build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8384858687 88>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1681 Posted: 05-Nov-2018 at 22:17
За мене Noch e најдобар производител, можеш да ги најдеш во разни маркети или директно преку нивната веб страна.
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1682 Posted: 06-Nov-2018 at 23:19
Noch се добри, но јас сум по американските модели а во нивната програма колку што знам не ги нудат. Сакам да најдам некои собири на моделари каде се продаваат / разменуваат половни модели. Цените на германскиот Ebay се повисоки од американскиот, а и понудата на Americana е некако помала.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1683 Posted: 07-Nov-2018 at 13:27
Хммм за собири да побарам, да се распрашам за да ти помогнам, но ако бараш половни модели пробај да побараш тука https://www.ebay-kleinanzeigen.de/
Ова е германски маркет за половни работи.

Класичниот ebay не е баш користен во Германија. Амазон е неколкукратно посилен овде, пробај и таму. Инаку ако бараш само американски модели тогаш би рекол нормално е во Америка да се поевтини од Германија.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1684 Posted: 07-Nov-2018 at 16:59
Originally posted by marfimk

...Следниве нколку месеци ќе престојувам во Германија, па ми треба некој совет или помош за места каде можам да набавам НО модели (локомотиви, вагони, возила) а да не е Ebay.de

Каде точно, во кој град/место ќе престојуваш?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1685 Posted: 07-Nov-2018 at 23:56
Фала за помошта, овој сајт е нешто како нашиве reklama5 и pazar3.. ?

Ако има некои собири, мислам дека би имало и повеќе избор и повеќе модели.

Треба да престојувам во Нирнберг.

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1686 Posted: 08-Nov-2018 at 09:42
Да, баш така, страната е како реклама5 и пазар3.
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1687 Posted: 12-Nov-2018 at 21:47
И јас да се пофалам со приновата од последниве месеци

kjhyfrdwertyuik
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1688 Posted: 12-Nov-2018 at 21:59
Ги купи за колекционирање или имаш некаков план за диорама?
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1689 Posted: 14-Nov-2018 at 19:31
Само колекционерство Еве еден дел и од автомобилите кој ги имам


kjhyfrdwertyuik
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1690 Posted: 14-Nov-2018 at 21:28
Аииии лајк Applause браво, преубава колекција Cheers
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1691 Posted: 14-Nov-2018 at 22:30
Originally posted by milco

... Еве еден дел и од автомобилите кој ги имам...

   
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1692 Posted: 15-Nov-2018 at 11:28
За љубители на вакви работи, изминативе месеци го пратам еден корисник на youtube што реставрира вакви модели како Милчо што има. Ако сте заинтересирани погледнете го https://www.youtube.com/user/pso316a
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1693 Posted: 17-Nov-2018 at 12:27
Јас штотуку ја завршив контролата на поставените делови на вијадуктот, се е како што планирав.
Следува поврзување на шините со жиците кои ќе ја носат струјата.

Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1694 Posted: 19-Nov-2018 at 15:03
Originally posted by mon

Јас штотуку ја завршив контролата на поставените делови на вијадуктот, се е како што планирав.
Следува поврзување на шините со жиците кои ќе ја носат струјата.


Убаво си го направил, планираш да го додадеш на веќе пстоечката макета или планираш да првиш некоја нова ?
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1695 Posted: 19-Nov-2018 at 18:20
Originally posted by sase

...планираш да го додадеш на веќе пстоечката макета или планираш да првиш некоја нова ?

Модулов го планирам да биде дел од макета на полици (shelf layout) која имам намера да ја направам кога просторните услови тоа ќе ми го дозволат.
До тогаш модулот ќе ми служи како диорама.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1696 Posted: 19-Nov-2018 at 19:53
Браво Applause
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1697 Posted: 20-Nov-2018 at 05:10
Originally posted by ironm

Браво Applause.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1698 Posted: 20-Nov-2018 at 14:50
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3084613
Еве интересна принова за некого, јас би го зел ама веќе имам 4 или 5 такви комплети
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1699 Posted: 27-Nov-2018 at 23:05


Добра вечер.
Овие три локомотиви од механо и вагонот кран, исто од механо ми се дупликати.
Како може да се замениме за некој друг воз или вагон?


Edited by toser - 27-Nov-2018 at 23:06
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 301
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1700 Posted: 30-Nov-2018 at 15:29
Само замена или може да се купи нешто?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8384858687 88>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.766 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.