build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Моделарство, макетарство и колекционерство
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство, макетарство и колекционерство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8485868788 90>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
toser View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 22-Jul-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote toser Quote  Post ReplyReply #1701 Posted: 30-Nov-2018 at 23:58
Може и да се купат. 600 ден. парче, само дизелката 400 ден.
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1702 Posted: 01-Dec-2018 at 17:47
toser ти пишав приватна порака остави ми број за контакт
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #1703 Posted: 01-Dec-2018 at 19:12
moon,

моделот за мостот е инспириран од вистинскиот мост кај н.м. Србиново, така?...
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1704 Posted: 02-Dec-2018 at 07:33
Originally posted by MIKI1

moon,
моделот за мостот е инспириран од вистинскиот мост кај н.м. Србиново, така?...

Да MIKI1, модулот го претставува вијадуктот кај Србиново (пруга Гостивар-Кичево), во скратена и компресирана Н0 верзија.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1705 Posted: 02-Dec-2018 at 23:39
Здраво,

Еве некои слики од мојот престој во Нирнберг. Макетава е поставена на железничката станица, на средното ниво. Возовите можат да се возат со 1 евро во апаратот. Јас го имам каталогот од Механотехника од 1969, и објектите на макетата се од тој период, од производителот Faller.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1706 Posted: 03-Dec-2018 at 04:44


Локомотивта под висечкиот мост на последната фотка е ASEA слична како 441 на МЖ?
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1707 Posted: 03-Dec-2018 at 15:03
Мислам да, јас сум само по американски модели... Вкупно се 4 композиции. Пробав да постирам и видео клип, преку imgur , но не успеав а и ми треба појак интернет, овдешниот е слаб
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1708 Posted: 03-Dec-2018 at 15:19
Еве и една слика од продавница за половни работи, во близина на центарот на  Нирнберг. Две локомотиви се HO, а две се N размер. некако како скапи ...

Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1709 Posted: 04-Dec-2018 at 16:33
Originally posted by marfimk

Здраво,

Еве некои слики од мојот престој во Нирнберг. Макетава е поставена на железничката станица, на средното ниво. Возовите можат да се возат со 1 евро во апаратот. Јас го имам каталогот од Механотехника од 1969, и објектите на макетата се од тој период, од производителот Faller.


Интерсна макета, сакав да прашам за 1 евро мозеш да возиш само една композиција или мозеш да возиш пвеќе истовремено.


Edited by sase - 04-Dec-2018 at 16:34
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #1710 Posted: 04-Dec-2018 at 16:46
Генерален ремонт, има доста работа но се надевам дека добро ќе испадне Yes
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1711 Posted: 04-Dec-2018 at 18:27
Макетата е многу убава, особено во живо. За 1 евро работат 2 воза од вкупно 4
Back to Top
milco View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Apr-2015
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote milco Quote  Post ReplyReply #1712 Posted: 05-Dec-2018 at 20:45
Подновување со нешто во N scale
Edited by milco - 13-Mar-2019 at 21:11
kjhyfrdwertyuik
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1713 Posted: 10-Dec-2018 at 23:09
Здраво,

Го посетив музејот на германските железници во Нирнберг, навистина е импресивен. Ќе постирам слики од музејот, а ова се слики од макетата што е во негов склоп. Во работни денови вози 2 часа па потоа 1 час пауза. Има мал амфитеатар од каде се гледа движењето на возовите со кои управува вработен во музејот.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1714 Posted: 10-Dec-2018 at 23:40
Originally posted by marfimk

Здраво,
Го посетив музејот на германските железници во Нирнберг....ова се слики од макетата што е во негов склоп. Во работни денови вози 2 часа па потоа 1 час пауза. Има мал амфитеатар од каде се гледа движењето на возовите со кои управува вработен во музејот....

Браво marfimk!   
Дали можеби направи некое клипче за на YouTube?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1715 Posted: 10-Dec-2018 at 23:58
Направив повеќе клипови, сите се поголеми од дозволената големина за преку imgur. Во план ми е да ги ставам на Youtube

Edited by marfimk - 10-Dec-2018 at 23:59
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1716 Posted: 11-Dec-2018 at 08:06
Originally posted by marfimk


Направив повеќе клипови... план ми е да ги ставам на Youtube

, сигурно ќе има што да се види.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1717 Posted: 11-Dec-2018 at 21:55
Денес бев во посета на продавница за модели. Имаше огромен избор на модели, возила, алати за поправка, бои, материјали за макета, а и поправаа модели во продавницата.По мој вкус - Americana немаше, само 1-2 модели, но сепак многу убава продавница. Еве неколку фотки:Американската Big Boy чини 650 Евра

Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1718 Posted: 12-Dec-2018 at 07:12
Originally posted by marfimk

Денес бев во посета на продавница за модели.....

Ухх, може на човек очите да му испаднат од гледање!   
Како се вика продавницата marfimk?
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
marfimk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marfimk Quote  Post ReplyReply #1719 Posted: 12-Dec-2018 at 13:36
mon, името на продавницата е  Eisenbahn Dorfler, во близина на центарот на Нирнберг, кај влезот во стариот град. Планирам да посетам уште 1-2 продавници за модели, па ќе поставам и слики.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 646
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #1720 Posted: 13-Dec-2018 at 23:44
Originally posted by marfimk

...Планирам да посетам уште 1-2 продавници за модели, па ќе поставам и слики.

Одлично, ќе има со што да оплакнеме очи!   
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8485868788 90>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.258 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.