Oct-2018 at 09:22
Originally posted by marfimk

...И колку да се знае:


PS: кој е произведувач на моделчињата, marfimk?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1672 Posted: 03-Oct-2018 at 18:55
mon овие модели се на "Classic metal works" (малите цистерни). Имаат убави и реални детали според епохата на моделот
Очекувам за брзо да пристигнат уште модели на возила ...Edited by marfimk - 03-Oct-2018 at 18:56
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1673 Posted: 13-Oct-2018 at 16:10
Една слика од набавката на човечиња за макетата.Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Online
Posts: 645
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1674 Posted: 13-Oct-2018 at 18:16
Originally posted by sase


Една слика од набавката на човечиња за макетата...

Супер се фигурчињата, од каде ги набави? Ги има да се купат во Македонија?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Online
Posts: 645
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1675 Posted: 14-Oct-2018 at 11:28
Словенска реклама за ЛОТО од 2017. година
со одлична идеја на што да ја потрошите евентуалната добивка.
.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=3bdt96Y4lDM
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 309
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1676 Posted: 17-Oct-2018 at 19:28
Originally posted by mon


Супер се фигурчињата, од каде ги набави? Ги има да се купат во Македонија?
.

Не купени се во Виена од маркетот Милер за време на мојата посета на Австрија.

Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1677 Posted: 04-Nov-2018 at 19:38
Кај мене стигна уште една група возила:

Ми изгледа како автомобилот да е многу помал од камионот во смисла на размер, а од ист производител се.. ?  Question


Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Online
Posts: 645
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1678 Posted: 05-Nov-2018 at 15:56
Мене на фоткава ми изгледа сосем ОК.
Инаку честитки за новитетиве marfimk, супер се!    
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1679 Posted: 05-Nov-2018 at 21:24
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1680 Posted: 05-Nov-2018 at 21:27
Фала mon , треба да стигнат уште кои се купени веќе некое време но споро идат
Следниве нколку месеци ќе престојувам во Германија, па ми треба некој совет или помош за места каде можам да набавам НО модели (локомотиви, вагони, возила) а да не е Ebay.de
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8283848586 90>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.312 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.